| user11080601008 a întrebat:

Problema este urmatoarea: vreau sa fiu imp cu un baiat, ne placem, ne iubim, dar parintii mei nu sunt de acord cu relatii spunand ca abia pe la 20 de ani ar trebui sa imi cunosc primul partener si nu pot schimba asta, pe ascuns nu se prea poate pentru ca parintii mei cunosc ft multe persoane din zona si le-ar spune, ca am pățit, la scoala stam impreuna fiind colegi însă dirigintele este prieten cu tata si ma tem ca i-ar spune stiind foarte bine ca intreaba ai mei mereu cand vorbesc cu el, daca am prieten, cu cine umblu si se uita pe camere mereu sa verifice si sa spuna alor mei tot. Il iubesc foarte mult si nu inteleg cum pot avea aceasta libertate sa fim fericiți. Va rog fara răspunsuri aiurea!

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca nu am uitat cum e sa te indragostesti,am un singur sfat pentru tine... zici ca ei si faci ca tine.
Lucrul asta iti va dezvolta inteligenta nativa si imaginatia,pentru ca va trebui sa gasesti tot felul de metode sa nu dai de banuit niciodata,iar pe de alta parte,sa-ti traiesti si mica ta iubire.

Sa fii lasata libera sa iesi cu el,sa va plimbati impreuna este exclus,parintii nu vor intelege niciodata asa ceva!
Ei stiu ca ai toata viata in fata sa te tot intalnesti, sa te tot plimbi de mana cu un baiat, dar acum e momentul in care mintea ta poate acumula cel mai mult si de-asta insista s-o folosesti pentru scoala si nu in alta parte.
Pentru ca sunt si parinte, stiu ca ei au dreptate, dar ce sa facem daca te-ai indragostit?happy
Nu-i nimic.Vei ramane aceeasi eleva,este foarte clar ca daca ai rezultate mai slabe vor deveni banuitori,dar in paralel te vei ocupa si de problema ta sentimentala. Poti sa le faci pe toate cu putina inteligenta si efort.
Cere ajutorul unei prietene,vorbeste cu el online, schimbati biletele, faceti-va semnalele voastre, dar totul fara sa schimbi ceva in aparenta, in rutina zilnica a familiei voastre.
Complicat? Da.Imposibil? Nu.
Pune-ti mintea in miscare si nu mai cauta probleme, cauta solutii!

| user11080601008 explică (pentru greece12):

Multumesc mult, a fost de ajutor. si in legatura cu scoala, mereu am stiut cum si cand sa invat, nu am avut niciodata rezultate slabe desi pe el il cunosc de ceva timp si de atunci a inceput tot. as vrea si eu asa părinți înțelegători?

| greece12 a răspuns (pentru user11080601008):

N-o sa reusesc sa te infiez, dar te pot sfatui in masura posibilului.
Bine?happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Parintii tai au dreptate gîndeste te ca tu acum vrei sa fi doar prietena cu acel băiat va plimbati va tineti de mînă il îmbratisezi il pupi pe obraz, aceste manifestari ale voastre si mai ales la varsta voastra sunt stimulenti sexuali foarte puternici, esti in perioada de pubertate si tu si el, organele voastre sexuale nu sunt pe deplin mature, adica tu daca ai face sex nu vei putea duce o sarcina la bun sfarsit asa cum ar face o o femeie de 25-30 de ani la care organele sexuale sunt deja la maturitate si corpul ei este pregatit pentru o sarcina, sa numai vorbim de faptul ca la varsta ta nu ai nevoie de copil, deci parintii au dreptate degeaba i consideri tu paranoici sau nebuni, multe tinere de varsta ta asa au spus si ele, ce mare lucru stam de vorbă ne plimbăm ne tinem de mînă si au ajuns sa comita acte sexuale si sa aiba copii la varsta la care ei sunt copii, Romania este țara in care copiii au copii, deoarece se acceptă relatiile sexuale de la varste fragede13-14 ani, cel mai bine axeaza te pe scoala nu te mai întîlnii cu acest baiat nu va mai pupati nu va mai tineti de mina deoarece stîrniti in voi dorinte sexuale gresite la varsta voastra, poate tu nu vrei acum sa te gîndesti ca mai devreme sau mai tarziu băiatul acesta i ti va propune sa face ti sex, dar el tocmai la asta se gî ndeste, deoarece un băiat sau un barbat se gî ndeste mai des la sex decat o fată / femeie. Daca nu vrei sa regreti mai tarziu ca ai cedat si te ai culcat cu el renunta la prietenia asta si asteapta pana cand vei cunoaste adevarata dragoste, ca acum el se poarta frumos cu tine te face sa crezi ca te iubeste, daca i cazi in capcană face ti sex ramîi insarcinata si adio el i ti va da un sut in fund te va abandona, si ce faci atunci? Îi duci mamei tale copilul sa il crească? Si sa stii ca ceea ce ti am scris aici nu sunt raspunsuri aiurea ca asa ai dorit sa nu raspunde m aiurea, nu, este cruda realitate, uita te la stiri la televizor mereu se vorbeste despre fete de 14 ani sau mai mici, 12, 13 ani care au devenit mame, deoarece nu există educatie sexuala nici in familie, nici la scoala nicaieri, si fetele se lasa prostite de colegi de clasa sau de vecini sau in cazuri si mai grave de unchi si le lasa insarcinate le strică tot viitorul si toata viata unor astfel de fete un copil facut la 14 ani.

| ania a răspuns:

Daca chiar vaciubiti, casatoriti- va, sexul fara casatorie nu e binecuvantat de Creator nici dupa 20 de ani, aduce blestem si regrete de care parintii tai vor sa te fereasca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ania):

Mai femeie, tu esti sanatoasa la cap?
Cum poti spune unei fetite de 13-14 ani sa se casatoreasca?
Asta este sfatul care-l dai tu, copiilor tai?
Ce fel de mama poti fii tu, sa-ti sfatuiesti fetita de 13-14 ani sa se marite acum?

| Violleta2022 a răspuns:

Asculat-ti parintii ca esti tare-tare micuta la 13-14 anisori sa-ti faci iubiti.
Cartea si invatatul sunt prioritatea, nu baietii!
Examenul de capacitatea bate la usa si ai enorm de invatat.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum avea libertate in conditiile date.
Parintii tai nu sunt de acord crezand ca daca te ia valu de la 14 ani, nu o sa-ti mai arda de carte si de ce trebuie.

| user11080601008 explică (pentru Mosotti):

Nu cred doar asta, sunt paranoici cu totul nu numai cand vine vorba despre baieti) m-am saturat

| Mosotti a răspuns (pentru user11080601008):

Pai te-oi fi saturat dar asta e situatia, n-ai ce face.

| Silwian a răspuns:

Dar câți ani ai?

| user11080601008 explică (pentru Silwian):

14. dar nu facem nimic mai mult decat sa ne îmbrățișăm sau sa il pup pe obrazlaughing nu am de gand sa pun si eu întrebări pe TPU dupa cu "sunt gravida"?

| Silwian a răspuns (pentru user11080601008):

Multi înainte..pai daca nu ai de gând să pui întrebări... după ..cum va ești gravida...mai bine ascult o pe mama ta!¡!?

| user11080601008 explică (pentru Silwian):

Ma refeream ca nu sunt chiar asa inconstienta incat sa fac chestii de oameni mari la varsta astahappy

| covridong a răspuns:

Buna seara mariax146
Asteapta sa faci 20 de ani
O seara buna

| ToX1c a răspuns:

Cati ani aveti fiecare? tie nu ti-as da mai mult de...14, iar in cazul asta, le dau dreptate alor tai, relatiile la varsta asta nu-ti aduc niciun beneficiu, ba chiar te trag in jos(simtita pe propia piele si pe propiul timphappy )