| SadBoyForever a întrebat:

De ce în viață oamenii sunt așa răi la locurile de muncă dacă te văd că nu te prea descurci?

De ce la servici chiar dacă stai la locul tău colegii fac mișto de tine dacă au văzut că ești timid și la locul tău?

Nu pot deloc să fac față la nici un loc de muncă și pe lângă asta, nu am fost ajutat deloc de colegi pe nicăieri, toți huiduindu-mă, dându-mă la o parte și criticându-mă într-una.

În 2016, am lucrat ca ospătar la un restaurant din oraș, însă după 3 luni a trebuit să plec deoarece nici un ospătar nu voia să mai lucreze cu mine pe motiv că nu mă descurcam.

Pe lângă asta, ospătarii mă jigneau mereu și nu voiau să îmi explice nimic unde nu știam ceva anume.

Apoi, tot în acel an am lucrat la o pensiune la munte însă după o lună patronul m-a trimis acasă spunându-mi că nu am nici-o calitate.

În vara lui 2017, m-am angajat la un PECO unde am avut un contract temporar de 3 luni, însă după aceea patroana acelui PECO nu a vrut să îmi mai prelungească spunând mereu de față cu toți ceilalți angajați că "ala care lucrează cu Ionuț lucrează singur."

În 2018, m-am angajat într-o fabrică de asamblat piese, însă după 9 luni de contract, patronii nu au vrut să îmi mai prelungească pe motiv că nu mă descurcam.

Pe deasupra, colegii și șefa mă acuzau săptămânal că nu le eram de folos pe nici un post.

Mai mult de atât, îmi reproșau mereu că îmi primesc salariul pe degeaba.

Iar la începutul lui noiembrie m-am angajat la o fabrică de condimente și din păcate colegii mi-au spus în ultimele două luni că sunt jalnic și că nu au mai văzut niciodată pe nimeni atât de slab ca mine.

Contractul îmi expiră pe 31 ianuarie și din păcate nu știu dacă o să mi se prelungească deoarece mulți dintre colegi toți mă consideră jalnic și consideră că nu merit același salariu ca și ei.

Acesta este al 5-lea loc de muncă pe care l-am avut și din păcate din cauza faptului că sunt mai timid și retras dar și a faptului că nu prea mă descurc, toți ceilalți colegi m-au izolat și nu au vrut sä mă integreze și îmi este teamă că la sfârșitul lunii nu o să mi se mai prelungească contractul.

De ce m-a mai lăsat Dumnezeu pe pământ?

Peste tot am fost jignit, numit încet la minte, huiduit și respins de toată lumea?

Unde aș putea să lucrez ca să pot face față sau măcar să pot să mai câștig niște bani de buzunar?

Oare pe șantier sau īn agricultură aș putea fi ținut de milă de patronii de acolo?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bobocii, de regula, sunt luati la misto in aproape orice colectiv. Este o incercare de a vedea ce nivel de pregatire ai, mai ales pregatire de a lucra impreuna cu un colectiv.

Problema a inceput cand te-ai inchipuit "cel mai tare din parcare" si s-a dovedit ca nu esti.
"Colegi toți mă consideră jalnic și consideră că nu merit ACELASI salariu ca și ei".

Tu ai pretentii la un loc de munca bine platit, eventual si cubani de buzunar suplimentar, dar nu stii sa faci lucrurile ca si colegii. Evident, unii sunt si suparati si isi exprima parerea.

NU POTI AVEA PRETENTIA LA SALAR EGAL daca nu esti capabil sa lucrezi egal cu colegii!

Sunt mai multi factori care, puse laolalta, pot conduce la rezolvare:
- Ceri indrumare de la seful tau direct si de la colegi
- Incerci sa te pui bine cu cat mai multi colegi. Faci o mica intrunire (la locul de munca sau in afara lui), "dai o bere /cafea /prajitura" colegilor, prin care iti faci prezentarea. Important este sa va cunoasteti mai mult decat muncind
- Te pui bine cu cei mai buni, incerci sa "furi" meserie de la ei. Incerci sa le spionezi ce- si cum fac, cum reusesc sa fie mai buni.
- Ori de cate ori nu stii ceva sigur, adreseaza-te POLITICOS si FARA RUSINE colegilor pentru ajutor. Din intrebarile pe care le pui, ei vor estima nivelul tau de intelegere si pricepere si te vor ajutala nivelul corespunzator.
- gandeste pozitiv: si colegii tai au trecut peste asemenes probleme, dar dupa un timp s-au adaptat si ei, asa cum vei face si tu.
- nimeni nu se naste profet, dar timpul si rabdarea te invata si pe tine.

Capul sus!

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Inainte de toate,intelege ca e vina ta.
Si da,din ce reiese de la tine,esti prea slab.
Vorbim de domenii simple in care tu nu reusesti sa te integrezi.
Nu mai cauta scuze si nu-i mai arata pe altii cu degetul.
Asa nu o sa progresezi niciodata.
Nu zic ca nu sunt oameni rai care stiu doar sa critice.
Dar o fac cu cine le permite.
Colegii pot spune multe,dar sefii nu cred ca vorbeau asa de tine fara motive intemeiate.
Si apropo,de mila nu te tine nimeni.
Incerca sa lucrezi ca sofer, macar stii ca esti singur in masina si nu te mai streseaza nimeni.
Dar cu timiditatea asta a ta, nu stiu ce sa zic...
Incerca sa te schimbi, sa fi alt om, o faci pentru tine!
Succes!
Revin.
Din curiozitate m-am uitat peste intrebarile tale,imi parea cunoscuta atitudinea.
Prietene in ritmul asta nu ajungi nicaieri,esti ca un vampir energetic pentru societate.
Cand te vei orienta spre solutii si nu vei mai avea atitudinea asta plangaciosa, vei reusi!

| LonelyLoner92 a răspuns:

Consulta un psihiatru si incearca sa te angajezi ori ca paznic, ori sa te inscrii in armata.

Multa bafta sa ai si tine capul sus orice s-ar intampla!

| AdelinaC a răspuns:

Poate te angajezi intr-un domeniu care nu este de tine. Mergi si lucreaza altceva, care sa iti placa si la care te pricepi. Unde? Pai nu stiu ce scoala, aptitudini ai, ce iti place. Ce studii ai?
Se vede ca esti depresiv, linisteste-te, sunt sigura ca iti vei gasi si ca a fost doar o perioada proasta pentru tine. Capul sus, daca te pot ajuta cu ceva ma poti contacta.

| RAY a răspuns:

De ce nu te angajezi intr o fabrica si lucrezi doar tu pe postul tau si nu ai nici o legatura cu nimeni, evita locurile de munca in echipa, atunci ai scapat de probleme de astea, din pacate sunt multi prosti pe lumea care iti bat joc de alti, lumea e din ce in ce mai rea sa stii

| SilentRain a răspuns:

Off iar ai problema asta, ți-am spus și data trecuta merigi la psiholog rezolva problema cu respectul de sine, și vezi poate te poți angaja că paznic

| Donsavas a răspuns:

Asta nu e timiditate, e anxietate socială! O persoană timida nu e deranjate ca timida si se poate acomoda. Consulta un psihiatru! Oriunde vei merge, frica ta de oameni ramane.

| Ineys a răspuns:

Si tu chiar esti asa cum spun ei?
Daca da, fa ceva cu tine si depaseste conditia asta.
Daca nu esti cum spun ei, arata-le ca se inseala.

| Crackman a răspuns:

Fa ca mine baga ti efectic morcovul pe gatul lor si daca exersezi totul o sa fie bine.
Foarte posibil dupa 3 luni sa nu iti faci treaba inseamna ca ori nu iti dai interesul ori esti nemotivat sau timorat.
Fuk the world

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce inseamna "nu ma descurc"? Nu stiai ce trebuie sa faci sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt gelosi, si nu vor sa devii mai buni ca ei. In plus de asta se comporta asa, pentru ca sunt mai vechi si considera ca stiu mult mai multe despre locul respectiv si cum fac ei treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce nu muncesti? ca sa te tina, sa te faci folositor? ai vreun handicap? sau lene? De ce nu faci un efort sa muncesti un pic mai mult ca ceilalti, ca oricum aialalti mai vechi sunt scarbiti de atata munca si nu dau tot ce pot. Fa tu un efort luna aia si munceste mai mult ca ei. Si sa vezi ca nu te mai da afara.
Tu ai angaja o putoare de om, daca ai avea vreo companie, sa zicem un depozit, si angajezi un om sa care paletii cu stivuitoru, si toata ziua el sta pe telefon sau la tigara? l-ai mai plati? nu zic ca tu faci asta, dar din ce ai scris mai sus, esti putoare si nu ti-ai dat interesu. N-are nimeni nici o obligatie fata de tine, cand te cheama la munca, ci tu catre ei, sa-ti faci treaba ca sa fie si ei multumti ca te platesc, si tu multumit ca iei salariu. S-a dus cu mama si cu tata care te tin de mana laughing) acolo nu mai e mama si tata. Acolo te duci sa muncesti.

| Ax3LdeV a răspuns:

Prietene de mila nu te tine nimeni daca nu esti bun in ceva incearca alt ceva. Traim intr-o lume a competitivitati daca nu putem face fata suntem catalogati ca x si y.

| gothicbat a răspuns:

Pentru că oameni.
Tu vezi-ți de felia ta și focusează-te mai mult pe evoluția ta ca om, nu pe ceilalți.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Gaseste ti o meserie ce iti place sau fi chiar tu seful unei firme etc si fa din tine un om

| YouandI a răspuns:

Exista o soluție Ionuț.
Hai să excludem din viata ta, infinita întrebare "de ce", înlocuind-o cu "ce pot face eu sa fiu plăcut?".
Cum putem sa supraviețuim într-o jungla urbana? Ma întreb și eu de multă vreme acest lucru, după ce m-am mutat în capitala am putut cunoaște tot felul de oameni și situații care au fost mai mult toxice pentru mine. Ei bine, eu am învățat sa am în primul rand răbdare, să mă accept și să mă iubesc, să învăț din greșeli și să nu le mai repet.
Am observat ca majoritatea colegilor se plâng de tine ca nu ști sa lucrezi în echipa, ca nu faci nimic și ca iei salariul degeaba. Chiar asa e? Ai încercat sa comunici cu ei? Sa ii ajuți fără sa aștepți ceva în schimb?