| superheroo a întrebat:

Am o problema care ma exaspereaza.Am 16 ani si ma cert k parintii mei toata ziua.Am voie pana la o anumita ora acasa care este ridicola maxim 11 jumate.Nu/ sunt cine site ce pricajit am 192 cm inailtime bine facut.cum as putea si eu sa ma lase mai mult, adica sa nu mai fie asa protectori. funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| michael5813 a răspuns:

Vezi tu dragul meu... daca pe lumea asta iti vrea cineva binele cu adevarat, atunci parinti tai sunt aceeia! sigur ca la varsta asta tanjesti dupa mai multa libertate dar sa fim seriosi : 11 juma' este mai mult decat rezonabil! eu iti vorbesc in calitate de parinte ( pentru. ca sunt si eu parinte ) si trebuie sa-ti marturisesc ca noi suntem cam... speriati de apucaturile adolescentilor din ziua de azi. poate ca nu esti ca altii, "lucru slab" dar nu te baza pe faptul ca esti bine facut! nu putine sunt cazurile in care daca esti bine facut este o adevarata provocare pentru uni ticalosi iar cutitul glontul sau Dumnezeu stie ce se mai poarta acum nu prea e interesat daca intra intr-unul de 192 cm sau unul de 150 cm! vezi cazul handbalistului cozma ucis in ungaria! parinti sunt protectori : ei bine asa vor ramane! cat timp vor respira, o vor face mai mult pentru tine si e normal sa fie asa indiferent ca ai 16 sau 36 sau chiar mai mult! bucura-te de parinti si da-le voie si lor sa se bucure de ce au crescut pentru ca nu e chiar usor sa cresti un copil, sa fie frumos si sanatos in ziua de azi! mai mult, nu uita ca ei au fost la varsta ta dar tu inca nu la varsta lor asa ca stiu ei bine ce vorbesc! nu am scris acest raspuns pentru porcaria aia de fonta ci pentru ca sincer iti spun ca ma doare sa vad atatia tineri care isi distrug viitorul din cauza anturajelor nu foarte nimerite sau a altor tentatii ( doguri bautura samd ) ori eu refuz sa imi pierd speranta ca voi veti fi mai buni decat noi! daca nu va fi asa, atunci inseamna ca noi parintii nu ne-am facut datoria pe deplin si am trait degeaba! it doresc numai bine tie si tuturor adolecentilor!

7 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Hehe! nici eu nu te-as lasa! u degeaba esti cat o usa hala k esti copil! ai 16 ani. acum le vrei pe toate, acum vrei sa le incerci, nu stii cum ii aia, aia, acum iti sclipesc ochii dupa ceva nou k la un copil dupa bomboane! accepta-ti varsta, accepta tot ce vine o data cu ea! parintii tai nu te vor la 16 ani un vagabond ce se pierde prin tot felul de masini noptile, sau beat prin fata scarii. accepta k esti un copil! cand vei fi pe salarul tau si pe buletinul tau sa ceri ce ti se poate da! deocamdata merge tata dupa tine la politie daca faci ceva aiurea! esti un copil! profita de asta(am scris un copil de multe ori, si nu din greseala, ci sa intelegi k asta esti!)

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Buna! Sa ai 16 ani si sa fii de acord cu parintii nici nu ar fi ceva normal.Adolescenta e o perioada de,,tranzit,,a personalitatii tale,care poate lua una din cateva sute de,,directii,,. Prin,,interdictiile,, impuse,parintii vor sa alegi directia buna. Poate tocmai buna ta dezvoltare ii determina sa nu-ti dea ocazia sa fi afara dupa ora cand se petrec,, anumite lucruri,, pentru a nu te implica, chiar fara voia ta, in anumite situatii.Accepta situatia si crede-ma ca parintii te iubesc si de aceea anumite masuri luate de ei acum le vei intelege mai tarziu.Sa fii sanatos!

| msweety a răspuns:

Incearca sa le explici ca esti mare, esti baiat si poti sa ti porti si singur de grija, trebuie sa inteleaga si sa aiba incredere ca nu vei pati nimic

| superheroo explică (pentru msweety):

Cam greu cu parinti ca ai mei...zic ca ei raspund pentru ceea ce fac pana la 18 ani!

| RichAmberRae a răspuns:

Eu am 16 ani si nu am voie mai mult de ora 8 jumate afara, rar la party-uri. Eu ce sa mai zic? De mine ar fi paradis sa am voie pana la 11 jumate.

| superheroo explică:

Toate raspunsurile sunt bune!

| michael5813 a răspuns (pentru superheroo):

Vreau doar sa-ti multumesc pentru funda cu toate ca nu asta era scopul... faptul ca mi-ai apreciat raspunsul inseamna foarte mult si pentru mine dar si pentru tine si arata ca parintii te-au crescut asa cum trebuie sa fie crescut un copil! bafta multa iti doresc!