| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Sunt clasa a-8-a, iar mama mea doreste sa urmez un liceu militar.M-a intrebat daca vreau si eu acest lucru si i-am comunicat ca,, da" doar fiindca nu imi lasase alta optiune.Habar nu am ce sa fac, am incercat sa vorbesc deschis cu ea, nu este de acord sa urmez vreun alt fel de liceu.Mi-a spus ca daca nu intru acolo, nu am dreptul pana la 18 ani de a face un liceu cu alt profil.Ba chiar astazi diriginta ne-a pus sa ne alegem optiunile, si am spus,, nimic" fiindca o sunasem si asa mi-a spus, sa fac(liceele militare nu sa trec pe optiuni). Nici macar nu o inteleg, am 5 note de 9 si calificativ mai mic decat acestea 5 nu am.
Obligatoriu sunt 10 clase. Spuneti-mi va rog,ce as putea sa fac?(sunt dispusa,ca ultima solutie, sa o iau pe cale legala). Cum sa procedez, cu cine trebuie sa vorbesc?
Multumesc ca ati citit, astept raspunsuri.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe cale legală nu prea poți să o dai în judecată pe mama ta. Dacă ai accepta să faci un liceu militar, ar fi o experiență deosebită pentru tine. Apoi când vei avea 18 ani, ai putea decide dacă să continui mai departe o carieră militară, sau ai avea alt cuvânt de spus în fața mamei tale, fiind majoră. Atunci nu te va mai putea obliga.

| blackgirl1875 a răspuns (pentru sadrian46):

Bun.Incerc,ma chinui si apoi, presupunem ca pic.Na.Raman fara un liceu 4 ani?

| sadrian46 a răspuns (pentru blackgirl1875):

Nu pici, doar dacă vrei să pici. Acolo sunt niște teste preliminare înainte de admiterea la toate liceele. Dacă pici acele teste ( uite o modalitate de a scăpa) mai ai timp să te înscrii să dai admiterea la un liceu obișnuit.

| flixbuster a răspuns:

E simplu: mama ta poate sa faca ea o cariera militara daca asta isi doreste. Pe tine ar trebui sa te sustina/sprijine sa iti urmezi propria cariera, asa cum iti doresti tu. Ce face mama ta acum ca te forteaza spre o cariera militara este complet gresit. Tata ai? Unchi, matusi, bunici? Vorbeste si la scoala cu diriginta si/sau psihologul scolii.

Repet: nu este normal sa fii fortata sa urmezi o cariera pe care nu ti-o doresti, doar pentru ca asa vrea mama ta!

| blackgirl1875 a răspuns (pentru flixbuster):

Tata e de acord cu ea,mama obisnuieste sa faca scandal daca nu ii convine ceva,iar tatei nu i lipseste. Diriginta ii o scorpie, la propriu si psiholoaga nu prea stie ce face. Bunica sta cu noi in casa, e batrana si bolnava, nu vrea nimic altceva decat sa stea in patul ei.
Dar totusi, am sa vorbesc cu matusa.Multumesc de sfat

| DarthNiger a răspuns (pentru blackgirl1875):

Si ce daca face scandal? cu ce drept te obliga ea sa faci ceea ce nu doresti? chiar daca e mama ta care te-a nascut, tu esti stapana pe propria ta viata si pe viitor, poti cel mult sa tii cont de sfaturile ei dar nu sa ti le bage pe gat

| DarthNiger a răspuns:

In primul rand ar trebui sa faci ceea ce doresti tu si ceea ce iti place, nimeni nu are voie sa te oblige sa urmezi o cale pare care tu nu o vrei, cu atat mai putin mama ta, din contra, parintii ar trebui sa te sprijine in acest lucru nu sa te forteze sa faci ceea ce nu doresti, vorbeste deschis cu parintii tai si spune-le ca nu asta doresti tu si nu poti obligata.