| SadBoyForever a întrebat:

Am probleme la servici cu niște indivizi încă din martie dar să încep cu începutul.

Lucrez într-o fabrică de asamblat piese și prin martie 2 colegi au început să își bată joc de mine.

La inceput îmi trăgeau în față cu niște zgârciuri și deși am încercat să înțeleg asta ca pe o glumă, lucrurile s-au agravat când au început să mă lovească în zona feței și chiar în ochi.

I-am spus șefei de linie prima oară și nu s-a rezolvat nimic.

După alte două- trei luni de chin, mai exact prin mai le-am spus unor supervizori de acolo care este problema și deși au vorbit cu ei, lucrurile nu au încetat decât câteva luni, până acum o lună în august.

Unul din acei indivizi a demisionat intre timp dar acum celălalt s-a unit cu un alt coleg și au început să mă chinuie din nou.

Individul celălalt mă pune să îl ajut la postul său deși pe mine nu mă ajută nimeni la al meu.

Chiar dacă nu am stoc, individul acesta mă pune să îi fac cutii, furtune și tot ce îi trebuie lui la postul respectiv.

Vineri am refuzat să mai fac ce zice el, iar acesta a venit pe la spatele meu, m-a luat de gât și m-a trântit la pământ.

Nimeni nu a văzut ce s-a întâmplat așa că nu am dovezi.

O altă problemă constă în faptul că șefa de linie nu le zice nimic plus faptul că joi în timp ce mergeam la masă, unul din ei îmi dădea șuturi de față cu toți colegii iar acei colegi nu au zis nimic ci radeau.

Am un salariu de 1300 RON PE LUNĂ și vreau să vă întreb următoarele:

1. Din moment ce șefa de linie este împotriva mea și la super-vizeri am fost deja de două ori, ce pot face împotriva acestui agresor care mă hărțuiește?

2. Dacă merg la poliție voi rezolva ceva? Nu vreau să ajung la tribunal sau alte chestii.

3. Se merită să îndur aceste umilințe pentru 1300 RON pe lună?

Pe 20 octombrie îmi expiră contractul și mă gandesc că până atunci mai este mult și zilnic unul din acești indivizi o să mă pună să îi fac postul deși intre timp eu trebuie să mi-l fac și pe al meu.

Ce sfaturi îmi dați?

Dacă eu sau părinții mei am vorbi cu poliția sau cu directorul fabricii mele o să se rezolve ceva?

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Imi pare rau sa-ti zic, dar pari cam fraier din cat spui aici.
M-as indoi ca se intampla toate astea intr-o fabrica.
Daca nu esti imponator, ajungi in sitautii de genu.
Fiecare face gesturi/glume de genu cu cine isi permite.
Pe banii aia nu merita nici daca ai sta degeaba, serios acum, 1300 sunt bani?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru ROB3RT89):

"Imi pare rau sa-ti zic, dar pari cam fraier din cat spui aici."
Exact asta este termenul. Am trecut si eu prin ce a trecut el si daca ar fi sa gasesc un termen prin care sa ma etichetez pentru ca n-am facut nimic ar fi exact asta, un fraier mare si ratat. Altfel nu te poti numi cand un boschetar isi bate joc de tine si tu esti incapabil sa reactionezi.

| GdX a răspuns:

Ia un avocat si vorbeste cu directorul fabricii. Daca nu intelege te duci si faci plangere la ITM. Sau trimiti o scrisoare anonima catre ITM in care spui ca in fabrica respectiva unii angajati sunt batjocoriti de altii si ca superiorii inchid ochii. Mai bine te duci casier la Kaufland sau la Carrefour si ai castiga tot la fel.

| SadBoyForever explică (pentru GdX):

Am deja diplomă de vânzător în alimentație, dar cine te angajează fără experiență?

| GdX a răspuns (pentru SadBoyForever):

Carrefour, Kaufland, Lidl angajeaza fara experienta.

| MarianWLF a răspuns:

Lucrez tot in fabrica si eu, si am un coleg terorizat pe linie. Sefii nu fac nimic in situatii de genul, ar trebui sa te ceri pe alta linie. Daca asta nu merge, pleace, sunt prea putini bani, dar tine minte de acum incolo, nu ia nici o saptamana ca echipa ta sa isi dea seama daca esti slab sau nu, trebuie sa fii tare, sa nu accepti, altfel te iau de prost, tine de caracterul tau sa inceteze toate astea. Cum in liceu unii erau umiliti, asa e si la munca, sunt aceeasi oameni, nu trebuie sa iti fie frica de nimeni.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti atat de fraier ca nu-i inregistrezi iti meriti soarta. Si ce ai asteptat pana acum sa faci plangere la politie, si daca nici ei nu rezolva, la perchet?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Sefa de linie si cei la care te-ai plans si nu au rezolvat, o sa o incurce grav.
2. Cu siguranta; este un caz destul de grav de hartuire, cu o oarecare agresiune. Incearca sa aduni dovezi, iar politia va intra pentru control in fabrica, si cu siguranta se lasa cu amenzi si demiteri.
3. Cu siguranta NU. Eu stau degeaba pe salariul ala, si traiesc intr-o zona cu viata ieftina. In plus, nu merita sa induri umilinta pentru absolut nici un post.
PS: Fa o cerere-plangere in scris, catre conducerea societatii (directorul sau cel mai mare post de acolo din incinta), fa-i copie, aduna si dovezi audio-video cu dialogurile agresive dintre tine si colegi, apoi mergi cu astea la politie, si depui plangere de hartuire.
Eu am stat destul de recent de vorba cu un politist, si din vorba in vorba, am inteles ca politia amendeaza multi angajatori, daca nu sunt in stare sa respecte anumite conditii pentru desfasurarea muncii. Deci vinovata este si firma/din cauza sefilor care nu fac nimic, iar colegii tai agresori, se pot trezi cu dosar penal din asta.

| Lioana a răspuns:

Ionut eu in locul tau nu as mai sta acolo. Mi-as da demisia. Nu esti obligat sa stai pana la expirarea contractului.
Dar inainte de a pleca as face o plangere in scris cu privire la atitudinea acestor colegi. Vorbele zboara dar ce e scris nu poate fi ignorat, mai ales daca ai si tu un exemplar cu numar de inregistrare.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Mă, dar mai dă-o în mama ei de treabă, chiar așa, m-ai pierdut la fac ce îmi spun ăia, DE CE?

Dacă te-a trântit la pământ, asta nu înseamnă că te-a bătut, oricum pot spune că vina e 50% a ta și 50% a tăntălăilor puși ca supervizori.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să faci ceva. Oricum nu trebuie să le permiți să te umilească sau să faci munca lor. Poți să faci o plângere la Poliție pentru hărțuire. Oricum ar fi trebuie să faci ceva. Poți să-ți cauți alt loc de muncă mai potrivit pentru tine.

| Subsemnatul123 a răspuns:

"Dacă eu sau părinții mei am vorbi cu poliția sau cu directorul fabricii mele o să se rezolve ceva?"
Parintii tai? Esti om in toata firea daca ai ajuns sa lucrezi intr-o fabrica, doar nu mai esti copil. Ii asa de greu sa le spargi fețele? Daca este sa te dea afara, desi evident nu ai merita asta, oricum iti expira contractul intr-o luna. Daca ai urme fizice din cauza lor poti sa te duci xu ele la politie. Daca le aduci politia pe cap poate ii da afara. Daca nu, sparge-le fata si fa-ti dreptate penrru ca in ziua de azi nu prea ti-o mai face nimeni.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu ei direct? Sa-i confrunti mai exact?
Incearca sa-i/sa le spui direct in fata, "Auzi frate, dar ce rahat de satisfactie primesti tu ca ma hartuiesti pe mine, ca nu inteleg? Esti mare sef Microsoft si iti permiti sa faci astfel de marlanii?
In loc sa-ti vezi de treaba ta vrei sa-ti bati joc? Din cauza oamenilor ca tine avem o tara si o lume de rahat."

Mai poti sa-ti lucrezi si tu discursul, nu merita sa fii calcat in picioare doar pentru ca un derbedeu are o masa musculara mai mare decat tine.

Daca te va vedea ca te opui direct, verbal, va vedea ca nu esti o fire slaba si probabil ca il vei atinge la coarda rationamentului.

Tin sa mentionez, cand il confrunti ai grija sa ai "confidence" la tine din plin.

Succes!