| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie foarte buna cu parintii mei. Doar ca sunt mica si tata nu ma lasa sa am un iubit. Iar daca se intampla sa am iubit si sa afle imi face un scandal ingrozitor.Incerc sa ii explic ca este ceva de copii dar el nu. Acum sunt certata cu el si nu prea vorbim. Il inteleg ca s-a suparat de ce nu mai vorbesc cu el. Dar faza cea mai rea este ca imi reproseaza mereu ca data viitoare nu stiu ce face. Si mereu imi reproseaza ca ma creste si ca stau in casa lui.ca ma da afara. Vreau sa fug de acasa pentru ca ma simt o povara.Ma gandesc sa ma mut la bunica mea fara sa spun nimanui. Poate asa ar invata sa ma pretuiasca mai mult si sa ma inteleaga. Oare fac bine?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu spui varsta cred ca esti foarte mica, 10-12 ani, asa ca nu inteleg ce-ti trebuie iubit la aceasta varsta. Ai tot timpul, asteapta sa faci cel putin 16 ani. Inainte a a face o prostie, mai mare ca tine, gandeste-te ca nicaieri nu este mai bine ca in familie(in majoritatea cazurilor), ca parintii te iubesc si nu vor sa ti se intample ceva rau, dimpotriva iti vor binele, ca la o varsta atat de frageda nu ai discernamant si nu poti judeca destul de corect si pune-te in locul lor, tu ce ai face daca ai avea o fetita ca tine. Mai gandeste-te si la bunica ta, daca nu ai impovara-o mutandu-te la ea si daca nu ai fi motiv de cearta in familie. Cred ca, daca te gandesti bine la cele aratate, o sa tragi singura concluzie corecta: aceea de a ramane acasa.
Raspunsul meu a avut in vedere numai varianta spusa de tine, fiind jurist eu am in vedere o regula: sa asculti si cealalta parte. Sunt tare curios ce ar spune parintii tai referitor la tine. Sper ca esti o fetita cuminte, altfel reprosurile parintilor ar fi intemeiate. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Si tatal tau trebuie sa inteleaga niste lucruri, si tu trebuie sa intelegi alte lucruri. Dar poate intr-adevar tu esti prea mica, si atunci nu tatal tau are atatea de inteles cat mai degraba tu.
Dar sunt multe de discutat si putine date. laughing

| ikram a răspuns:

El iti spune asa ca sa te faca sa intelegi si sa il asculti, pana si tu spui ca esti prea mica sa ai iubit. Mai bine vezi-ti de scoala si de invatat, vei avea o gramada de timp de iubiti si de tot.
Stai linistita acasa, asculta-ti parintii ca ei stiu mai bine, chiar daca tu acum nu-ti dai seama.
Ai sa vezi ca peste cativa ani iti va aprea bine ca i-ai ascultat si nu vei regreta o prostie pe care vrei sa o faci acum din inconstienta.

| Ganduri albe a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa se infiinteze un centru unde adolescentii suparati pe parinti sa stea si sa se gandeasca daca parintii au dreptate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu!
Doamnneee vorbeste cu ei, fa-i sa te inteleaga pentru ca nu e bine sa fugi de acasa!
Ei te-au crescut si oarecum o sa te gaseasca la bunica ta
Si o sa iasa si mai rau!
Vorbeste cu ei si cheama-ti o prietena si o sa fie de acord(tatal)
Spune-le ca este normal sa ai prieten pentru ca este o chestie copilareasca, doar nu o sa faci crima de omwinking
Dar nu fugi, o sa iasa in primul rand si mai rau si in al 2lea rand nu e bine deloc...happy
pupikei`!:*
Ai grija ce faci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei sa fugi de acasa doar pentru ca te-ai certat cu tatal tau? el te iubeste mai mult decat crezi uh si nu cred ca merita sa ii faci acest lucrustraight facegandeste, il faci sa sufere mult daca pleci, adica parinti iti vor numai bine si daca esti prea mica sa ai un iubit asa e, nu iti spun chestia asta doar ca sa iti faca in ciuda, iti vor numai binele.Si nu te mai simti o povara fiindca sigur nu estihappySucces

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cum.cati ani ai? ca si eu ma gandeam sa fug deacasa, ca sunt nedreptatit, ca sunt oropsit.si ...culmea.nu mai cred asta.am avut parinti care din dragoste m-au educat si m-au invatat, mereu, si m-au iertat mereu chiar daca faceam numai prostii.sa te pretuiasca? dar tu pretuiesti, sacrificiile lor? faptul ca se lasa pe ei insisi ca sa-ti fie tie bine? ori crezi ca ei nu inteleg prin ce treci tu? inteleg dar ei stiu ca te grabesti, si mai stiu ca graba strica treaba.

| ZapaciLaa a răspuns:

Mai bine nu fa asta pentru ca se vor speria si intr-un final o sa afle. apoi va iesi un scandal foarte mare si te vor pedepsi pana la 18 ani

| BuBu_7744 a răspuns:

Nu faci bine.pentru ca cum ai zis si tu te integi forte bine cu parintii tai.ar trebui sa ai o discutie serioasa si cu mama ta in privinta asta. e pur si simplu ceva copilaresc o relatie la varsta asta. nu te gandi sa fugi de acasa, daca te vor gasi vor avea si mai multe sa iti reproseze.