| SadBoyForever a întrebat:

Am probleme la servici cu doi colegi de peste doua luni, dar sa va explic cum stau lucrurile:

Lucrez intr-o fabrica de asamblat piese si doi colegi isi bat joc de mine si dau cu lucruri in mine.

De fiecare data cand sunt cu spatele sau chiar cu faţa, acestia ma lovesc in faţă cu niste zgarciuri.

Stiu ca suna prostesc dar imi dau doar in zona feţei mai ales in dreptul ochilor iar cateodata imi dau chiar in ochi crying si doare foarte tare.

Momentan am ochiul drept inrosit dar tot nu am rezolvat nimic deoarece sefa mea spune ca eu mi l-am inrosit datorita faptului ca m-am frecat la ochi. crying(

Prima data i-am zis sefei mele de aceasta problema si desi aceasta a vorbit cu ei, ei s-au potolit doar cateva saptamani, iar apoi au inceput sa ma loveasca din nou.

La un moment dat l-am anuntat pe unul din sefii din fabrica mea si acesta i-a chemat pe indivizii respectivi sa discute cu ei si desi acestia s-au potolit doar o perioada, de peste o saptamana au inceput iar.

Ieri insa cand m-am intors brusc deoarece eram ocupat sa realizez o operatiune de asamblare, ambii mi-au dat iar in faţă in acelasi timp cu acele zgarciuri, iar ochiul mi s-a inrosit putin crying.

I-am spus iar sefei mele care tot pe mine m-a certat pe motiv ca eu nu ii las in pace crying.

Eu traiesc in frica zi de zi la serviciu ca iar voi fi lovit in zona feţei cu zgarciuri sau alte obiecte de catre acei indivizi.

Nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de sub teroarea acestor indivizi.

Maine ma gandesc cu groaza ca ei ma vor lovi iar in zona ochilor si ca lucrul acesta o sa se repete la infinit cat timp voi lucra in aceasta fabrica.

Ce sfaturi imi dati?

Sunt rosu in zona ochilor si m-am saturat sa traiesc in teroare zi de zi la servici.

VA IMPLOR DIN SUFLET SA IMI OFERITI UN SFAT!

15 răspunsuri:
| Liviu321 a răspuns:

Pai cel mai bun sfat ar fi sa iti cauti alt loc de munca. Sau sa ii spui patronului de acolo situatia si sa il rogi sa urmareasca camerele de filmat de acolo in momentul agresiunilor. Ma gandesc ca aveti camere. Bafta!

| Freya1 a răspuns:

Asa e la noi in tara asta de rahat. Daca iti vezi de treaba esti luat de prost ca de ce nu te bagi si tu ca alti lingai in seama, daca muncesti esti fraier ca de ce dracu tragi atat cand poti sa freci menta, daca esti mai bun ca alti esti invidiat ca doar nu ai cum sa fi mai bun ca ei, daca iei mai mult pfff da ce faci tu atata de special, daca nu muncesti esti lenes, daca parasti esti sifon, daca nu zici induri ca prostul etc lista poate sa continue.
Vorbeste cu ei omeneste daca tot nu poti sa le faci la fel sau sa glumesti cu ei la randul tau si explica-le ca nu vrei sa intri in jocul lor. Spunele ca exista o lege si ca daca vei face o plangere si ei si patroni vor avea de suferit pentru ca asta se numeste hartuire.
Indiferent ca esti lovit rau sau se fac doar glume daca tu nu le gusti si le explici "bai lasati-ma in pace ca nu sunt genul vostru" orce om normal la cap inceteaza dar cred ca tu stai printe oameni cu probleme psihice.Am stat pe santier intre santieristi (le spuneam cand au pauza, imi spuneau ce nu au sa sun sa aduca, le dadeam bani la sfarsit de zi)care sunt vestiti pentru glumite, joculete da am fost respectat chiar si femeie fiind si ei se ajutau si respectau intre ei iar gata era gata.

| SilentRain a răspuns:

Fie iei atitudine, fie iti schimbi locul de munca

| Bondarel99 a răspuns:

Știi povestea cu drobul de sare? Sa zicem ca e ceva asemanator...
E singurul job din lume? E singurul oraș din lume? Existența ta depinde de acest job? E o tragedie, mori de foame dacă renunți la acest job? Sănătatea ta mintala și fizica e mai importanta decât acest job? Crezi ca o viața normala presupune sa lucrezi cot la cot cu niște specimene crescute la zoo? Te tine cineva cu forța acolo?
Dacă răspunsul e nu la majoritatea întrebărilor, ia o decizie și nu te mai lasa călcat in picioare.

| LPCTSTR a răspuns:

Politia?
Cu bataie nu se rezolva?
Scandal nu poti face?
Metode sunt, insa tu nu stii sa le abordezi.
De ce nu le faci si tu asa?

| Crackman a răspuns:

Bai din cate am inteles eu.
Esti o fire mai retrasa iar amastenii aia is ciobani.
Ce poti sa faci. ii guti la propriu, o lunga perioada am fost batut in cartier ( pana in ziua cand am facut click) de atunci sunt evitat ca moartea.
Pai pastele mami lor le bagam zgarciul pe fund...
Cine se cred astia.Aici la tine este cazul razbucniri.
Dale peate nas cu zgarciurile alea.
Nu se poate ce dracu ii aici jungla cu maimute, din pacate anumite caractere inteleg numai cu pumnul.
Nu am ce sa fac decat sa te incurajez sa le dai la coaste.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Aia doar "glumesc prin niste glume tâmpite". Te'ai mirosit ca esti "fraierica" scuza-mi expresia si fac bâză de tine. Tu ca om, băiat, coleg, nu te duci la sefi si ii pârăști ca nu esti grădinar. Le răspunzi cu aceeași moneda, le iei familia la "trântă", te iei cu ei, dar nu la modul de bătaie ci "glume proaste". Dar fiindca ai ales să te duci la sefi, au văzut că esti "slab de inger" si d-asta te sâcâie.

| gabriielaaa a răspuns:

Spune-le sefilor ca iti dai demisia bineinteles daca tu poti sa-ti permiti asta, nimeni nu ar trebui sa treiasca asa, e hartuire si se poate rezolva si la politie problema ta iar cu loviturile mergi la medic sa constate ca ai fost lovit si pune-i la puct pe cei doi ''destepti''

| munteanuionvictor a răspuns (pentru gabriielaaa):

Ai dat un răspuns folositor.

Răspuns utilizator avertizat
| Miksha a răspuns:

Cea mai buna optiune cred ca este aceea de a suna la politie, daca sefii tai nu se ocupa de cei 2.

| εdωαrd27 a răspuns:

Nu e destul de evident ca e timpul sa demisionezi? Daca sefii tai nu ia vreo masura demisioneaza pana nu ramai orb amice.

| SadBoyForever explică (pentru εdωαrd27):

In Romania este saracie iar locurile de munca se gasesc foarte greu, deci trebuie din păcate sa indur acolo pentru un ban?

| εdωαrd27 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Deci sa inteleg ca alegi sa ajungi orb pentru un salariu de 15 milioane, mai este si optiunea sa le raspunzi cu aceeasi moneda dar din cate observ daca nu ai facut-o pana acum, n-o sa o faci nici in viitor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru SadBoyForever):

Insa tot nu ai raspuns la intrebarea: tu de ce nu actionezi? De ce te lasi hartuit?
Consider ca este si vina ta de vreme ce tu "induri", nu actionezi.