| Ryuk10 a întrebat:

Am o intrebare va rog frumos, am fost impreuna cu o fata cateva luni, ne-am certat si ne-am despartit, la cateva zile dupa ce ne-am despartit a facut un test de sarcina si a aratat ca e insarcinata, i-am oferit bani sa faca avort fiindca nu ti-am dorit copilul si pentru ca noi doi nu mai aveam nici-o legatura, insa nu a vrut sa faca avort ai a pastrat copilul, intre timp a nascut si a apelat la instanta, in certificatul de nastere nu sunt trecut ca tata deci....sunt obligat sa platesc pensie alimentara chiar daca nu sunt recunoscut ca tata in certificatul de nastere? Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca nu esti trecut in certificatul de nastere si esti tatal minorului atunci va trebui sa platesti intretinerea.
Daca nu platesti te va da in judecata pentru stabilirea paternitatii si intretinere. Daca se va dovedi ca este fiul tau, va trebui sa platesti intretinerea (pensia alimentara) stabilita de instanta. Aceasta poate fi de pana la 1/3 din venitul net lunar.

| Ryuk10 explică (pentru Ioandelasal):

Deci chiar daca nu sunt trecut in nici-un act ca tatal biologic dar apeleaza la instanta trebuie sa platesc obligatoriu pensie alimentara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ryuk10):

Da, asa este, bineinteles daca se va dovedi ca esti tatal biologic.

| mihai69 a răspuns:

Plătești, dacă nu ai avut grijă să faci sex protejat ca să nu ai acum astfel de probleme.
Nu o poți obliga să facă avort, copilul ăla este ȘI al ei și cum crește la ea în burtă, e până la urmă numai decizia ei dacă îl lasă sau nu. Și cum ea a ales să-l nască... ești bun de plată. Până la dovada contrară, dacă cumva faci testul de paternitate și iese negativ.