| dutuxxx a întrebat:

Salut, am o problema. Vreau sa ma transfer la un alt liceu, iar din cate stiu unul dintre parinti trebuie sa semneze. Aici intervine problema, parintii mei sunt plecati in strainatate, iar eu acum locuiesc cu fratele meu care e major. Intrebarea e daca imi trebuie o imputernicire, si cum fac rost de ea, sau daca poate semna fara.
Merci anticipat, dau funda. big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un parinte poate da o procura speciala fratelui, ca sa semneze cererea in locul lui. Procura o poate face la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde se afla si apoi o trimite prin posta sau curier rapid.

| dutuxxx explică (pentru Ioandelasal):

Dureaza mult timp pentru a face acea procura sau o face pe loc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dutuxxx):

Nu dureaza mult timp, cel mult 30 de minute, dar este bine sa-si faca programare, pentru a nu astepta la rand.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, fratele tău ( spre exemplu ) are NEVOIE de o Procură ( specială ) dată de unul dintre părinţi - asta pentru ca el să poată întocmi & semna Cererea ta de transfer!
Această Procură se poate întocmi la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Procura ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

| dutuxxx explică (pentru bursuc001):

Cum se numeste procura?

| bursuc001 a răspuns (pentru dutuxxx):

Procură/Împuternicire.
Nu are un nume "special", conţinutul este "special" happy
Ştie Notarul ( sau personalul diplomatic ) despre ce este vorba!