| SS104 a întrebat:

Am parintii divortati,eu si sora mea suntem incredintate mamei,iar custodia e comuna.
Se apropie vacanta de iarna si matusa noastra care locuieste in Londra ne-a cumparat bilete de avion. Mama nu poate merge din cauza serviciului,asa ca vroiam sa mergem cu verisoara noastra care e majora. Ieri,mama si verisoara mea au fost la notariat pentru a face procura,dar problema e ca "tatal meu" care s-a tot laudat ca o sa vina sa semneze nu a mai venit cu pretextul ca nu are posibilitatea sa vina din cauza patronului(dar l-am vazut prin oras de doua ori fumand in trafic). A tot amanat prin mesaje,dar la final a spus ca nu o sa ne de-a semnatura si acum numai avem cum sa plecam, si pierdem si biletele. Intrebarea ebig grinaca semneaza doar mama e de ajuns? Pot sa trec la aeroport?
Am mai fost plecata anul trecut si fara semnatura lui pentru ca doamna de la notariat mi-a spus ca nu e nevoie sa semneze si el daca sunt divortati.
Deci?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca notarul public scrie in declaratia mamei ca este divortata si ca sunteti incredintati ei atunci puteti pleca doar cu declaratia ei.
Daca nu scrie asta nu cred ca veti fi lasate sa iesiti din tara.
Daca mama este de acord si tata nu este atunci trebuie sa hotarasca instanta de judecata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă în Hotărârea Judecătorească se precizează că este vorba de "custodie comună", mă ÎNDOIESC că există vreun notar care să nu menţioneze acest aspect pe Declaraţia ( NU "Procura" ) mamei tale!
Dacă ar face asta, ar ÎNCĂLCA prevederile legale sad

Este OBLIGATORIE această precizare şi anexarea ( respectiv prezentarea la ieşirea din ţară a ) Hotărârii Judecătoreşti de încredinţare a minorului!

Pe cale de consecinţă, NU cred că rezolvaţi problema fără Declaraţia tatălui sad
Iar în cazul în care dânsul REFUZĂ, singura soluţie este ca mama ta să se adreseze Instanţei de judecată care poate DISPUNE ( prin Hotărâre Judecătorească ) că puteţi ieşi din ţară FĂRĂ acordul tatălui - situaţie în care, la ieşirea din ţară, trebuie prezentată şi această Hotărâre!

Din PĂCATE, un proces de acest gen NU se termină în 2-3 săptămâni ( până la data plecării voastre )...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/