| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema de comunicare. Apropiații mei vorbesc nonstop si gasesc subiecte de discuție de la cele mai banale la cele mai mișto. Eu însă stau ascult si cand e sa spun ceva mi se pare ca e foarte plictisitor ori nepotrivit ceea ce spun.
Incerc sa urmez subiectele lor uneori. Daca acum cateva zile unul dintre ei a povestit filmul la care s-a uitat, incerc si eu peste ceva timp sa povestesc despre un film care mi-a plăcut.
Incerc sa par naturală nu stiu daca imi iese, dar, simt ca plictisesc cand vorbesc.Nu stiu sa dau replici la unele glume si nu stiu sa deschid subiecte si sa le intretin. Arunc doar un subiect, despre o emisiune spre exemplu si ceilalti incep sa vorbeasca despre ce s-a intamplat in emisiunea aceea iar eu ascult cum ei povestesc ceea ce am vazut si eu.
Sunt momente atat de stînjenitoare. Nu stiu cum sa le depasesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Mascarici07 a răspuns:

Buna,

Situatia pe care o descrii este normala, noi oamenii ne intelegem cu unele persoane, pe de alta parte nu ne intelegem cu altele. Atunci cand observi ca tu plictisesti pe cineva nu este din cauza ta, ci din cauza faptului ca tu si acea persoana nu aveti aceeasi perspectiva si nu ati experimentat viata in acelasi mod.
Recomandat este sa discuti cu cat mai multa lume (online, in realitate) si atunci cand te intelegi cu cineva pur si simplu te intelegi, nu e nevoie sa te fortezi, noi ne-am nascut sa fim naturali.

14 răspunsuri:
| oany a răspuns:

Buna.Te gandesti prea mult cum sa faci sa le captezi atentia, incerci sa gasesti cuvinte..si pierzi esentialul :Bucuria de a trai langa oamenii dragi! Incearca sa fi naturala, sa spui ce iti vine in cap..cu atata naturalete incat crede-ma, vei avea parte de atentia si feedback-ul lor pozitiv.Tu singura iti pui piedica..nu o mai face si o sa simti transformarea!

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de incredere in tine, te face atat de tacuta si retrasa.

| relian a răspuns:

Esti slabuta, aia e tot, gandesti incet si slab laughing nu prea ai imaginatie, nu procesezi destul de rapid situatii, subiecte etc

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca esti o persoana introvertita si nu este nicio problema cu astawinking!

| Emma30555 a răspuns:

Tu trebuie sa te comporți natural nu forța subiecte. Dacă cineva spune ca a văzut un film bun și povestește poți sa l asculți apoi dacă vrei sa povestești ceva poți sa o faci dacă simți ca plictisești nu ți face griji căci și tu ii asculți chiar dacă te plictisești. Ideea ca e posibil ca doar ție sa ți se para plictisitor ce povestești tu. Oricum ar fi nu te mai strădui atât, îți vei găsi și prieteni unde vei vorbi tu mai mult și prieteni în care vei asculta tu mai mult. Pentru mine e ok când ceilalți vorbesc, nu am mereu răbdare sa întrețin discuții, dacă sunt doar cu o persoana vorbim mai natural dacă e un grup de regula fiecare vrea sa iasă un pic în evidenta, eu personal nu simt nevoia sa o fac. Eu zic sa lași lucrurile astea sa vina de la sine

| Yurisa a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie.

| FaraNume1245 a răspuns:

Caută persoane cu care poți vorbi natural și să te simți în largul tău. Ai să vezi că există asemenea persoane și că te simți mult mai bine în compania lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai stima de sine scazuta si asta le transmiti si celorlalti, tu esti propriul tau dusman

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceptate asa cum esti
Sau imprietenestete cu persoane ce se asemenea cu tine care au aceleasi chestii in comun cu cei energici pare se ca nu rezonezi si eu sunt asa intr o oarecare masura dar eu sunt din cauza depresiei severe, dar am momente cand sunt imprevizibil si fac impresie buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ca totul e doar in mintea ta.
Sau poate ca ti-ai dori sa fii interesanta si sa fii iubita, insa ceilalti nu te remarca.
Dar replici la ceea ce auzi poti da doar daca esti foarte spontana si intuiesti cu o secunda inainte subiectul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil sa ai si o usoara anxietate

| GabiNoS a răspuns:

Nu e problema de comunicare. Nu esti pe aceeasi lungime de unda cu oamenii banali. Nu te potrivesti cu oamenii banali care formeaza o majoritate coplesitoare. Acesti oameni numai despre filme, politica, ce au mancat de dimineata si mistouri ieftine pot spune. Daca ii intrebi ceva mai serios se blocheaza sau o dau in alt subiect.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru GabiNoS):

"Am 22 de ani si nu sunt sociabil, nu gasesc subiecte de discutii, prieteni cu care sa ies des nu am decat asa cand s-o nimeri.Mi-e rusine sa ma bag in discutii, nu sunt genul glumet."

Asta declarai tu in prima ta intrebare. Zici ca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu oamenii "banali", dar nu esti nici in stare sa gasesti un subiect interesant.
Filmele, politica si ce au mancat de dimineata nu sunt neaparat discutii interesante, dar pe baza lor poti dezvolta unele. Desigur, daca stii cum, totusi ma indoiesc ca tu ai sti-o.

| GabiNoS a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Te tii dupa mine precum laika. Ia-ti banalitatile si dispari.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru GabiNoS):

De fapt, am vazut intrebarea si nu m-am putut abtine sa nu arat cu degetul ca, desi te consideri un supraom, esti destul de idiot.

| Anonim1a1 a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu ma regasesc total in ce spui. Si un sinur lucru am realizat ca am pierdut foarte multe lucruri prin asta, nu m-am afirmat la adevarata mea capacitate, nu am fost remarcata desi eram destul de buna la anumite domenii...

| aceafata01 a răspuns:

Ideea e ca aici e vorba de faptul ca tu nu te regasesti in prieteniile respective. Gaseste pe cineva care sa te inteleaga, cu care sa ai pasiuni comune iar lucrurile vor merge fara sa te gandesti ca vai daca spun aia nu o sa ma mai placa...