| alsibo a întrebat:

Am o problema, nici nu stiu cum sa incep, cred ca pun aceasta intrebare din 2 motive : 1, ca sa ma descarc, sa povestesc ceea ce mi se intampla si 2: am nevoie de ajutorul vostru.
Este vorba despre libertate(un cuvant care nici nu mai stiu ce inseamna),stau izolata in casa,in timp ce iubitul ma cheama in oras,eu trebuie sa inventez mereu: ca am musafiri,ca sunt racita,ca merg altundeva cu parintii,poate va intrebati de ce sunt nevoita sa fac asta?! Pt ca tatal meu nu ma intelege,de fiecare data cand ies cu prietenul meu "Atunci cand am norocul sa ies ",ma face sa ma simt prost.o sa va dau un exemplu: Intr.o duminica ma pregateam,eram in fata oglinzii,cand tatal meu a iesit din bucatarie,m-a intrebat unde merg,i-am zis ca afara,ma apucat de brat,si m-a dus in camera mea,a ineput ca i-am cerut voie sa ies? ca unde ma duc de capul meu? eu am inceput sa plang,iar dupa aceea a inceput : ca a glumit cu mine,dar eu stiu ca nu sunt glume astea,se cearta si cu mama din cauza mea,pentru ca ea imi ia apararea!
Nu pot niciodata sa fiu sincera cu tatal meu sa ii spun ma duc cu prietenul meu la un suc de ex,pentru ca risc sa nu mai ies,asa ca inventez mereu ca merg la o colega,sau ca avem ceva proiect pentru scoala.dar acum suntem in vacanta,si stau izolata pentru ca nu am ce motiv sa mai inventez, stau si plang, ma mai consoleaza mama dar ea nu poate face nimic pentru ca de fiecare data cand imi ia apararea se cearta cu tata.crying Mama mi.ar acorda toata libertatea din lume,dar tata nu! Il urasc! Imi distruge copilarie,imi distruge orice bucurie. De ex : Odata a fost plecat o saptamana de acasa, si mama m-a lasat sa ies in fiecare zi cu prietenul meu, m.am simtit in al noualea cer,nu m-a sunat nu ma controlat nimic.Dar tata chiar daca ma duc la o colega : unde mergi,cat stai, sa raspunzi la telefon cryingm, am saturat... ajutorcrying si am 16 ani,credeti ca la varsta asta nu am nevoie si eu de putina libertate,cer prea mult, sa respir aer curat.Nu cer sa merg in cluburi,doar prin parc,sau la o prajitura,un suc,nu vreau sa umblu noaptea,dar nici ziua in amiaza mare eu nu am voie sa iessigh mi.e greu sigh orice sfat e bine venit,dar va rog sa nu imi spuneti sa vorbesc cu tata,nu sunt sanse, daca deschid subiectul incepe si tipa la mine crying urla pur si simplu, eu sunt mai sensibila si mi.e frica de el.iar mama ii spune mereu sa imi acorde libertate dar nici pe ea nu o ia in seama. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, parerea mea este ca tatal tau simte nevoia sa te protejeaza excesiv pentru ca observa la tine o slabiciune de caracter si o sensibilitate asa cum spui. primul lucru pe care ar trebui sa-l faci ar fi sa-i demonstrezi ca esti capabila sa treci peste anumite probleme fara nici un ajutor extern. in al doilea rand, ar trebui sa-i castigi incredere; adica, daca doresti sa iesi cu prietenul sau cu prietenii tai, il poti intreba inainte daca iti permite. stiu ca asta te poate supara la inceput, dar te vei obisnui pe parcurs, in fond e singura cale prin care sa-i demonstrezi ca nu esti rebela sau incapatanata. eu una asa fac cu parintii mei, pentru ca de cand eram mica am fost invatata sa spun cu cine vorbesc la telefon, pe mess sau cu cine ies afara, cand. vreau sa spun ca asta a fost singura cale prin care mi-am castigat libertatea. poti incerca, daca nu merge oricum nu ai ce pierde; desi eu sunt sigura ca vei vedea rezultate pozitive si in favoarea ta. sper ca te-am ajutat, multa bafta si rabdare! daca cel de langa tine nu are rabdare arata-i tu ca esti mai intelligenta decat el!

5 răspunsuri:
| IonelaaaS a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine dar nu stiu ce sa zic, si eu ma mai cert cu a mei dar de obicei ma lasa sa ies, si am 13 vorba aia inca sunt mica.chiar nu stiu ce sa iti zic. pentru ca ar fi varianta "la 18 ani poti face ce vrei" da frate nu cred ca are rost sa astept doi ani. vorbeste cu mama ta si spune-i sa vorbeasca cu tatal tau sigur poate il va "indulci" putin...mie nu mi se pare corect mai ales daca ai 16 ani ..chiar nu stiu ce sfat sa iti dau ..scuze.sigh crying

| adrykiba a răspuns:

Cunosc situatia, am trecut si eu prin astea.Pe mine nu ma lasa nici sa dorm la vreo prietena sau ea la mine.
Doar ca eu is foarte incapatanata si am un caracter puternic, chiar daca imi interzicea sa ies tot ieseam..desigur ca dupa aia mancam o portie de bataie dar nu imi pasa.Am fost si data afara din casa, am dormit la o prietena si tot nu mi-a pasat.
Nu am fost genu sa merg la petreceri sau discoteca, vroiam doar sa ies afara sa ma intalnesc cu prietenii mei, nu-s genu de persoana sa ma poata forta sa fac ceva.
desigur nici acum relatia mea cu tata nu este mai buna, la 17 ani am plecat de acasa si m-am mutat in chirie dar acum la 23 din anumite motive trebuie sa stau iar cu ai mei.Incearca si acum sa imi impuna cat sa stau in oras laughing, doar ca acum chiar nu ii merge.

| dyanahanako a răspuns:

Hei, imi pare rau pentru tine. dar ce crezi ca ar zice tatal tau daca ar afla ca ai prieten? eu tot asa il mintam pe tata, dar nu stiu de ce, din precautie cred, pana cand a intrebat-o pe mama daca nu am si eu prieten, vreun baiat cu care vorbesc, si mi s-a parut amuzant. orice parinte se ingrijoreaza pentru copilul sau, ori ca e prea libertin, ori ca e prea inchis. nu o sa mai dureze mult si o sa ii trazneasca si tatalui tau prin minte ca esti si tu adolescenta, si asta fac adolescentele, ies cu baietii, cu fetele, etc. mult soare si mult noroc :*

| ktc25 a răspuns:

Odata cu varsta adoloscentei, fiecare din noi trecem prin diferite momente urate si grele! Din cate imi spui, tatal tau nu e un om rau, ba chiar te iubeste. El vrea sa te fereasca de anumite lucruri care pot sa se intample, ca orice tata de fata! Ce iti pot recomanda este sa incerci sa vorbesti cu el si sa ii explici ca il iubesti pe baiatul cu care esti si ca daca iti este scris sa se intample ceva se va intampla oricum.

| ktc25 a răspuns:

Odata cu varsta adoloscentei, fiecare din noi trecem prin diferite momente urate si grele! Din cate imi spui, tatal tau nu e un om rau, ba chiar te iubeste. El vrea sa te fereasca de anumite lucruri care pot sa se intample, ca orice tata de fata! Ce iti pot recomanda este sa incerci sa vorbesti cu el si sa ii explici ca il iubesti pe baiatul cu care esti, iar daca iti este scris sa se intample ceva se va intampla oricum.