| Alin2232323 a întrebat:

Salut TPU!

Am o problemă în familie. Părinții mei se ceartă constant - în mare parte din cauza banilor, nu știu unde se duc, chestii din astea -, însă mama reacționează ciudat, spune că se mută, urlă prin casă, vrea să sară la bătaie și tata este calm, vorbește frumos, aduce banii în casă și nu se plânge însă mama spune de multe ori că vrea să divorțeze, de cele mai multe ori s-a calmat și a uitat ce s-a întâmplat dar acum s-a apucat și de plâns și s-a dus mai devreme la servici ca să scape de noi. Eu sunt obișnuit să tac și să înghit, dar poate mă puteți ajuta voi cu cun sfat.

7 răspunsuri:
| Kamiichu a răspuns:

Buna, intalnim des aceasta problema. Doar ca tu nu poti sa faci decat daca ai vorbi cu ei, cu amandoi, si ii rogi intr-un fel sa faca cumva sa-si rezolve problemele, deoarece tu ai nevoie de ambii parinti, nu doar de unu. Iar daca ei nu vor, sau mai degraba mama ta, ar fi bine sa-i lasi in pace, sa-si rezolve problemele exact cum stiu ei, dar daca vorbesti cu ei, le dai de gandit si poate se va rezolva. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| DIVERGENT a răspuns:

Cred ca nimeni nu isi doreste ca parintii lui sa divortee, dar uneori se mami intampla si acest lucru. Daca tii la parintii tai, incearca sa intelegi ce simt ei de fapt si ce vor cu adevarat. Nu trebuie sa ii condamni daca ei nu se mai inteleg si aleg sa te creasca separat. Probabil ca daca s-ar intampla nefericitul eveniment (cum mi s-a intamplat si mie), ai suferi foarte mult, dar si suferinta ar trece mai devreme sau mai tarziu.
Iti zic din experienta mea: Parintii mei s-au despartit cand eu eram mica, deci oarecum mi-a fost mai usor, dar nu pot spune ca am fost foarte fericita.
Este adevarat, cel mai bine ar fi sa le spui si parintilor tai ce gandesti, dar decizia le apartine lor si tu trebuie sa le-o respeceti, daca tii la ei. Dupa parerea mea, ar fi mai rau ca ei sa ramana impreuna si sa se certe mereu, daca amandoi isi doresc sa divorteze si nu o fac.
In orice caz, fii puternic! Vei trece si peste asta!
http://youtu.be/Vf43LCtGrj4

| KatlynKim a răspuns:

Vorbeste cu ea. Tu, nu altcineva. Pentru ca un parinte, daca vede ca pe copilul sau il doare, se va opri. Spune-i ca nu iti place sa ii vezi cand se cearta si ca nu vrei sa se destrame familia. In viata nu se rezuma totul la bani sa stii.
Eu sunt sigura ca o s-o scoateti la capat.
Bafta :*

| Cristina304 a răspuns:

Vorbeste cu amandoi separat.
Mai intai cu mama ta si intreab-o de ce se cearta mereu cu tatal tau si care e motivul. Apoi vorbeste acelasi lucru si cu tatal tau.
Dupa ce ai aflat raspunsurile lor, vorbeste cu ei si zi-le ce sa faca ca sa se inteleaga mai bine unul cu celalalt.

| Devilady a răspuns:

Daca parintii tai nu te asculta, in cazul in care vei vorbi cu ei.trebuie sa-i lasi sa decida ce vor ei si daca se despart poti alege cu cine vrei sa ramai.

| George_Bolea_1999 a răspuns:

Du-te si incearca sa o linistesti si incearca sa-i spui ca un divort nu va ajuta si ca mai mult chiar va inrautati lucrurile mai incearca sa-i spui ca tu nu vrei ca familia sa se destrame si sa traiesti cand la unul cand la altul sau chiar numai cu unul fara sati mai vezi unul dintre parinti.
Succes.

| VladSubAcoperire a răspuns:

Parintii mei se certau si ei cand eram mic iar mama chiar a divortat ca sa eviti incerca sa fii mereu aproape de ei.