| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Sunt o fata de 14 ani si desi problema mea vi s-ar putea parea stupida, eu cred ca din acest motiv exista TPU, pentru intrebarile noastre...chiar daca unele sunt cam ciudate!
Revenind...am 2 colege, despre care nu pot afirma ca sunt asa de frumoase, dupa parerea mea, chiar uratele, nu invata prea bine si sunt primele si singurele ce s-au apucat de fumat la noi in clasa. Sunt foarte populare, toti baietii le plac si sunt favorizate de alti profesori!
Pot sa spun ca si eu acum cativa ani eram populara, dar nu eram genul lor...nu o luasem pe cai gresite ca ele si nici nu voi face asa ceva! De aceea eu nu sunt ca ele...nu pot fi, dar uneori as vrea. Nu sunt narcisista, dar ma conasider mai frumoasa decat ele si invat mai bine (pentru ca la noi in clasa e pus mare pret pe acest subiect, deoarece avem multi olimpici). In ultimul timp mai ales, m-am simtit exclusa, invizibila pentru colegi, profesori etc. Am multe complexe fizice si pshihice de care mi-e greu sa scap deoarece am suferit (nu ma apuc sa insirui motivele pentru ca asa nu as mai termina). Totusi, sunt o persoana care nu arat cat e de trista de fapt, ba chiar incerc sa rad cat mai mult, sa vorbesc cu toata lumea, dar parca aceste complexe m-au intimidat. Suspin de mai multi ani dupa un baiat si nu am curajul sa vorbesc cu el, desi suntem colegi de clasa. M-am schimbat mult, plang foarte des din orice si mi se pare ca nu sunt buna de nimic. Nu mai stiu cine sunt si ce vreau. Uneori mi-as dori sa nu ma mai simt exclusa, sa ies din anonimat.

Ce sa fac? Va rog, ajutor! Numai sfaturile voastre, sau macar o incurajare ar fi de ajutor! Multumesc!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti spun ceva: nu incerca sa fii in centrul atentiei cu orice pret, fiindca nu te va ajuta cu nimic. Se zice ca numai paduchele iese in frunte...

mariana
| mariana a răspuns:

Felicitari esti o fata de nota 10 si nu ai de ce sa te simti complexata, pentru ca tu vei ajunge ceea ce iti doresti, iar colegele tale vor rata, pentru ca, prin superficialitate, nu asimilezi nimic decat esecuri, atunci cand esti mare.
Cred ca stii ca, fiecare dintre noi, suntem unici in univers si ca, fiecare cum isi "asterne", asa va dormi. "Asternutul " la care m-am referit se refera la ce anume inveti pentru a-ti "mobila" ratiunea si ce faci pentru a-ti "innobila sufletul".
Mergi pe drumul pe care l-ai ales si vei deveni un adevarat OM.
Mult succes si multa sanatate pentru ca, viitorul tau va fi sigur unul minunat.

| monyk a răspuns:

Buna, este din cauza acestei varste cand suntem sensibili, ne simtim singuri, plangem des si avem schimbari bruste de comportament, eu cred ca cel mai bine ar fi sa ai mai multa incredere in tine, scoate in evidenta calitatile tale fizice si psihice, gandeste pozitiv si nu te da batuta, daca iti place de colegul tau, fa cumva sa il cuceresti sa nu suferi in tacere, incearca sa vb cat mai mult cu el si sa ii dai de inteles ca il placi, nu te da batuta si nu uita ca viata e frumoasa, trebuie doar sa stii cum sa o infrumusetezi, hai nu mai fi trista ca nu are rost, traieste-ti viata ca doar una ai, bafta.

| Linda a răspuns:

1. Citeste carti interesante. De exemplu Jurnalul Fericirii de Steinhardt.
2. Ajuta-i pe cei care au nevoie de ajutor (teme, sfaturi, etc)
3. Imbraca-te cu lucruri care sa-ti stea bine.
4. Lucreaza ca agent comercial la o firma (faptul ca inveti sa vinzi lucruri te face mai curajoasa )
5. Invata bine la scoala
6 Nu parea preocupata de baieti
7 Totusi daca ti se adreseaza raspunde cum stii tu mai bine, gandeste-te si acasa la anumite replici, si spune lucruri care sa surprinda
8. Sa stii limbi straine, sa canti la un instrument, etc.
Florile valoroase infloresc mai tarziu.
Eu am inceput sa am succes la baieti in in anul II de facultate si sa fiu cu cineva supergrozav in ultimul an...

| Jupiter a răspuns:

Trage aer in piept, iesi din starea asta si dedica-ti TIMPUL unor activitati productive, care sa-ti placa. Colegele tale sunt colegele tale, tu esti tu. Fiecare dintre voi sunteti unice in felul vostru si nu e niciuna mai buna decat cealalta decat prin ceea ce alege sa faca. Te felicit ca esti pe drumul cel bun si alegi sa nu fii ca ele. N-o sa iti para rau mai tarziu.

| xibalba a răspuns:

Tot ce faci, faci pentru tine, nu sa impresionezi pe nimeni, iar daca vrei sa fii apreciata, gandeste`te ca te va aprecia cineva care va fi in stare sa aprecieze o alta persoana, ceea ce la 14 ani pentru baieti e mai dificil. Nu te gandi la popularitate, sau cel putin nu la popularitate prin fapte negative(fumat, etc). Ala e nivelul colegelor tale. Acelasi nivel il au si colegii tai care se invart in jurul lor ca roiu`. Arata`le ca esti superioara si vezi`ti de scoala in continuare. Stiu ca la adolescenta in general a fi popular e ceva important intr-o oarecare masura, dar nu te ajuta in niciun fel. Invata si lasa-i pe aia in pace, cum ziceam... asta le e nivelul. Bafta!

| Bebitza_3599 a răspuns:

Pai in legatura cu baiatul pe care il placisad dc nu incerci sa te apropii de el sa iesiti la un filmbig grin sa-ti petreci un weekend cu elbig grin sa iesiti cu rolelebig grin in parcbig grin sau la un party:X afla ce muzica ascbig grin ce ii place sa faca in timpul liberbig grin si afla daca si el te placebig grin deveniti cei mai buni prietenibig grin apoi mai este doar un mic pas intrebarea"vrei sa fim impreuna?" si gtabig grin... iar in legatura cu colegutelestraight face nu le lua in seamastraight face nu te apuk sa faci ce fac si ele doar ca sa iesi in evidentasad stai linistita in "bank ta" pentru ca sa-ti dau un sfatwinking baiatul t place dupa felul tau d a fi nu dupa ce incerci sa copiezi pe altele:* ce e al tau e pus deoparte:* asa ca stai linistitawinking o sa li se infunde intr-o zi si lorwinkingsucces:*

| danutzsan a răspuns:

Iarta-ma dar esti atit de naiva si... nestiutoare zic eu. In primul rind, tocmai acele citeva calitati pe care le-ai descris ar trebui sa te faca sa fi mindra si nu sa le consideri un handicap, baietilor intotdeauna le-a fost teama sa recunoasca capacitatea unei fete, puterea fizica sau intelectuala a ei,( nu toti dar majoritatea) si atunci cind au de a face cu asa ceva le intorc spatele si cauta companiea fetelor pe care le pot domina. O fac din teama dar de multe ori si din lasitate, ori tu te-ai cobori la acest nivel doar de a fi si tu in topul ignorantilor? Nu fi fraierica, tine stacheta ridicata, sigur vei avea de cistigat, uneori nu vedem padurea din cauza copacilor. Iar despre baiatul dupa care suspini, fa tu primul pas, dar, DAR, usor ca si cind totul ar fi intimplator nu forta nota, nu-i da de inteles ca esti topita dupa el, atragel cu calitatile tale, fi tu insuti si nu-ti dori sa fi ca acele colege de clasa. Fa-ti doar prieteni care sa te merite. Cu acele complexe psihice poate exagerezi un pic, daca totusi sunt, expunele pe hirtie, deseneaza si privestele si vei sti ce sa faci cu ele. Eu nu te cunosc, dar imi esti draga, mult noroc!

| Paris a răspuns:

Hey, faptul ca fumeaza nu le face pe fetele urate de la tine din clasa sa mearga pe cai gresite. happy Iar in ceea ce te priveste, cred ca esti cam micuta si te consumi prea mult din nimicuri. Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Stai în umbră, ești cel mai bine protejată!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii tu insutzi... nu incerca sa iesi in evidenta... nu pune accent pe nimicuri... nu lua totul in seamaa oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii tu insutzi... nu incerca sa iesi in evidenta ... nu pune accent pe nimicuri ... nu lua totul in seamaa oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fi tu in propria persoana asa te vor place si nu fa si tu ca cele 2 colege ale tale asculta sfatul asta cu drag silvana

| sweetlips a răspuns:

Sunt la fel ca tine... Si eu ma simt la fel... Dar eu cred ca am mai mult tupeu si sunt mai mica decat tine... Eu nu le las sa ma calce in picioare...

| nasta4f4 a răspuns:

Stii cum e? Incearca sa realizezi portretul tau asa cum vrei sa fii, nu cum esti-sa zicem vrei sa fii mai deschisa, mai indrazneata- si gandeste-te cat mai des posibil la el. O sa vezi ca o sa incepi sa te schimbi din ce in ce mai aproape de idealul tau doar gandindu-te la el. Incearca!winking

| ela_3767 a răspuns:

O sa ajungi la liceu unde o sa fie alte fete care pe langa fumat o sa si bea, probabil o sa se droghez, o sa faca sex si atunci ele o sa fie "populare" dar sincer, in drumul spre popularitate incepi fara sa vrei sa exagerezi, sa deviezi acel drum si sa ajungi o persoana ratata. parerea mea este sa nu te intereseze de ceilalti deoarece pana la maturitate o sa schimbi foarte mult colectivele si daca tu o sa fi tot preocupata sa ii impresionezi pe cei din jur de fiecare data, o sa iti pierzi identitatea. Distreaza-te, invata pentru ca inteligenta si cultura generala conteaza mai mult decat iti inchipui ( desigur nu pentru tinerii de 14 ani) si nu ii baga pe ceilalti in seama. Fuck the rest. Si cu tipul acela... cu timiditatea nu faci nimic in ziua de astazi.

| Raluca_5688 a răspuns:

Buna.
As vrea sa vorbim mai mult pentru. ca si mie mi s. a intamplat ceva de genu'.
Lasa. mi te rog frumos id. ul tau. Multumesc.