| DarKJoKeR a întrebat:

Am o mica nelamurire.Luand urmatorul caz:parintii au divortat, copilul[singurul copil] ramane cu mama, dar pastreaza legatura cu tatal. Tatal isi gaseste o alta partenera de viata, aceasta avand 3 copii.Care sunt relatiile mele cu acei copii? Se pot numi frati vitregi?

19 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Nu pot fi frati vitregi pentru ca nu sunt ai tatalui tau. dar. daca consideri ca merita prietenia ta. ok sa fie bine

daniela
| daniela a răspuns:

Nu din punct de vedere biologic dar daca duci lipsa de frati poti sa-i consideri asa.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu din punct de vedere biologic dar daca duci lipsa de frati poti sa-i consideri asa.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din punc de vedere biologic nu happyDar daca u te intelegi bine cu ei sau daca vrei sa ii numesti asa poti sa o faciwinking

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Acei copii iti vor fi frati vitregi, deoarece ti-au devenit rude printr-o noua casatorie a tatalui tau. Frati buni itivor fi copiii pe care mama ta sau tatal tau ii vor avea (daca ii vor avea), pentru ca veti fi rude de sange.
Cred ca nu ai de ce sa nu te intelegi cu ei (cu fratii vitregi), deoarece nu au ei nici o vina si nici tu, pentru neintelegerile si divortul adultilor.
E foarte bine ca pastrezi legatura cu tatal tau. Ma bucur ca ai parte de parinti intelepti. Din pacate sunt atat de multe cazuri in care parintii isi neglijeaza copiii.

| Farcas a răspuns:

Teoretic da, practic nu. daca nu sunt facuti cu tatal tau, nu sunt frati tai vitregi biologici. dar din moment ce acum tatal tau ii are in grija, sunt ca si copii lui, la fel si tu, de accea spun ca teoretic sunt frati tai vitregi. tu nu trebuie sa-i urasti, imprieteniti`va, si intelegeti`va ca frati, mai tarziu s-ar putea sa aveti nevoie unul de celalalt si sa va ajutati.

Janina
| Janina a răspuns:

Frati e cam mult spus, mi se pare un termen cam mare... daca ti se par OK numeste-i amici!

| Psihoyounger a răspuns:

Din punct de vedere biologic, nu sunt frati dar daca tu te intelegi bine cu ei(in caz ca este vorba despre tine) atunci nu vad nimic rau in a-i considera fratii tai, mai ales ca tu nu ai alti frati si ti-ar prinde bine sa te imprietenesti cu cineva. Daca sunt de varsta ta e si mai bine. Mama si tatal tau nu au de ce sa nu fie de acord ca tu sa te imprietenesti cu acei copii. Incearca sa vorbesti cu ei si sa te faci placut/a. Mult succes!

by Psihoyounger

| alexa a răspuns:

Sunteti frati vitregi intr-adevar, insa daca veti fii sau nu apropiati asta depinde de caracterele voastre.Bafta

| giovana a răspuns:

Nu sunteti frati vitregi, pentru ca nu sunt si copiii tatalui tau, doar ai acelei femei. Tu poti sa te imprietenesti cu ei, daca vrei ca sa ai o relatie buna cu tatal tau, dar nu le spune nimic despre mama ta sau relatiile care au fost intre parintii tai, s-ar putea sa spuna mamei lor si sa iti faci singura probleme. Limiteaza-te sa fii draguta cu ei si prietenoasa, sa te intelegi bine si cu mama lor, ca sa poti fi langa tatal tau. Nu uita ca ei sunt 3 iar tu una si, nu uita ca daca tatal tau nu va avea copii cu acea femeie, doar TU esti mostenitoarea de drept a tatalui tau!

| Rizer a răspuns:

Daca ar fi ca sa va intelegeti bine da sunt fratii tai vitregi! Dar nu prea suna bine:"o persoana care s-a despartit de nevasta lui avand si un copil se incurca cu alta care are trei copii". Nu a gandit persoana respectiva chiar de loc! Dar tu daca esti copilul nu ai ce sa faci, asta-i viata!
Sanatate!

| anaid a răspuns:

Da se pot numi si asa... daca tu te intelegi bine cu ei poti sa uiti ca iti sunt frati vitregi iar atunci ii poti numi frati si atat... daca tot spui ca esti singur la parinti de ce sa nu profiti?

| smooth a răspuns:

Erati frati vitregi doar daca copii erau si al tatalui altfel nu doar asa cu numelehappy

| DarKJoKeR explică:

Am uitat sa mentionez.Partenera tatalui nu este casatorita cu acesta.Stau doar impreuna

| DarKJoKeR explică:

@miruna
problema alor mei e ca dupa divort nu se mai inteleg deloc...si eu sunt implicat la mijloc...sunt multe lucruri care nu decurg prea bine...

| DarKJoKeR explică:

@madutza
Stiu ca nu a procedat corect, si sunt multe alte chestii care nu au fost corecte, iar mama a suferit foarte mult...si eu pe langa ea incat eram cat pe ce sa recurg la solutii extreme...ma rog...va multumesc tuturor pentru raspunsuri

| FoXy a răspuns:

Aceasta este situatia mealaughing. Mama mea s-a despartit de tatal meu pe cand eu aveam doar 3 ani.Si acum m-am trezit cu 3 frati vitregi, dar nu tin legatura cu ei si nici nici tatal meu cu mine. Dar acel copil nu poate face nimic, parintii hotarasc cu viata lor. Dar sa stii ca Bunul Dumnezeu nu a trecut cu vederea si unu este surd altul mut si cea mai mare dintre cei 3 din fericire nu are nimic, deocamdatalaughing. Asta e viata, dar cu toate necazurile trebuie traita din plin.
Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca tu vrei ii poti numi si frati vitregi, insa totul depinde daca tatal tau s-a casatorit cu femeia aceea sau daca doar locuiesc impreuna. Poate ca intre tine si ei nu o sa existe o legatura stransa ca intre frati dar macar ii poti considera prieteni, insa cel mai important este sa va intelegetiwinking

| Antrax a răspuns:

Da, daca te intelegi bine cu ei.