| Andrei151 a întrebat:

Am o problema destul de grava. Sper ca am nimerit categoria daca nu scuze.Sunt baiat am 16 ani.Din februarie anul acesta tatal meu este plecat din tara.Eu cu mama si cu tata impreuna cu bunicii mei(parintii tatalui meu) in anul 2000 ne-am facut un duplex si stam impreuna. Dupa 2 luni ce a plecat tatal meu bunica impreuna cu sora tatalui au inceput sa isi bata joc de mama s-o faca in tot felul(ma abtin sa zic ce au zis) probabil pentru ca in partea noastra de duplex nu e gata inca casa inauntru si acum reusim sa facem si noi ceva.Sora tatalui se crede superioara si social si financiar fata de mama. Bunica il influenteaza foarte mult pe bunicu si incearca si pe mine de ani buni chiar si cand eram mic dar nu i-a mers. Daca bunica zice o minciuna bunicul o crede.Eu o apar pe mama pentru ca o cunosc foarte bine.Si tot imi zic ca daca ma iau dupa capul mamei o sa ajung...(cine stie unde nau mai terminat propozitia sad ) ca mama ma influenteaza ca mama a injurat-o dar nu e asa.Mi-a zis ca m-am bagat in discutie si pentru asta o sa vad eu dar cum v-ati simti daca mama voastra ar fi jignita in halul acesta?! Tata tine cu noi si mi-au spus amandoi ca eu sa ascult de parintii mei si sa-i las in pace pe ei.Astazi fiind Sf Petru ziua lu bunicu a facut un gratar dar eu am plecat la mama in oras (ea lucreaza) si cand am venit acasa bunicul mi-a zis ca nu avem niciodata timp de el ca o sa ajungem noi la el si o sa vedem noi chestii de astea care totusi ma doare la suflet ca sunt bunicii mei.Cand le dau "buna ziua" in curte nici nu imi raspund. Tatal meu vine acasa peste o luna si a zis ca o sa rezolam problema asta.Si au mai zis ca ei au facut toata casa(desi tata a pus f multi bani la vremea aia, a vandut garsoniera...) si ca mama nu o ajuta cu nimic pe bunica.A mai zis ca daca nu era mama bunica avea 3 case cumparate ca era miliardara.(bunica ar face orice pentru bani). Sper ca nu v-am plictisit cu povestea asta dar m-am descarcat.Si sunt multe altele de vorbit.Ce as putea sa fac pana vine tata?

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Uite de-aia contrarecomand eu oricui mutatul în aceeași curte/casă cu părinții unuia dintre ei - în peste 99% din cazuri se-ajunge la rahaturi d-astea.
Am trecut și eu prin ce-ai trecut tu - numai că la mine baiul era doar bunică-mea - bunicu-miu n-o credea o iotă și nu-i păsa în general.
Soluția: Ignoră-i. La mine a funcționat. Și nu doar pe o lună - ci pe aproape 10 ani până s-a dus băboiul în pământ.

Salam alekum.

| ania a răspuns:

Salută-i pe bunici, fii amabil cu ei, oferă-te să-i ajuți cu ce au nevoie dar fii ferm când aduc vorba de mama ta spune-le că o iubești si că te rănesc când vorbesc fără respect despre ea. Spune-le că e păcat să fie o atmosferă tensionată în famile când ar putea fi plăcut dacă ar alege să o accepte. Iartă-i și încearcă să fii un om al pacii care prezintă partea bună a caracterului cuiva. Probabil tu o iubești și pe mama și pe bunici și poți avea o influența pozitvă asupra tuturor. Folosește-o.

| i86e2 a răspuns:

Încercați să-i evitați, asta e părerea mea. Nu puteți face astfel încât să nu-i mai întâlniți?

| MariaChrii a răspuns:

Pff sincer stai alaturi de mama ta, incurajeaz-o cat poti de mult, iai grija sa nu cazi intr-o depresie oke smile toate se vor termina, eu am o vorb cand lumea ma vorbeste de rau"Daca eu stiu ca nu este adevarat ce spune lumea atunci de ce sa fiu afectat de vorbele aruncate in vant?" deci fa si tuu ca mine vorbele bunicilor tai intra pe o ureche si ies pe alta succes si daca vrei sa vb dai add la id:leonteandreigeorge
P.S sa stii ca si eu am avut o situatie grea in familie atat de grea incat taica-miu imi spuneaa sa nu ma arunc in fata trenului(eu fac naveta cu trenul la scoala)

| Elsiane a răspuns:

Off, ce rău îmi pare pentru asta. Bunicul și bunica ta greșesc foarte mult, probabil o invidiează pe mama ta care nici nu știe cât de mult o urăsc (alt cuvânt nu pot să spun) și că o fac în toate felurile, care ea se duce și muncește pentru un ban pentru ei. Nu-i mai băga în seamă, odată și odată trebuie să înceteze, corect? Tu nu lua seama la cuvintele spuse pentru că tu știi adevărul și mama ta este cea mai corectă.

| andr33a_2690 a răspuns:

Eu zic sa urmezi sfatul tatalui tau pentru ca asa ar fi cel mai bine pentru toti.Atata timp cat ei nu o suporta pe mama ta de atata timp nu o sa isi schimbe acum parerea asa ca mai bine nu ii bagi in seama. Si principalul ar fi sa ii arati mereu mamei tale ca esti alaturi de ea pentru ca are nevoie de asta :*