| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

Am o intrebare si va rog mult nu o evitati, as aprecia mult orice sfat!
Credeti ca o prietenie apropiata dintre un baiat si o fata poate duce la mai mult? Avand in vedere ca acel baiat nu a mai placut pe altcineva timp de vreo 3 ani, decat pe mine, dar acum vreo 3 ani jumate...deci de mult.
El mi se destainuie foarte usor si are de multe ori impresia ca il evit (asta pentru ca i-am spus adevarul, ca il plac, acum vreo luna, dar el m-a refuzat politicos, spunandu-mi ca ma considera o fata deosebita, dar nu stie exact daca simte mai mult pentru mine).

Iar acum, pare foarte afectat cand i se pare ca nu mai vorbesc cu el si imi spune ca sunt singura persoana care l-ar putea ajuta sa afle cine este (este intr-un fel de criza de personalitate si are multe probleme care il framanata dar din orgoliu, nu i le spune nimanui, doar mie), ba chiar m-a invitat sa iesim undeva dupa scoala.
Eu una nu mai inteleg nimic, eu l-am ignorat crezand ca asa e mai bine pentru mine, ca sa-l uit, mai ales ca va pleca in toamna definitiv din tara, dar acum chiar nu mai stiu cum sa reactionez si nici nu vreau sa cad ca mama ranitilor, pentru ca sunt in joc sentimentele mele.

Ce credeti?

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Tocmai.Va pleca.Deci pana la urma il vei uita.Asa ca fi alaturi de el cat mai e langa tine, comporta-te ca o prietena si ajuta-l sa isi gaseasca identitateawinking

| anad a răspuns:

Nu stie ce vrea si este bulversat de plecarea din tara. Cred ca tine la tine, dar nu-si mai asuma nici un fel de raspundere si nu are curajul sa te implice intr-o relatie incerta. Nu rupe legatura cu el ca oricum vei suferi cand va pleca! Iti mai ramane putin timp sa fii cu el si-ti va parea rau ca n-ai fost cu el cand se putea.

| dulcik a răspuns:

Cred ca te place si nu vrea sa iti arate lucrul acest ORI NU VREA SA te raneasca mai ales ca va pleca din tara. Din propria experienta o relatie cu cel mai bun prieten mereu nu e buna pentru ca atunci cand va ve-ti desparti se va strica si prietenia dintre voi

| CatalinaBubulina a răspuns:

Stii si eu am fost in aceeasi situatie doar ca lui ii placea de mine si m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el si l-am refuzat politicos. M-am simtit prost dar nu ma pot gandi la el mai mult ca la un frate.Eu zic sa iesi cu el ca si cum te-ai intalni cu fratele tau.Asigura-te ca iti stapanesti sentimentele asa incat sa nu existe vreo scanteie!winking

| Alyna_8280 a răspuns:

Eu spun ca el te place, dar stiind ca trebuie sa plece definitiv din tara e frica sa nu se indragosteasca prea tare de tine si u de el, sa incepeti sa tineti unu la altu si dupa aia sa suferiti amandoi si de asta crede ca e mai bine sa lase lucrurile cum sunt acumwinking...adica sa ramateti amici happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca el te place dar nu stie cum sa-ti arate asta si ii este frica sa nu te raneasca. oricum eu zic sa faci orice ca sa nu. l pierzi pentru ca o sa-ti para rau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca el nu te place din moment ce te-a refuzat. Probabil ca te considera o prietena adevarata si de aceea se comporta asa cu tine, poate vrea sa-ti arate ca te apreciaza. Eu zic sa nu-l ignori si sa fiti in continuare prieteni. Un sfat: Eu nu cred in relatiile(de iubire) de la distanta( am inteles ca va pleca din tara) si iti propun sa nu crezi nici tu, multora li s-a intamplat sa le plece persoana iubita din tara si din oras si pur si simplu nu au mai pastrat legatura. Dar ca prieteni poate veti pastra legatura. Prietenia adevarata este cea mai puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personalitatea nu o gasesti decit singur, nu ajutat. Cea ce face el mi se pare un fel de emisiune ieftina bazata pe slabiciunile altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am doi stupizi pe un adevar incontestabil. Dar stupizii sint pe personalitatea harciog.Sa fiu al naibii daca nu-i de crezut.

| dya a răspuns:

Pai incearca sa te impaci cu el si sa ramaneti doar amici.nimic mai muult. Lasa sentimentele de iubire la o parte daca el chiar nu simte nimic pentru tine. Pai nu ar trebui sa il ignori, ti-am zis ramaneti amici si fii aproape de el, chiar daca pleaca din tara definitiv asta nu e nimic exista moduri de a comunica cu el pe mess sau la telefon.

| fetitza_4583 a răspuns:

Eu una sunt complet de acord cu tine...insa daca tu il iubesti atat de mult eu as zice sa-l ajuti cu problemele lui si sa te gandeste la binele dansului

| ladym_8264 a răspuns:

Depinde acum, este posibil sa se gandeasca ca daca el pleaca, sa nu vrea sa se indragosteasca si pe urma sa suferiti amandoi - sau exista si posibilitatea pur si simplu in momentul in care a vazut ca tu il ignori, sa se fi intors roata ori pur si simplu obisnuinta de a fi tu mereu acolo si dintr-o data nu mai sa-l afecteze.Depinde! Dar parerea mea e sa ramaneti prieteni, dar daca vezi ca da semne de ceva mai mult atunci vorbeste cu el si intreaba-l ce vrea el de fapt happy.