| mary9524 a întrebat:

Am o problema.sunt cu un baiat de 1 an jumate aproape si ne iubim dar eu nu pot iesi cu el seara la un suc sau sa merg cu el si cu prietenii lui la iarba verde de exemplu fiindca tata nu ma lasa.mama incearca sa ne ajute dar tata nu ma lasa deloc! relatii noastra deja e pe cale sa se distruga din cauza astasadm-am saturat. vreau sa am libertate sa pot face si ce mai vreau eu.am 14 ani si cateva luni si stiu sa imi pun limite.si nu voi merge mai departe decat stiu ca e normal.nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga.mereu imi spune sa nu umblu cu baieti ca daca ma prinde cu prostii si etc. el nu stie de prietenul meu si nu stiu cum sa ii zic sa ma inteleaga si sa imi dea voie sa merg cu el in mai multe locuri.sufar foarte mult din cauza asta sad

Răspuns Câştigător
| shtefy_4660 a răspuns:

Am fost in aceiasi situatie cu tine.in vara dintre cls a 7 si a 8-a m-am combinat cu actualul meu prieten. dar tata nu ma lasa sa stau cu el, asa ca i-am spus ca m-am despartit de el ca sa nu mai ii fac probleme mamei mele, insa eu am continuat relatia cu el pentru ca ne iubim prea mult(aveam deja 1 an jumate cand i-am spus de el). acum cateva luni am fost nevoita sa-i spun ca eu continui sa stau cu el si nu a mai spus nimic, nu a mai obiectat timp de cateva zile, dar dp aceea a inceput iar sa imi puna sa ma despart de el, ca altfel ne goneste si pe mine si pe mami, dar m-am certat cu el serios si pana la urma a zis ca vrea si el sa-l cunoasca, si de atunci nu mai am nicio problema...si uite-ma si astazi cu persoana iubita cu care am 4 ani jumate.chiar daca ne vedeam pe ascuns si erau unele dati cand nu puteam merge impreuna, ma intelegea deoarece stia cat lupt pentru relatia asta.asadar daca si prietenul tau tine la tine cum ti si tu la el ar trebui sa te inteleaga

12 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Hmm, la 14 ani, ca parinte si eu ti-as impune cateva reguli.Mama ta face o greseala, la fel ca tatal tau. Ea nu-i spune ca tu ai prieten si el actioneaza ca atare.Sa stii de la mine ca tatii sunt mai gelosi ca mamele, nu prea suporta baieti prin preajma fetelor lor.
Si las-o mai moale cu limitele la 14 ani.La varsta asta te iau valurile mai rau decat i-a luat pe aia tzunami in Filipine.Asa ca le dau dreptate in anumita masura parintilor.

| psihox a răspuns:

Tatal tau are dreptate, ar vrea sa-l cunoasca pe prietenul tau sa stie ce fel de viitor ginere va avea. Sau daca vei iesi cu prietenul la plimbare seara poate te va obliga la relatii sexuale si mai tarziu vei regreta. Daca ai naste un copil, care va fi reactia parintilor? Ai un salar sa te intretii pe tine si copil? Muncesti?

| Ana a răspuns:

Intr-un fel esti cam micuta, 14 ani, iar tatal tau se gandeste la ce este mai rau, trebuie sa il intelegi, incearca sa te pui in locul lui, si eu am 16 ani iar tatal meu este tot cam asa, nu ai ce sa faci, asteapta sa mai cresti sau daca nu incerca sa-ti prezinti prietenul tatalui tau poate asa o sa aiba mai multa incredere in tine pentru ca at o sa vada cu cine umbli si o sa-si faca si el o parere.

| broscutsaaa a răspuns:

Eu te inteleg, dar nu te pot ajuta...
Poate ar trebui sa vorbesti cu prietenul tau, sa mergeti undeva in oras ziua, spre exemplu la patinoar [ca tot e iarna]... si`ti iei si tu mai multe prietene, el cativa baieti, si gata.
De ce trebuie neaparat sa va vedeti seara?
Daca chiar vrea sa continuati, o sa faca si el un mic sacrificiu.

| Brotacelu a răspuns:

Poti sa te dai si peste cap ca tot nu o sa te lase, poate de la 16 incolo... da` cred ca si atunci cu restrictii

| cristina4love a răspuns:

Dar de ce nu iesiti ziua? La un suc, la cinema, prin parc la o plimbare eu stiu...Nu trebuie neaparat seara...Eu am 16 ani si tot nu ma lasa dar tu la 14.La varsta ta trebuie sa-ti impuna anumite reguli. Spune-i prietenului tau sa te inteleaga si sa te astepte.Eu cu prietenul meu sunt de 1 an si ma intelege ca nu pot iesii. Bafta:*

| alexandra35 a răspuns:

Bune draga.Eu cred ca ar trebui sa ai o discutie cu tatal tau si sa ii sui si de prietenul tau. Eu i-am spus tatalui meu intra vineri cand l-am cemat la noi si pe prietenul meu. neam ras i-am spus ca ii un coleg si dupa o zi sperba in care neam jucat toti carti am ras cu lacrimi... i-am spus ca sunt cu prietenul meu de o perioada mai lunga de timp. Si el u mi-a spus nimic. I-a spu lui sa aba grija... oricum eu am doar 13 ani in decembrie implinesc 14 si stie ca sunt serioasa si nu fac prosti. Iti doresc succes

| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a răspuns:

Buna happy. pai, in primul rand incearca sa ii castigi increderea tatalui tau si sa il rogi sa te lase sa iesi macar in weekend. Daca prietenul tau te iubeste asa cum il iubesti si tu o sa inteleaga care e situatia si o sa astepte pana o sa primesti permisiunea tatalui tau happy. ByE >big grin

| papushika a răspuns:

Nimic nu mai e cum era inainte, acum e lumea mult mai rea si ca parinte e normal sa-si faca griji pentru tine, acum nu-l intelegi si te enerveaza dar cu trecerea timpului vei vedea ca a avut dreptate in mare parte.
Incearca sa-i explici ca iesi cu colegii de clasa sau cu niste amici, si fete si baieti, in timpul zilei, in care sa vina si prietenul tau...asa o sa fiti si voi imp si o sa fii si in preajma fetelor, nu o sa vada ca esti numai tu cu el...
multa bafta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea! Multe se pot intamplaunei fete, dar si unui baiat! Eu am un baiat de 17 ani si cand pleaca de acasa ii spun:la ce ora vii? unde te duci? daca nu are mult de scris si de invatat are aprobarea mea totala, daca nu,,, munca de convingere, nu gluma! Si stii ca ii mai dau telefon din cand in cand? Cand ai sa devii mama, ai sa ne intelegi mai bine! Limitele sunt pentru a te feri de probleme, nu pentru a te incurca! Dovedeste-le parintilor ca pot avea incredere in discernamantul tau si ai sa vezi ca va fi bine! Mai ai rabdare, vor intelege si parintii tai cum sta treaba, nu avea grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ziceam si eu si la 14 ani am facut cele mai mari greseli ale vietii mele.Crede-ma ca nu mi-e usor sa recunosc asta.La fel ziceam si eu, la fel credeam si eu si eram exact in situatia ta.Trebuie ca prietenul tau sa inteleaga situatia pentru ca daca te iubeste asa isi va arata prin lucrurile acestea marunte nu prin iesiri cine stie unde. O sa aveti timp toata viata sa iesit apoi. Dar acum este cazul sa iti asculti parintii, pentru ca, mai tarziu este foarte greu sa traiesti cu regrete si cu propriile greseli.Chiar si un om puternic are insa lagunele sale.Pup.Ai grija de tine!

| Aly_8868 a răspuns:

In primul rand nu te supara, dar esti destul de mica. Tatal tau face asta pentru ca stie ce este bine si ce este rau pentru fata lui. El a trecut prin multe cand era tanar cred si stie mai bine.Nu te supara pe el, dar are dreptate.Mai bine ar venii doar prietenul tau la tine.Si sper ca va va continua relatia.