| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema, la noi in casa locuieste o fetita ai carui parinti sunt plecati in strainatate de mult timp. Intrebarea este daca putem face ceva sa o adoptam noi? Deoarece pe parintii ei nu o intereseaza, iar deja ne-am inteles cu ei in privinta asta, și chiar si ea vrea asta. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O poti face cu acordul lor.Scris.Prin incheierea actelor de adoptie.

| Nonameagain a răspuns:

Fara acordul parintilor, nu se poate face adoptia. Daca si ei vor, citeste aici:
http://www.copilul.ro/......-a683.html

| marylaza13 a răspuns:

Intereseaza-te pe la primarie, sau eu stiu. Nu intreba chestii de genul pe TPU, serios acum.

| Electricsocar a răspuns:

Buna,pai,cred ca deja este al tau chiar daca nu e si in acte... daca mama ei e nepăsătoare si nu o mai vrea... daca era abandonat inca de la nastere puteai s-o adopti...asa..cum e in cazul tau, ori zici asa ca-i a ta pentru ca parintii ei n-o mai vor...ori te duci la notar/avocat si iti explica ei.