Întrebare recomandată | UndergroundFolklore a întrebat:

Am o problema cu tata.Nu stiu ce logica are el,da' sa mor daca o inteleg.
De sarbatori am fost cu prietenul o saptamana la Suceava.N-a avut mare lucru de comentat,totul ok.
Maine trebuie sa ma duc cu iubitul la un concert in Galati,eu fiind din Braila si o sa stau pana sambata dupa-amiaza la el pentru ca tatal lui vrea sa mergem si putin pe la tara, prin apropierea Galatiului.Si deci i-am spus tatei despre chestia asta si m-a luat cu "Ce ai face daca ti-ar spune copilul tau asta?" si cu "Esti rupta de ceilalti (unde ceilalti=mama si tata), faci numai ce vrei"...plm.
Nu-i inteleg logica.Am aproape 20 de ani, am fost o saptamana plecata la Suceava cu prietenul si n-a comentat nimic...si acum brusc se supara.
Daca sunt parinti pe TPU sau oricine altcineva, poate ma lamuriti voi ca eu nu mai inteleg nimic.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vrea sa zica ca iti faci mult de cap depinzand de ei, poate vor sa mai ajuti prin casa sa aporti si tu ceva cu un servici sa platesti un curent, gaz. Cred ca s-a saturat sa te mai tina in carca

| UndergroundFolklore explică (pentru mgtow):

Crede-ma ca nu-i asta problema+ca fac o mare parte (daca nu cea mai mare) din treburile casnice.

| neutrino a răspuns:

El te iubeste, asa cum stie el, si respecta-l pentru acest lucru. Tu esti inca copilul, fetita lui. Nu-l dezamagi.

| UndergroundFolklore explică (pentru neutrino):

Il respect dar nu il inteleg in momentul asta.M-a lasat in plop si plopu' in aer.

| neutrino a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

Fiecare varsta ale logica sa.

| Inferno a răspuns (pentru neutrino):

Drepturile paterne nu consta in a impieta asupra drepturilor fiului.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Vrea să petreci mai mult timp cu ei, îţi simt lipsa, încearcă să nu-i negrijezi nici pe părinţii tăi din cauza iubitului tău. Probabil nici atunci nu i-a fost comod, când ai plecat. Acordă-le şi lor timp.
Sănătate!

| Peaches a răspuns:

Uneori parintii nu ne inteleg pe noi, alteori noi nu-i intelegem pe ei. In cazul tau se pare ca sunt ambele happy
Cel mai simplu ar fi sa vorbesti cu tatal tau, fara nervi, fara ochi dati peste cap si sa-i spui cam ce ne-ai spus si noua.Cu rabdare. Exclus ...plm.

| dryft3r a răspuns:

E clar ca te iubeste mult. Si gandul ca vei fi din ce in ce mai indepartata de familia ta il doare mult. Incearca sa rezolvi problema vorbind rational cu el.

| Loora a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu iti speri familia. Ei sunt si parinti si prieteni si tot ei te ajuta la greu. Nu forta "nota" si las-o mai moalte. Vine o zi cand o sa te inteleaga, pentru ca e ceva normal pana la urma urmei...

| Loora a răspuns:

Moale*

| MitroAlex94 a răspuns:

Probabil din cauza ca se gandeste ca vei petrece din ce in ce mai mult timp in alta parte decat in familie sau nu e total de acord cu prietenul tau.Totusi,20 de ani nu e chiar asa de mult, esti inca sub tutela lor.

| dragoshudita a răspuns:

20 de ani...
Deja vine vremea cand o sa pleci si o sa ii lasi singuri. Vrea sa te aiba mai aproape pentru timpul care i-a mai ramas.Totusi intelege-l si pe el (doar te iubeste), incearca sa te protejeze.

| UndergroundFolklore explică (pentru dragoshudita):

Nu e genul care sa fie foarte absurd, de asta nici nu-l inteleg acum.Realizeaza ca intr-o zi o sa-mi fac familia mea, stie ca e normal ca la varsta mea sa am iubit si oricum, la ce relatie parinte-copil avem noi, cred ca abia asteapta sa ma marit si sa plec.Si nu inteleg cum e posibil sa ma lase o saptamana la Suceava si sa nu ma lase o zi la Galati, la faza asta mi-a dat maxim.

| unknøwn a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

Simplu.
Vrea să tragă cât poate de mult de relaţia afectivă dintre tine şi el, nu acceptă tranziţia relaţiei de tip copil-părinte la relaţia adult-adult.
Te-a lăsat o dată, a zis că hai merge, dar acum se simte ameninţat că lipseşti tot mai des şi încerci să-ţi iei zborul.
Ai 20 de ani şi încă ceri permisiuni de-astea părinţilor?

| UndergroundFolklore explică (pentru unknøwn):

Da,spui bine ce spui tu aici.
Si legat de intrebarea ta, cred ca tocmai pentru ca nu accepta el ca relatia noastra sa avanseze si sa vorbim normal inca mai am tentinta sa il intreb si sa vad daca este de acord (cu toate ca daca nu este de acord cu mine ma contrazic cu el pana ma lasa in treaba meabig grin).Nu le stiu eu pe toate dar nici retarda nu's, dar cred ca el nu realizeaza asta si cred ca n-are incredere in mine.Bine,adevarul e ca noi n-am comunicat niciodata cum ar fi trebuit sa comunicam, de fapt...n-am comunicat mai deloc si mie sincer imi pare rau de chestia asta, ca nu ne cunoastem mai deloc.Si deci, nu ma cunoaste, nu stie ce pot, doar isi ia rolul de parinte si...atat.Si asta nu e bine de fiecare data, ca uneori mai trebuie sa fii si prieten cu copilul tau.
Cu mama nu prea am treaba, mama ma lasa sa fac cam ce vreau.Doar ca in chestii d'astea unde stie ca tata ar avea ceva de comentat ma ia cu "intreaba-l pe taica'tu".Da stiu, e ciudat.Dar asta etongue

| RK0 a răspuns:

Ai petrecut prea mult timp cu prietenii, el vrioa sa it zica ca trebuie sa mai pertreci timp si cu familia, pentru ca ea este cea mai importanta.

| MaRiOoO a răspuns:

Adica incep sa petreci mai mult timp cu prietenul si incurand nu vei mai sta pe acasa dar trebuie sa-l faci sa inteleagea ca oricat de departe ai pleca nu-l vei uita si te vei intoarec inapoiwinking

| BranzaDeVaca1221 a răspuns:

El iti vrea binele, si sigur te iubeste happy

| Sopo_Alex_1993 a răspuns:

Buna IGoBackToBlack.
Raspunsul care il da un parinte poate fi influentat din multe puncte de vedere. Si eu am 20 de ani, si de la varsta de 11 ani (fara glume) am fost Dj la singura discoteca din orasul meu natal, deci e de inteles ca erau si persoane mult mai in varsta decat mine care puteau sa-mi faca rau cat ai clipi, si parintii mei stiau asta, si totusi m-au lasat. Si legat despre logica lor, ca sa revin la subiect, dupa aproape 10 ani in care in fiecare weekend eram in oras, pana dimineata la 5, 6, 7 maicamea ma suna, sau imi trimite mesaj sa vada cum sunt si cat stau. Unora dintre noi ni se pare absurd, dar ei raman tot la conceptia lor cu care au crescut. Ei cred ca vremea lor a fost cea mai buna, si ca asa ar fi cel mai bine sa procedam cum au facut ei. Si legat de ce ai zis ca prima data te-a lasat si acum nu prea vrea sa te lase, poate fi din mai multe cauze. Poate i-ai propus asta fix cand el are anumite probleme pe cap chiar daca fizic pare bine dispus (sunt multi oameni care tin unele lucruri doar pentru ei, si mai ales in fata copiilor). Poate crede ca te vei prea obisnuii sa pleci tot timpul de acasa cu iubitul tau si el nu isi doreste asta. Trebuie sa te gandesti foarte bine la raspunsul parintesc si sa-ti pui intrebarea : Din ce motiv mi-a dat raspunsul asa. Iti spun asta din propria experienta pentru ca asa au fost si ai mei, foarte grijulii cu mine. Dar tot timpu am incercat sa-i inteleg si sa ma pun si eu in situatia lor, si cu timpul i-am facut si pe ei sa se puna in situatia mea. Iar acum ma mandresc cu ei, fiindca au ajuns din comunisti in parinti foarte moderni :-P. Sper ca intelegi despre ceea ce am povestit mai sus, si pe viitor veti remedia asa zisele,, probleme,,. Succes!