| MihaiPaleologu a întrebat:

Am o problema mare. Sunt intr-o relatie cu o fata de 1 an jumate, mama mea nu e sub nicio forma de acord cu ea, fiindca nu e de aceeasi categorie sociala, familia fetei nefiind la egal cu a mea. De ani de zile am avut problema asta cu mama mea, nu poate sa inteleaga ca eu iubesc, si ca sunt iubit, ea zice ca banii conteaza pana la urma. Nu stiu ce sa mai fac, am 20 de ani, un salar de 1500 lei, din care nu pot sa imi permit si chirie si tot ce trebuie sa am intr-o casa. Mama de ar fi de acord si ne-ar sustine ar fi perfect, insa ma amentintacu dezmostenire, cu dat afara din casa, si din pacate si pe tati il obliga sa aiba asceeasi parere, altfel ameninta ca divorteaza de el. Nu stiu ce sa mai fac, sunt cazut psihic, e o persoana pe care nu ii poti schimba cu nicio metoda mentalitatea. AJUTATI-MA

Răspuns Câştigător
| MrWZJ a răspuns:

"Puterea o primesti fiind iubit profund de cineva, CURAJUL, insa, il primesti in timp ce iubesti profund pe cineva." - Lao Tzu

In primul rand, am observat ca esti o persoana realista, vorbind de salariu si de faptul ca ar fi okay daca ai fi sustinut si de parinti din punct de vedere financiar, dar, totodata, imi place ca esti incapatanat si nu dai inapoi, deoarece crezi in dragostea voastra.

Si asta este bine! De fapt este suficient incat sa-ti iei inima in dinti si sa le explici parintilor situatia actuala, dar incearca s-o faci intr-un mod respectuos si nu uita sa le precizezi modul cum te face fata respectiva sa te simti, modul in care te face sa vezi acum lucrurile, modul in care te simti cand stii ca ea e langa tine orice ar fi. Stii tu, chestiile alea "gayute", pe care nu ai vrea sa le vorbesti cu parintii sau cu baietii.

Dar stii cum e... sh*t happens
De aceea vreau sa-ti povestesc niste intamplari de-ale mele care te-ar putea ajuta. Ti le spun sa le stii doar in caz ca parintii urmeaza sa te dea afara din casa. (cel mai rau scenariu posibil)

Hey, avem si aceeasi varsta din cate observ. Ma rog +- cateva luni!
Asadar, just watch me;)

Eu... am plecat de acasa, inapoi la Cluj-Napoca.
Spun inapoi, deoarece am mai fost acolo la facultate. Facultatea de care m-am lasat! Nimeni nu se astepta. Eram tocilar de cand ma stiam, eram respectuos, de fapt, inca sunt. Cred. Stiti voi, genul acela cu tot viitorul in fata!

Mi-am bagat "un băț în spițele de la roată", cum s-ar spune, cand m-am lasat de facultate sa-mi urmez propriul drum. Ma rog, era mai mult o bâtă decat un băț. lol

Stiti de ce am facut asta?
Pentru ca am crezut in MINE. Am vrut sa fac ceea ce-mi doresc! Nu vreau regrete la 90 de ani.

Ca urmeaza sa ajung la fund mai repede decat a ajuns Titanicul? Ca cea mai intunecata perioada a vietii mele abia urma sa inceapa?
Ah, asta se va intampla oricum, de aceea am vrut sa experimentez viata cu cat mai repede posibil. Si sunt multumit oarecum!

Asadar, dupa ce "I fucked up my life", am inceput sa ma simt mai viu ca niciodata. Am inceput sa vad altcumva lucrurile. A inceput sa-mi pese. Altadata, exact invers. Am inceput sa invat despre oameni. Am inceput sa muncesc 14 ore pe zi, zi de zi, timp de un an si jumatate. ZI DE ZI, doar ca sa invat despre bani si despre afacere.
Am intalnit tot felul de oameni de la care am invatat: oameni ai strazii, studenti (ma rog, mai mult studente;)) ), copii de bani-gata, manageri, oameni cu afaceri care au succes, care nu au succes etc.

Am dormit in masina cateva nopti, pentru ca nu voiam sa merg acasa cu "coada intre picioare"!
Aveam mai multe "iubite"... in acelasi timp. 6 luni de zile n-am platit chirie. Si nu, nu ma simt prost, deoarece dupa calculele mele, "serviciile" oferite de mine la sfarsitul zilei, chiar si dupa 14 ore de munca, erau mai scumpe decat cazarea lor. wink;)
Bine, aici sunt doar eu. Stiti cum se zice. "Fiecare barbat se crede cel mai bun la 2 lucruri: condus & s*x."

Am facut multe rahaturi din care am invatat si sunt recunoscator pentru asta.

Dinu Patriciu spunea ca "nu trebuie niciodata sa-ti para rau de ce ai pierdut, ci sa-ti faci socoteala la ceea ce-ai castigat din pierderea aceea."

Recunosc, mi-a fost frica de multe ori in acea perioada, dar stiam un lucru, si anume:

SUNT PE DRUMUL MEU, ORICARE AR FI FOST ACELA.
FAC CEEA CE-MI DORESC, CAND DORESC, CU CINE DORESC, UNDE DORESC!
SUNT ASA CUM VREAU EU, NU CUM VREA SOCIETATEA!

Si asta m-a eliberat, am trait "iresponsabilitatea divina", cum spune Albert Camus, in cartea sa "L'Etranger".

Ce se putea intampla cel mai rau lucru?
Sa mor!
Dar aici vin 2 chestiuni:
1. Daca muream, nu mai aveam de ce sa ma mai stresez! (Alan Wats)
2. Mi-am dat seama ca pana la moarte mai aveam cale lunga, deoarece eu am crezut ca sunt la limita dintre viata si moarte. Cand eu eram de fapt la o limita impusa de mine, departe de moarte, foarte aproape insa de o NOUA VIATA.

Acum m-am intors acasa sa-mi deschid propria afacere media cu 0 lei si un telefon de 50 de lei, iar aceasta calatorie vreau sa o documentez pe YouTube!

Acum fac ceea ce vreau, deoarece nu mi-a fost frica sa imi urmez pasiunea si sufletul.

Asadar, nu renunta la ceea ce-ti doresti cu adevarat, deoarece nici nu as vrea sa te vad la 90 de ani, spunandu-le nepotilor "Cum ar fi fost oare, daca imi urmam inima?". Ar fi prea trist.

_________________________________________
Am trait si eu mai demult o astfel de poveste de dragoste (categorii sociale extrem de diferite), cand eram si mai tanar! Si regret ca nu am incercat macar. Aveam alta viata acum, cred...nu stiu. Macar tu ai sansa sa descoperi asta!

O zi buna! :D
Paul

_________________________
Pagina mea de YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEXCL4y9MfbEFDpMHwe3HNA

| MrWZJ a răspuns (pentru MrWZJ):

O sa-mi raspund singur la raspuns, ce trist. In fine.
Voiam sa mentionez faptul ca la Cluj aveam salariu de 6000 de lei pe luna si tot nu ma descurcamwinking
Concentreaza-te mai mult pe persoana iubita, decat pe bani! Trust me.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Familia fetei nefiind la egal cu a mea? ea traieste mai bine cu tine?

| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta traieste cu capul in traista! Ea se crede ca acum 100 de ani cu diferente de clase sociale...
Nu-ti ramane decat sa-ti mai iei un job si sa castigi mai bine, in felul asta ai bani sa te muti cu chirie si sa te casatoresti cu fata pe care o iubesti, fara sa te mai gandesti la prostiile lui maica-ta.
Inca ceva, la fata nu se poate sa locuiti?

| GabiDumitrescu a răspuns:

La tine in casa cine aduce mai multi bani, taica-tu sau maica-ta? Presimt ca taica-tu e un pampalau - fara intentia de a jigni, si a meu e la fel, nu e jignire sa realizezi adevarul. Bine, nu e musai sa i-o spui lui taica-tu in fata. Ideea e ca e viitorul TAU. Nu o lasa pe maica-ta sa ti-l strice. Daca tu si cu fata asta va iubiti, va puteti face viitorul cum vreti. Social poti urca sau cobori, dar daca nu esti OM inainte de orice altceva, totul e degeaba. Maica-ta fara "pozitie" sociala e nimeni. Tu si cu prietena ta, daca va iubiti cu adevarat, cu sau fara bani tot va aveti unul pe celalalt. Poti sa ii arati raspunsul asta si maica-tii. Dragostea poate nu tine de foame si nici nu plateste facturile, dar te ajuta sa treci peste perioadele nefaste si sa lupti impreuna cu inca un om pentru niste scopuri. Atunci cand scoti banii din ecuatie si iti dai seama ca nu mai ai nimic... e trist.
P.S. Daca fiica-mea mi-ar veni la usa cu un amarit fara nici un leu in buzunar si cu 4 clase, as incerca sa il cunosc inainte de a ii da un sut in fund. Calitatea umana nu prea are legatura cu educatia si pozitia sociala. Maica-ta ar putea SA VA AJUTE sa ajungeti amindoi la o pozitie sociala care sa o multumeasca, nu sa se bage cu buldozerul in viata voastra. As baga niste jigniri aici, dar nu are sens. Cum ziceam... daca ii iei cuiva banii si nu ramane OM, atunci nici banii nu il ajuta la absolut nimic.
P.S. Nu sunt rupt in dos, ba chiar ajut pe altii cu care nu am nici o legatura si nu o fac ca sa afle lumea ce bun crestin sunt. De fapt nici nu ma identific drept crestin. Daca miine m-as trezi fara bani, nu mi-ar cade galoanele. Daca cistig de 20 de ori mai mult decat femeia de servici din scara, asta nu ma impiedica sa ii spun saru'mina.

| Freya1 a răspuns:

Daca merge si ea la munca si are un salar ai minim pe economie altfel ar fi gasiti o garsoniera simpla modesta pana in 100 de euro si o sa va descurcati.tie o sa iti dea maicata tot oricum face asa ca sa te duca unde vrea ea dar daca e cv serios cu tine si fata aceia lupta petru fericirea voasta si mama ta va ceda daca nu sa fie sanatoasa singura si batrana si puneti-va amandoi pe picioare ca sunteti tineri

| OldSoul a răspuns:

Cauta o solutie si muta-te.
Eventual cauta un loc de munca cu cazare inclusa, eventual daca prietena ta poate (daca si-a terminat studiile) se angajeaza si ea si aia e.

| danay72 a răspuns:

Poate intr-un moment in care e bine dispusă să discuți cu ea despre cum vezi tu lucrurile.Dar vorbește cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia.

| xerxes1 a răspuns:

Mama ta te vrea langa ea pentru tot restul vietii.
Nu o sa gasesti niciuna pe placul ei.
Vezi cum poti sa pleci de acasa.
Cu chirie eventual pentru inceput.
O sa se mai inmoaie dupa aceea.
Toate fac la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-i cu piciorul la tot ce zice ca va face dacă chiar o iubești pe fata aia. Dacă ești singurul copil nu va fi în stare să-ți facă vreun rău și chiar dacă nu ești, tot nu-ți va face. Asa făceau și ai mei pana de curând pana le-am încălcat cuvântul și am făcut cum am vrut și nu au avut de ales, au acceptat alegerea mea, dar e vorba de alta situație, însă iti spun ca părinții nu sunt în stare să-și chinuie proprii copii.

| Adrian926a a răspuns:

Nu renunta la fata daca o iubesti cu adevarat, ai 20 de ani nu ai 15 ani... sa fim seriosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Chiper_Vlad_1989 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te vezi cu fata departe de ochii mamei tale si sa te comporti normal, sa locuiesti cu mama ta destul cat sa strangi niste bani sa te poti p

une singur pe picoare alaturi de fata. Succes!

| MihaiPaleologu explică:

Din 1500 lei cum sa-mi strang de aparatament, tinand cont ca mai mult de 100 lei pe luna nu pot pune deoparte

| Chiper_Vlad_1989 a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Locuri de munca sunt destule in alte tari, strangi destui bani cat sa poti pleca la munca, multe locuri au cazare inclusa

| TheMyZone a răspuns:

Eu iti sugerez sa o mai suporti cateva luni pe mama ta, sa pui bani deoparte si sa cumperi un apartament. Daca in atatia anul nu a acceptat-o pe prietena ta, nu cred ca o va face. Succes