| HeadGeneral a întrebat:

am o mare problema cu părinții, cu sora si bunica mea.In primul rand eu am 13 ani, iar sora mea are 11.Parintii mei ma pun sa fac curat mereu,sa spal vasele,sa sterg praful, sa sterg pe jos,sa dau cu matura,iar cand o rog pe sora mea sa ma ajute incepe sa tipe si sa o strige pe mama,iar ea ma bate daca ii fac ceva surorii mele, de fiecare dată când nu ii fac curat surorii mele in camera o striga pe mama sau o suna cand e la servici si ma bate. Uneori o intreb pe mama de ce nu face si sora mea si de ce eu fac treaba de fata, ea imi raspunde pe un ton inalt:Nu e treaba ta sau nu te intereseaza.Sora mea sta doar in casa pe telefon iar daca trebuie sa faca cumpărăturile cineva, eu sunt acela, ea nu stie sa se duca la magazin, iar cand o intreb de ce nu iese afara cu prietenele ei o striga pe mama si ii spune ca nu o las in pace.Mama mea este certata cu toti vecinii de pe strada, cu surorile ei si cu bunica tatălui. Ea ma impiedica sa vorbesc cu bunica mea(cea din partea tatalui) sau orice alta relatie de familie cu tata.In schimb bunica din partea mamei,vine mereu pe la noi, o învață pe sora mea sa nu ma bage in seama, sa ma parasca daca am facut ceva rau sau daca o rog sa ma ajute la treaba. Bunica o suna pe mama si cand ajunge acasa ma bate si ma pedepsește. Tata nu prea stie ce se intampla cu noi, el își preocupă timpul cu pariurile, de dimineață până seara, dar daca aude ca am facut ceva rau intervine si el si ma bate si mai tare decat mama.La scoala copiii rad de mine, spunandu-mi-ca sunt sclav si femeie de servici.Va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| Adriana006 a răspuns:

Buna.In primul rand imi pare rau sa citesc ca treci prin asa ceva. In al doilea rand nu ar trebui să povestești la scoala printre copii ce e la tine în casă, altfel ei nu ar sti ce faci tu de fapt.Cred ca esti nedreptățit dar sa te gandești că ești mai mare si de aceea primesti atatea responsabilitati.Parerea mea e sa încerci sa vorbesti deschis cu mama ta, sa ii spui ce te deranjează si daca nu obții nimic roagă pe psiholog sa te îndrume.Dar din proprie experienta iti spun ca sunt mama si nici o mama nu ii vrea raul copilului. Poate faptul că iti da responsabilitati poate e pentru ca are baza în tine iar pe surioara ta o protejează fiind mai mică. Acum vezi cum decurg lucrurile pe viitor.Ar trebui si surorii tale sa ii dea anumite responsabilitati.Iti doresc numai bine si ai grija de tine

9 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Doua probleme vreau sa ridic:
1. Din punct de vedere legal, mama ta nu te poate opri sa nu ai legatura cu bunica din partea tatalui.
2. Dar cea mai grava este ca parintii te bat: este interzis prin lege asa ceva.
Eu iti recomand sa te adresezi protectiei copilului. Daca nu personal, prin scrisoare sau prin email.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am așa frate.Am și aceeasi vârstă că și tine.Eu cred că ai putea sa faci curat și toate celelalte iar după ce vei termina, eși afară și stau cu prietenii.Nu te mai gândi la asta.Alta soluție ar fi să i zici unei rude apropiate cele ce se întâmplă și ele te ar putea ajuta.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau ai putea apela la psihologul școlii.E gratis

| LaraClarice a răspuns:

Plange-te la școală, nu mai suporta situația. Știu, nu e corect, sa știi că viața nu e corectă.
Orice ai face, învață bine la școală, învățătura te va ajuta sa scapi din situația asta.
Vorbește cu psihologul scolii. Și dacă poți, treci pe la o ruda, fara să știe părinții.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Cand am citit asta, m-am gandit la: Nu cumva mama ta nu te place pentru ca nu e mama ta? Gandeste-te la subiectul asta.
Parintii fac curat in casa, nu copii. Poate sora ta are 11 ani.dar dc nu incearca sa vorbeasca cu tine?
Incearca sa ajungi la un liceu bun, si atunci ori pleci departe de casa, ori stai tot la casa ta si poti lucra de la 16 ani in weekend(sambata si duminica) si castigi 1400 lei(14 milioane in bani vechi spunand) la Kfc, Mc Donald si din astea...adica lucrezi 6 zile si atatia bani.mi se pare ceva bun..am auzit de la cineva care lucreaza asa in Timisoara si primeste atatia bani.Incearca doar si poate vei reusi..Bafta in viata si succes la examen anul viitor pentru ca, cred ca esti a 7-a. happy

| HeadGeneral explică (pentru XxKAMELIAxX):

Sunt a 8-a, mersi, am note destul de bune, în clasa a 7-a am terminat cu 9.57

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru HeadGeneral):

Bravo! Inveti foarte bine! happy

| Crina141 a răspuns:

Buna, imi pare rau ca asta se intampla in tara asta si mai ales tie, nu am intalnit niciodata un astfel de caz eu una. Sfatul meu ar fi sa suni la protectia copilului (116111-numar de telefon) doar ca o sa te bage in sistem ori o sa te lase sa mori, si daca te baga in sistem nu o sa te simti cum trebuie niciodata, ca o sa te dea intr-o familie care poate incepe sa nu te placa si ajungi iar in sistem si tot asa si daca nu iti gaseste o familie pana la 18 ani esti pe strazi. Mai bine incearca sa inveti mai bine decat toti si sa le arati ca tu esti cineva iar ei sunt nimeni pentru ca tu deja ai experienta vietii, si cand o sa termini liceul sau chiar inainte de a termina, poti sa rogi o prietena sa te muti la ea, si sa muncesti sa iti strangi bani ca sa iti iei un studio sau un apartament ceva mai ieftin si tot asa, si o sa vezi ca o sa poti supravietui pentru ca tu esti o fata foarte desteapta. Totul o sa fie bine daca te gandesti la un plan de evadare si unul de supravietuire. Nu lasa chestia asta sa iti opreasca viata. Mai e si chestia cu fugi de acasa, dar nu se stie cine te ia de pe strazi si unde ajungi apoi, ma refer la cei care nu au creier si fac trafic de organe sau violeaza, dar lasa ca o sa vezi ca intr-o zi vei ajunge ce altii credeau ca nu vei fi niciodata. Eu iti urez o viata usoara, daca ajuta cu ceva, si sa stii ca undeva in lume vei fi cineva si vei avea pe cineva care sa te iubeasca.