| anonim_4396 a întrebat:

Sunt împreună cu iubitul meu de 1 an. El își dorește să ne mutăm împreună ca să ne fie mai ușor, să nu mai trebuiască să facă un fel de navetă...în fiecare zi.
Petrecem împreună tot timpul liber pe care îl avem, ne place să dormim împreună fie la mine, fie la el. Locuim singuri fără părinți, avem fiecare casa noastră, nu stăm cu chirie. Știu că ne-ar fi mai ușor să locuim împreună vorbind dpdv financiar, ar fi și mai comod și îmi doresc și eu asta, doar că am o reținere.
În trecut am avut o relație de lungă durată, în care am locuit cu persoana respectivă timp de câțiva ani, iar acum cred că mă tem că lucrurile se pot stinge mai repede dacă ne mutam împreună. Mă tem și de ce vor zice părinții, probabil îmi vor da exemplu relația trecuta, îmi vor repeta să nu mă grăbesc, să stau să văd cum sunt lucrurile.
Totodată mă gândesc că în curând fac 30 de ani și îmi doresc să am familia mea.
Nu știu ce vreau, vreau să stăm împreună, să facem totul împreună, dar mă tem să fac oficial mutatul împreună.
Simt ca mă înconjoară un val de anxietate când ma gândesc să fac asta.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este normal să ai îngrijorări atunci când te gândești să faci un pas mai mare într-o relație și să te muti împreună cu partenerul tău. Este o decizie importantă și poate cauza stres și anxietate, mai ales dacă ai avut o relație de lungă durată în trecut care nu a funcționat.

Înainte de a lua o decizie, ar putea fi util să îți acorzi timp să gândești cu atenție despre ce îți dorești în această relație și să discuți cu partenerul tău despre îngrijorările tale. Este important să comunicați deschis și să vă asigurați că aveți aceleași așteptări și obiective pentru viitor. Ar putea fi de asemenea util să vorbiți cu un terapeut sau cu un prieten de încredere pentru a obține sprijin și sfaturi.

În cele din urmă, decizia de a vă muta împreună trebuie să fie una pe care o faceți împreună și care vă face amândurora fericiți. Dacă încă aveți îndoieli sau îngrijorări, poate fi util să mai luați în considerare să mai așteptați până când vă simțiți mai pregătiți să faceți acest pas.

14 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu lasa trecutul sa-ti strice viitorul.
Mergi inainte.
Nu ai nici o garantie cand incepi o relatie ca e ce trebuie.
Asta descoperi mai tarziu.
Daca totul e ok pana acum, mergi inainte!

| darrio2007 a răspuns:

Mda, esti pățită si ai o retinere. Te inteleg. La un moment dat va trebui sa faci asta, pentru ca iti doresti o familie. Cu el sau cu altul. Poti face o comparatie intre el si cel cu care ai fost inainte.
Doar tu esti in masura sa tragi o concluzie.

| ania a răspuns:

Te încurajez din tot sufletul sa nu te muti fără căsătorie. Sexul fără căsătorie nu e binecuvântat de Creator și nu aduce fericire pe termen lung, e o cauza pentru care nici data trecuta nu a ieșit bine și ai anxietate pentru ca te avertizează conștiința ca nu e un lucru bun. Dacă te iubește sa se însoare cu tine și după aceea ai aprobarea constiintei și binecuvântarea Creatorului pentru acest pas.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să fii sigură, oficiază relația, adică căsătorie.

| doctorandus a răspuns:

Te muți temporar la el, întâi două săptămâni, pe urmă o lună ș.a.m.d.

| Frank51 a răspuns:

Am prieteni care s-au mutat împreună dupa o săptămână de relație. Au acum 7 ani împreună și un copil minunat. Deci nu prea contează când te muți, ci contează cu cine te muți.

| Jus7t a răspuns (pentru Frank51):

laughing Da, după o zi de relație dacă tot, ce are?

Dacă pretenii tăi (culmea, s-a nimerit să ai mai mulți care s-au mutat cu iubita dupa o săptămână și s-au și căsătorit până la urmă, așa ceva.) au făcut asta, clar concluzia este că "nu contează când te muți", nu ar putea fi alta.

Vorba aia "oamenii se cunosc într-o săptămână" Frank51
Zic să facă și un copil acolo după vreo două.
#pacanele

| Frank51 a răspuns (pentru Jus7t):

Concluziile astea le-ai tras tu.

Eu am încercat să explic că timpul este irelevant, atâta timp cât este persoana potrivită și iese totul bine. Desigur că nu va fi exact așa la toată lumea, nici n-am spus asta laughing

| Jus7t a răspuns (pentru Frank51):

Aa, ok, lol

| Sophieka a răspuns:

Deci treaba asta cu totul impreuna e obositoare... Este in regula sa te stabilesti cu el si sa vezi cum vor decurge lucrurile si cum se va comporta el in casa si in relatie si totusi sa aveti o independenta si un spatiu personal sa nu va sufocati facand totul impreuna.

Daca nu va merge, vei pune punct. Nimeni nu trebuie sa vina sa iti dea exemple diverse. Iti vei sabota relatia cu aceasta frica inutila. Nu va merge, nu va merge. Esti un intreg si nu ai nevoie sa depinzi de nimeni.

| blackann a răspuns:

Atunci nu te grabi, ia-ti tot timpul de care ai nevoie.
Eu mereu ma incred in instinct, daca simti ca te grabesti sau nu e momentul potrivit atunci asteapta pana o sa simti tu ca e decizia corecta pentru tine.
Daca intelege, perfect. Daca se supara sau nu vrea sa astepte, clar nu e el alesul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești traumatizată de vechea relație și de părerea părinților.De ce nu comunici mai mult cu iubitul tău?
Iar părerea părinților la 30 de ani nu e decisivă când e vorba de propria, unica și irepetabila ta viață.

| Jus7t a răspuns:

M-aș muta cu cineva dacă pe locul întâi ar fi dorința de a mă avea mai aproape, nu ca să facă naveta mai ușor sau ce mai face el.

Acuma, tu îl știi pe el, poate e dorința asta pe primul loc, nu am idee.
Gândește te bine, vorbește cu el, luați o decizie.
Nu înțeleg rostul întrebărilor de genul.
Știi ca te ar ajuta mai mult un terapeu ceva, nu? Ca ai rămas cu urme din fost relație.
Chiar ai face din relația ta ce vor utilizatorii TPU?
Frica asta pe care o ai tu, ca dacă se apropie o persoana mai mult de tine, dacă o relație ce avansează mai mult, o sa se stingă, are și ea ceva motive la baza.
Variabile sunt, dar nu ghicim, eu recomand sa vorbești cu un psihoterapeut, acolo poți sa te cunoști mai bine și sa iei și o decizie mai buna.

| M679 a răspuns:

Buna, este normal sa te simti asta.
Dar este important sa te intrebi daca simti ca esti pregatita, si daca nu esti poti astepta.
De asemenea, daca te poti sfătui cu prietenul tau, ar fi bine sa discutați despre asta.