| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in relatie pe care nu mai stiu cum sa o rezolv.Suntem impreuna de cativa ani doar ca am stat pana acum un an fiecare la casa parinteasca pana am hotarat sa ne mutam impreuna.Problemele abia acum incep pentru ca nu ne descurcam cu banii deloc,ba chiria, ba taxele, ba probleme de sanatate ba cine mai stie ce apare frecvent pe care se duc bani drastic si nu mai stiu cum sa o scot la capat.
Chiar daca suna ciudat, noi daca renuntam la chirie se cam duce si relatia noastra. Nu pentru ca suntem egoisti sau pentru ca nu ne iubim dar pur si simplu impreuna nu avem unde sa stam in afara de chirii.La ai mei nu e loc si nu vor sa ne tina, la ai lui din nou nu e nici loc, nu sunt nici conditii si nici lor nu le prea convine.De ce zic ca se termina relatie? Pentru ca nu ne-am putea intalni decat 2 zile la 2 saptamani o luna si si atunci cu cheltuieli mari (suntem din orase diferite). Sarbatorile nu le vom putea face impreuna, iar la anii nostri nu cred ca mai e cazul de stat fiecare la mami, adica la 20 si ceva de ani dupa cativa ani de stat fiecare la el acasa si intalniri la o saptamana doua nu cred ca mai poate functiona in continuare asa.
Eu il iubesc foarte mult si poate si de aceea ma sperie gandul de despartire, cred ca si el ma iubeste la fel pe mine si chiar nu stiu cum sa mai rezolv problema.Chiar nu vreau sa ne despartim, ba chiar din contra as vrea sa putem avansa si sa ne facem o familie dar stresul si teama asta ca maine nu avem bani suficienti sau ca luna viitoare e posibil sa plecam din nou fiecare la el in oras si sa renuntam la chirie ma omoara.
Cum sa gasesc o rezolvare?

8 răspunsuri:
| Anonim12052003 a răspuns:

Tu lucrezi? Incercati sa gasiti un job cu un salariu mai bun. Sau in timpul liber sa va mai gasiti un job. Cum ar fi daca stati la bloc sa mergi ca femei de servici la scarii de bloc. Am auzit ca la un bloc faci intre 50 si 100 de lei pe saptamana. Dar trebuie sa mergi de 2 ori pe saptamana. Sau orice alt job pe cate il poti face in timpul liber.

| anonimg a răspuns:

Un lucru e sigur: dragostea nu dispare nici dacă nu veți fi împreună; afară doar dacă vreunul dintre voi doi va dori să-și refacă viața cu altcineva. Rezolvarea la voi este căsătoria. Apoi mergeți împreună la primărie și depuneți cerere pentru o locuință socială. Dacă sunteți căsătoriți aveți prioritate față de cei necăsătoriți. Dar nu locuința să fie ținta voastră. Casa sunteți voi doi.

| QuelQui a răspuns:

Ei, copii, copii! Cat ati stat la parinti si le cereati bani v-a fost usor. Nu v-a pasat ca poate si ei aveau probleme, ce "apareau frecvent pe care se duceau banii drastic". Crezand ca viata e doar amor, acum in viata reala ati dat de greu.
O solutie ar fi sa te angajezi si tu. Oriunde, cu oricat, fara pretentii.

| QuelQui a răspuns (pentru Anonim12052003):

Ia auzi! La mine, femeile de serviciu au salarii uriase, comparativ cu ce spui tu. Poate nu stii bine.

| NLS a răspuns:

Stii cumva spaniola, LA NIVEL AVANSAT (C1)?
Daca da, depune un CV la Amazon, sustine interviul cu reprezentantii din Romania, apoi cu cei din Spania, si daca treci, lucrezi de acasa, si uiti de grija banilor.
In functie de cat alegi sa lucrezi, inainte de Craciun sa Paste or sa-ti intre in buzunar ~4000 ron net.
In celelalte luni, vreo 2500-2800, daca lucrezi 8 ore pe zi.

| Ellya15 a răspuns (pentru QuelQui):

Am muncit si cat am stat la parinti si si acuma.Am stat la parinti fiecare pentru ca erau km multi intre mine si el, ai nostri inca nu stiau de noi, noi incercam sa ne strangem bani sa avem deoparte sa ne putem mutat si totul a fost gandit bine.Dar nu au fost niste cheltuieli simple cum ar fi niste taxe pe care eram constienti ca trebuie sa le platim, am avut niste probleme ce ne-au cam mancat economiile cat am incerca sa tinem de ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, cand ajungeti sa locuiti singuri, dati de probleme nemaintalnite. Banii nu pica din cer si toti facem sacrifici si planificam banii.
Va restrangeti, eliminati cheltuielile inutile, eliminati rasfatul si va axati pe ce este vital.
Iesiti afara odata pe luna si eliminati alcoolul si alte cheltuieli inutile.
Pune-ti pe hartie cat castigati fiecare si care sunt datoriile lunare. Banii care raman se cheltuiesc pentru necesitatile lunii respective si daca mai raman, abia atunci planifcati o iesire afara sau altceva.
Cam asta inseamna o relatie in doi!
Aici veti ajunge si daca va casatoriti, ca nu pica nimic din cer si toti ne intindem cat ne permitem, cu sacrificii mari.

| Ellya15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu facem iesiri decat plimbari pe jos sau pana in parc.Nu bem, nu mancam la restaurant gatesc eu acasa si am vorbit cu parintii sa ne mai ajute cu chesti de pe la tara legume, fructe sa nu mai dam bani pe ele.
Problema este ca eu muncesc part time ca nu am voi mementan sa fac efort fizic mare din cauza unor probleme, iar el nah ia cat ea depinde de la luna la luna cat a avut de munca.
Problema e ca atunci cand am cautat chirie nu prea am gasit asa ca am luat una la un pret mediu ce pentru bani nostri e mult, pe urma dupa o perioada proprietara sa decis sa schimbe facturile sa refaca contractele ceia ce a facut sa ne intarzie facturile adunand restante.Pana nu s-au incheiat contractele si tot nu au venit.Pe urma ne-am trezit ca scara blocului are asociatie ( in orasul asta nu mai este nici un bloc sau scara cu asa ceva in afara de 1 leu plata curentului si daca vrei femeie de serviciu pe care o platesti din pana tu de vrei da uite ca aici este) si ca avem restante de cand ne-am mutat noi acolo cand noi nici nu stiam ca este asa ceva pe scara si am dat niste bani si acolo ca sa nu avem scandal pe scara sau cu proprietarii. Aveam o masina pe care o foloseam doar cand mai mergem pana la ai nostri sa ne aducem una alta sau cand ave el de munca mai departe tocmai pentru a economisi dar s-a stricat si aia si trebuie investit in ea, am incercat sa bagam putin si sa o facem treptat dar stie toata lumea ca daca nu o faci cum trebuie o data va tot ceda si e mult de bagat iar acum ne chinuim macar sa o vindem.
Sunt foarte multe ce se tin lant si nu vreau sa fiu paranoica dar prea multe vin ca tavalugu.