| fataciocolata a întrebat:

Am o problema foarte mare.deci,sa incepem cu inceputul.eram intr-o seara pe afara si jucam cu prietenii adevar sau provocare. unul dintre ei mi-a zis sa merg la o femeie pe care o cunosc si sa-i spun ca fac sex de la 4 ani.am acceptat si, femeia aceea are o fiica de 30 de ani care o cunoaste pe mama.batrana accea i-a spus fiicei sale care nu ma suporta asta,iar fiica sa crede si aduce tot felul de acuzatii asupra mea,ca am facut sex,ca m-am culcat cu tot cartierul,ca fumez,ca nu mai merg la scoala,tot felul de chestii false. femeia aia ma santajeaza ca ii va spune tatalui meu,si imi cere bani,si eu mu am de unde sa-i dau cati mi-a cerut ea, ca am doar 12 ani.la mine in familie sunt mereu probleme pentru ca tata este plecat iar mama este mai mereu la serservici.eu mereu sunt singura si nimeni nu ma intelege.toata lumea da vina pe mine mereu si toata lumea pune baza doar pe mine, sa fac eu totul.mama nu prea discuta cu mine,iar cand o face nu pare prea interesata! vreau sa ma ajutati cu un sfat,sau daca stiti un phiholog cu care sa discut! va multumesc din suflet, funda!

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Buna. Vorbitul cu mama ta este primul pas. Nu este in ordine ca femeia respectiva sa te santajeze. E drept, a fost cam copilaresc ce ai facut, dar asta este varsta si e ceva perfect normal. Cea care nu se poarta normal este femeia respectiva. Este posibil ca mama ta sa para dezinteresata doar pentru ca si ea are probleme - daca tatal tau mai mult e absent, inseamna ca mama te creste mai mult singura, presupun, plus serviciul care probabil o solicita mult (nu-i o placere sa stai atat de mult la serviciu, sa stii). S-ar putea sa ii pese de tine mult si sa te iubeasca ar sa fie prea obosita sau sa nu stie cum sa ti-o arate. Ai putea incerca sa ii dai macar o sansa - ce ai de pierdut? Spune-i care este situatia si ce ti se intampla. Ea te poate proteja cel mai bine si asta este si rolul ei. Sper sa se rezolve asta cat mai curand si mai bine pentru tine.

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa rezolvi problema, citeste cartea "Calea către Hristos" de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html si aplica sfaturile din ea. Adu problema inaintea lui Dumnezeu, si apoi mergi si cere iertare acelei femei fata de care ai gresit. Sa faci lucrul acesta cu sinceritate si cu parere de rau, si nu intr-un spirit usuratic.
De asemeni, si relatia cu parintii tai se va schimba cum nici nu poti visa, daca Il vei ruga pe Bunul nostru Tata ceresc sa te ajute, daca vei lucra impreuna cu El la aceasta, ajutandu-ti parintii in treburile lor si ascultandu-i.

| WhiteTiger15 a răspuns:

Eu cred ca totusi ar trebui sa stai de vorba cu mama ta, pana la urma esti copilul ei. Trebuie sa te asculte si partea ta de poveste si apoi sa vb si cu femeia aceea. Eventual adu si cativa prieteni care sa te sustina spunandu-i mamei tale ca a fost doar un joc prostesc. Ar trebui sa isi faca timp si pentru tine.

| fataciocolata explică (pentru WhiteTiger15):

A vorbit cu femeia accea, dar tot pe ea o crede!

| Biancutzika a răspuns (pentru fataciocolata):

Adunati prietenii care au fost de fata la jocul ala si du-te la mama ta.

| fataciocolata explică (pentru Biancutzika):

Nu vor sa vina!

Răspuns utilizator avertizat
| Biancutzika a răspuns:

Da aia de 30 e asa de prosta? Ai de capu ei laughing Daca sta sa aiba grija unui copil e vaca cu V mare. Zii mamei tale ca a fost un joc prostesc, si povestestei tot..Si faza ca te santajeaza. Cea mai simpla cale ar fi sa ii spui mamei tale si sa nu ii mai dai imporanta aleia de 30. Daca te sacaie, spune-i ca mama ta deja o aflat si sa nu-ti mai poarte de grija. Daca mai ai vreo intrebare referitoare la acest subiect sa spui. ascult. Bafta! happy

| Biancutzika a răspuns:

Bine. asculta la mine. Dca nimeni nu cu tine. mai ai o singura solutie. Telefonul Copilului. am avut si eu o problema mai demult si mia rasp. telefonul copilului. uite aici: Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!
Asa. Maine dimineata suna. povesteste tot caci vei primi sfaturi de la un adult. Bafta.