| Deea2125 a întrebat:

Am o problema cu soacra! Nu pot trece peste si parca nici ea peste mine.Totul a inceput acum un an cand am ramas însărcinată si ea a tinut morțiș sa precizeze ca daca proasta aia de Diana care era muta si nu socializa poate avea grija de copilul ei, inseamna ca poate si proasta de mine, in sensul asta a spus-o. Dupa noi ne-am mutat in chirie si ea a tinut sa-i spuna mamei mele "ca ce daca au plecat cu chirie ea crede ca nu aflu eu ce fac ei "dupa aceea a tot tinut sa ma barfeasca cu o cunoștință si sa minta la adresa mea ca eu nu faceam curat in casa si asta chiar nu e adevarat.Ne-am certat si de atunci tot incearca sa ma atace, o face pe desteapta cu mine si chiar nu e cazul, nu am nevoie sa ma ajute ea si sa-mi dea ea sfaturi. Dupa ce am născut, eu crezand ca la inceput vrea sa ma ajute, imi lua copilul din brate si pe mine ma lasa cu ochii in soare, daca ii ceream copilul ea pur si simplu se facea ca nu ma aude, nu voia sa mi-l dea si tot ea ii spunea mamei mele "ea macar sa aiba grija de copilul ei..macar atat ca in rest nu are nimic de facut" pai cum sa am grija de copilul meu daca tu-mi luai copilul din brate in stilul smuls, imi lua si carutul din mana, macar sa ma intrebe, am stat o perioada cu ea in casa la inceput cand am nascut, daca plangea copilul noaptea repede intra peste mine in camera, vedea doar ca sunt treaza si ca copilul plangea de foame ii dadeam sa pape si ea statea acolo ca o stana de piatra pana ce manca copilul tot si dupa se ducea la somn, ca si cum ea buricul pamantului si eu vreun hot si astepta sa vada daca fur sau nu. Dupa aceea tot ce ii explicam eu ca stiu si ca asa sunt toti copiii, ea repede tinea sa precizeze "ca ce stii tu, vorbești de parca ai crescut 11copii" imi tot dadea peste nas cu orice as fi zis si tot ea sarea cu gura ca ma contrazic.Nu o mai suport eu de atunci nu o mai pot privi in ochi, cand ma gandesc la ea ma ia groaza, pur si simplu o detest! Bine au fost multe altele asta e doar o parte din ele, plus ca mi-a zis ca eu daca as vrea sa ma bag in relatia ta imediat te-ar lasa baiatul meu, ca eu il cunosc si stiu cum sa il iau.Imi tot repeta eu cand imi fac datoria de bunica? I-am zis ca nu mai suntem pe vremea lu mamaia si atat timp cat eu sunt acasa si nu muncesc copilul meu va fi crescut de mine, nu de bunici, il vezi cand ne găsim! Nu m-am putut abtine sa nu ii scriu asta...voi aveti astfel de soacre? Cum ati reactionat cu ele? Eu chiar daca m-am certat de doua ori cu ea si i-am zis lucrurile in fața, ea tot nu pricepe!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu de ce te plangi cand iti sta in putere sa opresti toate necazurile astea, cu o simpla inchidere in usa, in nasul soacrei.
Viata ti-a faci asa cum vrei si poti fii fericita, chiar daca uneori este bine sa elimini din viata ta, oamneii care iti fac rau.
Spune-i ca de nu te respecta si nu-ti respecta casa si regulile voastre, nu mai are ce cauta acolo.
Spune-i sa-s vada de viata ei, ca fericirae lui fii-su depidne de asta si daca nu se potoleste poti apela la Politie, sa-i puna interdictie.

| Deea2125 explică (pentru Violleta2022):

I am zis deja, m-am certat de atatea ori ...am vorbit si cu sotul meu dar el zice sa nu o bag in seama, pentru el e usor sa nu o bag in seama ...pentru mine nu! Nu pot trece peste rautatile ei absolut deloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deea2125):

Sotul tau este un idiot daca accepta ca mama lui sa te calce in picioare si sa te faca sa suferi, fara sa realizeze ca isi distruge singur casnicia odata ce se face ca nu aude jignirile si nu-i pasa de tine si de suferinta care ti-o creeaza.

Cand te jigneste, deschide-i usa soacrei si roag-o sa plece si sa nu mai vina inapoi.
Spune-o intotdauna cu respect si bun simt, chiar si atunci cand o dai afara, ca sa-i arati ca tu ai respectat-o intotdeauna dar ca ti-a ajuns necazul si suferinta din cauza ei.
"va rog mult sa nu mai veniti deloc pe la noi, fiindca imi faceti rau si ne distrugeti casnicia".

| Deea2125 explică (pentru Violleta2022):

Nu mi face sotul idiot daca nu il cunosti draga mea, sotul meu s-a certat si el cu ea, si i-a spus de nenumarate ori ca isi pierde baiatul daca mai vorbeste odata urat si nu incearca sa fim prietene, dar ea e dracul gol! nu intelege, nu pricepe zici ca vorbesc alta limba cu ea! e retarda la superlativ

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deea2125):

Atunci stai cu sotul tau cel inteligent si sufera, daca nu esti capabila sa intelegi ca el joaca un rol important in relatia asta si ca ar putea daca te-ar iubii cu adevarat, sa-si puna mama la punct.

| mi25 a răspuns:

In primul rand tine cont dezicala: Apa Muresului si gura lumii nu o poti opri.
In al doilea rand, discuta cu sotul tau aceste probleme.
In al treilea rand, nu baga in seama tot ce spune. Cu cat o ignori mai mult, cu ata mai bine pentru tine.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Văd că de soț nu pomenești nimic, cam care ar fi poziția lui în chestiunea aceasta, ce ar avea el de spus? Dacă soțul te iubește cu adevărat și este o persoană pe care te poți baza discută cu el.Scriind aici nu vei rezolva nimic.

| Deea2125 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu pomenesc nimic de el, ca eu cu el ne intelegem bine, am vorbit si cu el dar el este prea lejer spune sa nu o bag in seama ..si asta e singurul lucru ce ma enervează la el... lejeritatea de a vedea lucrurile, i-a spus si el mamei lui sa si vada de treaba ei, dar nuuu ..cum ea nu ai cum sa o dai!