| KaPy2 a întrebat:

Am si eu o problema si nu stiu cum sa incep...
Am facut dragoste cu o minora, am fost de comun acord, are 16 ani jumate, eu am 18 si jumate,au aflat parinti fetei ca am facut dragoste,sa nu o bata am luat-o acasa dar nu este de acord mama mea,vrea sa o duca inapoi la casa ei,parinti fetei a spus ca ma face sa-mi para rau de ceea ce am facut,ma duce la politia si ma baga la corupere de minore/viol,ideea este ca eu cu acea fata am fost de comun acord, voi face puscarie?
Nu raspundeti la plesneala, rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu vei face puscarie. daca fata a avut 15 ani impliniti in momentul actului sexual, nu este viol, vei primi cel mult o amenda pentru corupere de minore si pedofilie. Nu conteaza ca fata a fost de acord, ete minora, are discernamant doar partial, era raspunderea ta sa o protejezi si sa nu accepti contactul sexual. Dar inchisoare nu vei face. Insa vei trai toata viata cu problema asta, ca ai intretinut relatii sexuale cu o minora fara acordul parintilor ei.

| KaPy2 explică (pentru Brigaela):

Are 16 ani si jumatate, acum o luna s-a intamplat asta.

| Brigaela a răspuns (pentru KaPy2):

Exact ce ti-am spus: ancheta, o amenda si o povara pentru toata viata care te va haitui psihologic si iti va afecta viitoarea viata sentimentala.

| KaPy2 explică (pentru Brigaela):

Dar daca parinti ei declara ca a fost fortata sa faca asta?

| KaPy2 explică (pentru Brigaela):

Eu sunt cu fata asta de 2 ani si ceva, si am propus sa facem asta si sa ramana intre noi si s-a scapat.

| Brigaela a răspuns (pentru KaPy2):

Pai cum sa-si minta parintii? Era normal ca tu sa ai demnitate si sa le ceri acordul, nu sa fortezi copilul sa-si minta parintii. Degeaba esti cu ea de 2 ani daca o tratezi in halul asta si nu i pic de respect fata de ea. Esti adult, ar trebui sa-ti dai si viata numai sa previi ca un copil sa spuna o minciuna, mai ales in fata parintilor. Cum sa o inveti asa ceva, tu nu gandesti deloc, nu ai pic de suflet, de demnitate? Mi se pare strigator la cer, sincer. Am mai auzit si eu de tineri care fac sex cu minore desi e atat de periculos pentru sanatatea lor fizica, adr au grija sa aiba acordul parintilor, nu le prostesc pe amarate invatandu-le sa isi minta parintii. Ce om mai are o viata normala dupa ce stie ca si-a mintit un parinte, care l-a nascut, l-a hranit, l-a ingrijit?

| DroGhys a răspuns (pentru Brigaela):

Am un mare respect fata de tine pentru ajutorul care m-i l-ai oferit cu ceva ani in urma dar totusi nu a cred ca i-a zis el sa ii minta. Au fost de acord sa ramana intre ei totul. Si sa fiu sincer nu stiu cati baieti in ziua de azi au curajul sa vorbeasca cu parintii unei fete despre ea, mai ales sa vina si sa-i spuna:,,-Stiti? As vrea sa ma culc cu fata dumneavoastra''. Nu as vedea un parinte sa fie de acord cu asta sau sa isi dea aprobarea indiferent de varsta fetei. Poate ea nu are varsta indicata pentru a mentine relatii sexuale dar nici 12 ani nu are.

| Brigaela a răspuns (pentru DroGhys):

Este minora, deci are obligatia sa-si informeze parintii privind orice modificare majora din viata ei. A nu le spune ca si-a inceput viata sexuala este o minciuna.
Eu nu cred ca baietii din ziua de azi sunt mai lasi sau mai prosti decat cei de acum 15-20 de ani. Nu inteleg de ce toata lumea crede ca tinerii din ziua de azi sunt rai, prosti, lasi, mincinosi, eu cunosc multi tineri si ei sunt si buni si rai, si demni si lasi, dupa cum i-a lasat Dumnezeu si i-au educat parintii.
Daca vrei sa te culci cu o minora, automat mergi si ceri acordul aprintilor, nu se poate altfel. Daca stii ca nu ai puterea, curajul, etc, atunci astepti sa fie majora.
Exista parinti care ignora riscurile medicale si sunt de acord ca fiicele lor sa-si inceaoa viata sexuala pe la 17 ani. Eu stiu mai multe cuplurile in care au cerut acordul parintilor fetei si l-au primit. Si mai stiu multe cupluri in care nu s-au simtit in stare sa ceara acordul sau nu au primit acordul si atunci au asteptat frumos pana au fost amandoi majopri, ca doar nu ardea nimic. Dar nu s-au comportat cu lasitate, mintind. Tu iti dai seama prin ce chinuri a trecut fetita aia mintindu-si parintii pana nu a mai rezistat si a spus?

| KaPy2 explică (pentru Brigaela):

Pai cand i-a spus mamei sale am fost amundoi de fata,cand am cerut fata acasa,maicasa i-a spus de ce ai facut-o, fata ia raspuns ca nu a mai putut, acum cand am adus-o acasa mama mea nu este de acord cu ea... fata vrea sa se duca inapoi la parinti ei, eu am vorbit cu ea sa ramana intre noi lucrul asta, ca mai povestea la alte fete...

| Brigaela a răspuns (pentru KaPy2):

Tu erai obligat sa le ceri acordul INAINTE de a face sex parintilor ei. Si daca ei nu erau de acord sa astepti pana fata facea 18 ani. De asemenea, nu aveai voie sa o obligi sa isi minta parintii, adica sa tina pentru ea o informatie pe care trebuia sa o spuna parintilor ei. Este foarte grav sa-si minta parintii, nu trebuia sa accepti asa ceva, trebuia sa faci absolut tot ce tinea de tine ca parintii ei sa fi aflat de intentia voastra de a face sex INAINTE de a face. Fata e minora, ei i se pare ca nu mai poate tine chilotii pe ea, asta iti arata ca nu are discernamant. Tu esti major, nu ai dreptul legal si moral sa profiti de prostia si imaturitatea ei.
E normal ca parintii tai sa nu o accepte acasa la voi. Sunt obligati sa o intretina pana termina scoala, sa se asigure ca nu are contacte sexuale pana la 18 ani, sa o duca regulat la medicul ginecolog si sa ii plateasca consultatiile, etc. Vor fi verificati la sange de autoritatea tutelara daca fata invata, daca are conditii bune, trebuie sa aiba camera ei, sa nu aiba absente de la scoala, etc, sunt multe responsabilitatile pe care ti le asumi cand iei o minora la tine. Oricum, relatia voastra nu pare una de viitor, tu nu o respecti si nu ai grija de ea, ai fost las, nu ai vorbit cu parintii ei, acum esti las si speriat de masurile legale, nu cred sa existe vreun viiotr intr-o relatie bazata pe lasitate si minciuna.

| KaPy2 explică (pentru Brigaela):

Pai la scoala nu mai este de ceva timp, si nu am fortat-o sa-si minta parinti, i-am spus sa nu spuna prietenei ei, ca o tragea de limba prietena ei.

| Brigaela a răspuns (pentru KaPy2):

Nu inteleg, spuneai ca ai fortat-o sa ramana intre voi, nu ai discutat clar cu ea sa-si informeze parintii. Tu ai spus ca ti-ai folosit influenta de major asupra ei sa ascunda intamplarea si ca ea nu a mai rezistat presiunii si a spus. Nu ai zis nicaieri ca i-ai informat parintii inainte (sau ca ai discutat cu ea sa-si informeze parintii, dar inainte de a face sex, cum era normal si necesar)

| KaPy2 explică (pentru Brigaela):

Cu parinti ei nu am vorbit,am discutat cu ea inainte sa o facem, am cazut amundoi de comun acord, si i-am spus sa nu se laude la prieteni ei sau la rude ca o sa avem probleme, ea a spus parintilor ei ca a intrebat-o maicasa, eu n-am fortat-o sa nu spuna parintilor ei ci prieteni ei...

| Brigaela a răspuns (pentru KaPy2):

Ea este minora, nu are discernamant, nu este suficient sa discuti cu ea in ceea ce priveste deciziile de viata si moarte, astea le iau, pentru ea, parintii ei. Tu esti major, ai multa influenta si autoritate asupra ei, daca i-ai impus sa nu spuna nimanui, iti dai seama ca ea s-a speriat si i-a fost frica sa faca pasul normal, acela de a spune imediat parintilor ei. E bine ca acum au aflat, fata va beneficia de ingrijire ginecologica si de suportul familiei. Ar fi avut probleme daca continua sa minta, asa lucrurile se vir aseza pe un fagas normal.

| KaPy2 explică (pentru Brigaela):

Am fost la ginecolog, nu are probleme si nu s-a speriat cand a venit vorba de lucrul asta

| Brigaela a răspuns (pentru KaPy2):

Va avea probleme peste cativa ani, dupa cum bine stii.
Sunt convinsa ca s-a speriat, altfel cum iti explici ca a incercat sa ascunda ceva atat de important de parintii ei? Sa-ti minti parintii este un lucru extrem de grav, mi-e greu sa cred ca o fetita de 16 ani poate face asta de buna voie. Important este ca tu aveai obligatia morala si legala sa ii informezi si vei trai toata viata stiind ca nu ai facut asta si ca povara minciunii ei apasa asupra ta. Si asta te va afecta pentru toata viata. Legea isi va urma cursul, stiai oricum ca asta se va intampla, nu cred ca te-ai gandit vreo clipa ca nu vei suporta niste consecinte legale. Insa consecintele morale sunt mai serioase in ceea ce te priveste.

| matematician a răspuns (pentru Brigaela):

Doamna, ce consecinte morale? Daca se iubesc este treaba lor, nu INSEAMNA CA AU OMORAT PE CINEVA, daca nu au mai rezistat ce ar fi putut sa faca?
Iar daca la 16 ani jumatate nu e CONSTIENTA de viata ei, inseamna ca a trait degeaba pana la acea varsta, Si totusi, de ce sa fi luat parinti ei aceasta decizie? Incercati sa nu mai speriati acest baiat, si de ce vi se pare anormal sa va mintiti parinti? inceputul e mai greu laughing..., Aici depinde de educatia oferita de catre parinti, daca acestia sunt severi la maxim si adopta cateva pedepse neconventionale, aceasteia ii va fi teama sa spuna adevarul,

p.s. - CODUL PENAL - VIOL

Art. 218: Violul
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau anal cu o persoana, savarsit prin constrangere,
punere in imposibilitate de a se apara ori de a-si exprima vointa sau profitand de aceasta
stare, se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 10 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(2)Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza orice alte acte de penetrare vaginala sau anala comise
in conditiile alin. (1).
(3)Pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 12 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi atunci
cand:a)victima se afla in ingrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul faptuitorului;
b)victima este ruda in linie directa, frate sau sora;
c)victima nu a implinit varsta de 16 ani;
d)fapta a fost comisa in scopul producerii de materiale pornografice;
e)fapta a avut ca urmare vatamarea corporala;
f)fapta a fost savarsita de doua sau mai multe persoane impreuna.
(4)Daca fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este inchisoarea de la 7 la 18 ani
si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(5)Actiunea penala pentru fapta prevazuta in alin. (1) si alin. (2) se pune in miscare la
plangerea prealabila a persoanei vatamate.
(6)Tentativa la infractiunile prevazute in alin. (1)-(3) se pedepseste

26 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Spune-i sa vorbească cu părinții ei, are totuși o vârstă si trebuia sa se întâmple pana la urma! In pușcărie nu ai cum sa ajungi, stai calm.

Răspuns utilizator avertizat
| KaPy2 explică:

Tu invata sa scrii si dupa sa comentezi!

| arici23 a răspuns (pentru KaPy2):

Pune niste intrebari reale, da nu niste minciuni inventate de tine, mucosule

| KaPy2 explică (pentru arici23):

Eu vorbesc serios, nu am chef de stouri, nu am pe cine sa intreb, as intreba pe rudele mele dar mai bine nu intreb...

| cristinela4 a răspuns:

Nu,dacă fata a fost de accord și nu va minți cînd va fi întrebată la poliție! Dar sper sa rezolvați pe cale amiabilă!

| DroGhys a răspuns:

Daca baiatul este major si fata minora iar diferenta dintre ei este de maxim 3 ani atunci nu vei pati absolut nimic! Stai calm nu ai ce pati. Daca diferenta dintre voi era mai mare atunci o incurcai rau!

| DroGhys a răspuns:

Daca citesti codul penal ai sa vezi ca nu patesti nimic, iar daca tatal ei te bate poti face plangere la randul tau. Ok, asa este, tu esti cel adult dar nu creca numai tie ti-a placut sau te-ai .....singur. Stai calm chiar nu ai ce pati!