| Lightose a întrebat:

Am pus o intrebare "Ce inseamna sa fii parinte?"si am adus ca exemplu un tanar care a absolvit liceul si nu a luat bacalaureatul, care nu prea mai e bine primit de parinti in casa pentru ca nu si-a gasit un loc de munca desi a cautat.
1)Aproximativ toate persoanele au dat raspunsuri de genul:
-,, Sincer, daca copilul a avut un acoperis deasupra capului, a capatat mancare si haine (nu de lux) si nu a fost obligat sa munceasca mai mult de 3-4 ore pe zi, nu are nici o scuza pentru a nu-si lua bacalaureatul si nu are de ce sa astepte sustinere de la parinti"
Serios? Pai nu parintii ar trebui sa ii indemne pe copii catre lucruri bune? Nu ar trebui sa ii sustina moral? Ce fel de parinti se numesc cei care isi abandoneaza copilul cand le e greu? Ma indoiesc ca sunt elevi care pica bacalaureatul si sunt fericiti din acest motiv.Probabil din cauza aceasta relatia dintre parinti si copii nu e tocmai una buna, pentru ca in ziua de azi parintii nu mai sunt "parinti". Dar cine sa ii ajute daca nu parintii? Vecinii? Nu am spus nicio clipa ca ar trebui sa ii intretina, ci doar sa ii sustina!
-"Pana la urma, nimeni nu ar trebui sa te sustina daca tu nu iti indeplinesti niste minime obligatii. Si este absolut normal ca daca nu iti continui studiile sa nu mai fii intretinut de parinti, sa-ti gasesti de lucru, sa iti platesti partea ta din mancare, intretinere etc si sa-i ajuti si pe ei cu bani".
Sa nu ma sustina nimeni? Pai si unde traim? In jungla? Daca iti vezi copilul suparat nu ii dai o vorba buna pentru ca a picat bacalaureatul? Da e normal sa nu mai fii intretinut de parinti, dar sustinut moral mereu ar trebui pentru ca parintii sunt totusi cei mai apropiati de noi sau cel putin asa ar trebui sa fie! Daca parintii mei nu ma sustin moral de ce sa ii ajut cu bani? Ei ma ajuta pe mine cu ceva? O farfurie de mancare i-o dai si unui catel, asa ca asta cu mancarea chiar nu merge. Ii esti recunoscator pentru asta dar doar atat! Un parinte care are posibilitate sa isi ajute copilu si nu o face, nu merita nimic! Merita ajutati doar cand te ajuta si sunt langa tine, cand te iubesc neconditionat!
-"Pai normal ca se uita urat e vorba de viitoru copilului ati dai seama ce spui ca un parinte sa ai spuna copilului bv fiule ca ai picat bacu lasa ca in urmatorii 10 ani al iei tu."
Nu ar trebui ca un parinte sa se uite urat ci dimpotriva sa isi incurajeze copilul sa faca ceva cu viata lui. Picarea bacalaureatului nu e un capat de tara.Sunt persoane care au cursuri facute si au salarii mult mai mari ca cei cu facultate asa ca nu mai faceti din tantar armasar. E normal ca orice elev care pica bacalaureatul sa se simta distrus insa ar trebui sa vada partea buna a lucrurilor:in acel an poate face cursuri care il ajuta pe viitor si isi poate gasi cu adevarat domeniul care il intereseaza!
-"Cum ai vrea sa se comporte parintii celui care nu-si da deloc interesul sa invete si se tine de prostii? Nu cumva te astepti sa-l mangaie si sa-l indemne sa continue? Gandeste si din pozitia de parinte, nu este asa greu si vezi la ce concluzie ajungi. S-auzim si de bine! "
Pai as vrea sa se comporte in felul urmator:sa vorbeasca deschis cu el si sa il aduca pe drumul cel bun ca de aia sunt parinti! Un parinte bun niciodata nu isi cearta copilul si il indruma de fiecare data cand intra intr-o belea! Parintii din ziua de azi isi "educa" copii cu cearta si bataia si normal ca acesti copii sunt terorizati si neintelesi.Cine suntem noi sa judecam?

Asa gandesc romanii! Daca copilul greseste in loc sa comunice si sa il indrume, parintii ii cearta, ii jignesc, etc In acest fel niciodata nu o sa aveti o relatie buna cu copilul decat daca reia caracterul parintelui si se pune in locul acestuia! Cunosc un caz, in care un baiat a crescut doar cu tatal.Statea la tara.Era premiant dar niciodata tatal nu era multumit, asa ca dupa o viata de chin, acest baiat s-a inscris la liceu si dupa 2 ani(in clasa a 10 a)s-a lasat si s-a apucat de munca.De ce? Pai s-a saturat de viata de acasa unde nu e apreciat. El si-a dorit sa ii arate tatalui ca se poate descurca singur si s-a apucat de droguri. A fost prins si inchis. Tatal lui a avut un accident si a murit, iar baiatul e singur pe lume si inchis. Uneori un simplu sfat ii ajuta pe copii vostrii sa va aprecieaze ca parinti. Daca copilul a gresit, nu-l certa! E viata lui, insa da-i un sfat si sigur te va aprecia chiar daca poate nu va tine cont de el!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca copilul are sub 12 ani, intr-adevar trebuie educat. Dar cum da bacul si are 17 ani, ar trebui sa fie educat si pe picioarele lui. Sa fim seriosi, nu e vorba de un copilas care a facut o greseala mica, sa fie incurajat ca data viitoare nu se mai intampla. este vorba de un om in toata firea care demonstreaza nepasare constanta, altfel nu ar fi ajuns in situatia de a pica un examen pentru care ar fi trebuit sa invete zi de zi 12 ani. Asta nu are scuze reale, doar pretexte aiurea. Daca nu a fost trimis la munca, daca nu are o boala foarte grava, ce scuza poate avea ca nu a invatat pentru bac?
Alegerea drogurilor a fost o incununare a lipsei lui de respect pentru munca si societate. Nu contest ca parintii sunt de vine. Ei sunt de vina ca l-au lasat sa ajunga in halul asta, ca nu s-au ocupat de el sa invete, sa munceasca de mic, sa isi ia bacalureatul prin munca grea. Copilul a ajuns la rezultatul asta absurd din cauza parintilor care in mod sigur l-au rasfatat in copilarie, l-au cocolosit si nu l-au educat suficient. Dar la 17 ani ar trebui sa-si fi luat seama si sa se fi pus de mult cu burta pe carte. Nu sa ajunga de rasul rasului. Gandeste-te si la parinte: cum e sa-i spui cuiva ca fiul tau nu si-a luat... bacalureatul! Intri in pamant de rusine, ma mir ca nu s-a apucat de droguri parintele care are un asemenea copil.

| DenisaAbdn a răspuns:

Vad ca esti foarte pornita impotriva parintilor.Eu nu sunt parinte, eu iti atrag atentia doar asupra unor aspecte :
"Pai nu parintii ar trebui sa ii indemne pe copii catre lucruri bune? Nu ar trebui sa ii sustina moral?" Eu te intreb, parinti tai au fost din cei care asteptau cu sufletul la gura, la poarta liceului, cu emotii la fel de mari ( sau poate chiar mai mari ) sa vada ce ai facut? Si daca da, asta nu e sustinere?

"Sa nu ma sustina nimeni? Pai si unde traim? In jungla? Daca iti vezi copilul suparat nu ii dai o vorba buna pentru ca a picat bacalaureatul?" Te intreb, ai constiinta curata ca te-ai pregatit intens, cu seriozitate si responsabilitate pentru acest examen? Ai facut totul sa promovezi? Poti sa afirmi fara urma de ipocrizie ca ai studiat intens si ca ai picat examenul pur si simplu din ghinion?

"Daca parintii mei nu ma sustin moral de ce sa ii ajut cu bani?" Nu cred ca ti-au cerut sa te angajezi ca le dai lor bani, ci ca sa iti acoperi o parte din nevoile personale si mai mult de atat sa ai sentimentul acela de utilitate.

"Picarea bacalaureatului nu e un capat de tara." - Nu, nu e un capat de tara.Dar trebuie sa vezi in bacalaureat nu doar un examen, e vorba de mult mai mult, de asumarea unei responsabilitati, de dorinta de a trece la alt nivel in evolutia ta ca persoana.

"Pai as vrea sa se comporte in felul urmator:sa vorbeasca deschis cu el si sa il aduca pe drumul cel bun" - Tu cat de deschisa esti fata de parintii tai? De ce iti versi naduful aici si nu discuti cu ei toate nemultumirile tale?
Te-ai pus vreodata in pielea parintilor, sa te gandesti cum sa faci fata nevoilor zilnice, nesigurantei jobului, grijei facturilor si a zilei de maine?
Postam pe net toate nemultumirile legate de parinti, ii criticam, ii judecam, suntem neintelesi, dar cine oare plateste netul si factura la telefon, cine cara gunoiul, spala si gateste timp de ore intregi, cat noi ne plictisim pe net? Cati dintre noi lasam pentru, macar ora, netul, prietenii, iubitii si ne ducem sa avem o discutie lejera sau o mica "barfulita"cu parintii nostri?

| DenisaAbdn a răspuns:

"Indiferent de constiinta sau de faptul daca copii au studiat intens sau nu, parintii trebuie sa fie alaturi de copii" - Nu e chiar asa.In egala masura ai si tu obligatii, nu numai drepturi. Iar una din obligatii era sa inveti.
"Si ca sa stii si tu,sunt elevi care pica bacalaureatul din timiditate, neatentie, ghinion.Nu stiu cand ai dat tu acest examen dar crede-ma ca nu se mai corecteaza dupa barem" - In urma cu doi am am dat si eu acest examen si da, s-a corectat dupa barem. Stiu ca emotivitatea e un mare dezavantaj, valabil si in cazul meu, dar ma indoiesc ca exista vreun elev care sa fi picat bac-ul, exclusiv din aceasta cauza sau din dorinta profilor de imbogatire.
"Faptul ca profesorii care i-au note sub 7-8 preda.Ce sa inveti de la un astfel de profesor?" - De studiu individual ai auzit?
Oricum, concluzionand, sunt de acord cu tine, viata merge inainte, exista posibilitatea de a da examenul in anul urmator.
Iar legat de gasirea unui loc de munca, incearca si ca promoter pentru inceput, castigi ceva experienta, vezi cum te descurci cu asumarea de sarcini, cum te adaptezi la cerintele job-ului, pentru ca apoi sa gasesti ceva mai serios. Mai ai si varianta de inscriere intr-un internship la o companie cunoscuta, unde nu castigi bani, dar inveti foarte multe, castigi experienta si ai sansa de a te face remarcata si ulterior ( daca esti buna ) si angajata de ei. Daca nu ma insel, chiar Vodafone au organizat de curand un internship pentru elevi si studenti. Urmareste si tu.
Numai bine!

| jadir a răspuns:

Lightose vb cand vei fi parinte, ok?

| Wehrmacht a răspuns:

M-am uitat la toate intrebarile tale si ai perfecta dreptate in toate.Si la asta ai dreptate.Mah,faci un copil ca sa il trimiti la scoala si sa te lauzi cu el mama a luat 10 a luat 9 a luat...si la primul 3 sau 4 incepi sa tipi la el? Pai mah cresti un copil doar pentru a te lauda cu el si daca greseste tipi si ii spui ca nu il mai susti?

| anka89 a răspuns:

Deci daca te gandesti la situatia locurilor de munca in Romania nici nu iti mai vine sa iti cauti de muncaconfused asa ca in ziua de azi nu isi pot gasi de munca cei cu 2-3 facultati si cate si mai cate apai unu ce nu are un luat un simplu bacyawn asa ca din partea parintilor nu ai nevoie decat de intelegere si sprijin daca nu sunt in stare sa te ajute cu astea doua atunci ce sa zic poti fi nefericit...cu asa parinti i-ati lumea in cap si pleaca.Eu la fel am facut si am venit in grecia lucrez si castig bani frumosi la hotel la SPA si sa nu iti spun ca imi zic sa trimit bani acasa.asa ca, frate nu vad in situatie il pun pe copilul lor ei cred ca lui ii usor sa ii aiba toata ziua pe capul lui nu ii ajung celelalte? daca nu ai sprijin de la parinti de unde sa ai de la straini.ce sa zic inteleg pentru ca ma trecut prin asta si toti cei care au patit-o.nu are rost sa discuti cu ei deoarece nu castigi nimic in afara de inca o cearta. daca era la facultate dupa ce termina ii scotea si ochii ca l-a tinut in facultate si iar nu gaseste de lucru si daca era astfel nu le ajungea gura sa se laude.sa se gandeasca ca sunt parintii nu sefii lui!

| anemona18ida a răspuns:

Sunt perect de acord cu tine.eu am dat anul acesta bacul s ca utini copii am avut sustinere din partea parintilor si asta cred ca trebuie sa fac toti parintii

| ganton a răspuns:

Pai e ok sa se poartea asa ca doar prostii nu iau bacu laughing. Tu nu te-ai enerva daca ai avea un prostalau la usa?

| Lightose explică:

Eu am generealizat, nu m-am referit exclusiv la mine.Nu toti parintii merg cu copii la examene,concursuri, etc Si daca fac acest lucru, intr-adevar este sustinere.Indiferent de constiinta sau de faptul daca copii au studiat intens sau nu, parintii trebuie sa fie alaturi de copii si sa ii indrume.Si ca sa stii si tu,sunt elevi care pica bacalaureatul din timiditate, neatentie, ghinion.Nu stiu cand ai dat tu acest examen dar crede-ma ca nu se mai corecteaza dupa barem.Cei care corecteaza isi doresc sa pice cat mai multi si pentru un singur punct cer cel putin 80 euro, pentru ca asta e lumea in care traim.Nimeni nu ii vede pe acesti corupti.De ce sunt elevii de vina? Stii, dupa cunostintele mele anul acesta au luat bacul in prima sesiune doar cei care au chiulit.Mai bine zis, cei care au chiulit si au avut spatele asigurat.In ziua de azi bacalaureatul nu mai e pe merit si pe bani.Cum sa nu te oftici cand colegul care a venit la scoala in prima zi de scoala si apoi cu o saptamana inainte de Craciun, ia bacul si tu care ai venit zi de zi si ti-ai dat interesul nu l-ai luat? Stii unde e problema majora aici? Faptul ca profesorii care i-au note sub 7-8 preda.Ce sa inveti de la un astfel de profesor?
Cat despre "Daca parintii mei nu ma sustin moral de ce sa ii ajut cu bani?", asa a afirmat cineva pe site ca ar fi corect.Serios? De cand? Mi se pare corect,cand parintele are ceva mai grav si nu are bani sa mearga la spital sau depinde mai sunt si alte situatii in care merita dar cand parintii isi pot ajuta copii dar nu o fac, atunci chiar nu merita sa te uiti la ei.
Daca toti am lua picarea bacului ca pe o tragedie, un dezastru cred ca cel putin 50 % din elevii picati s-ar sinucide.Viata merge inainte, indiferent ce s-ar intampla.Sunt cursuri, postliceale care au valoare mai mare decat bacalaureatul sau decat o facultate!

| Aleksandra07 a răspuns:

Parerea mea, in calitate de copil/elev, este ca bacalaureatul este o alta etapa importanta din viata unui "copil". In cazul in care copilul a picat examenul de bacalaureat, indiferent din ce motiv (din pricina emotiilor, ghinion sau poate ca totusi nu a fost pregatit indeajuns) nu cred ca ar fi indicat, ca parinte, sa iti faci copilul sa simta lipsa sustinerii; poate pentru el sustinerea parintilor in acel moment e cea mai importanta, chiar si dupa ce a picat examenul. Si dupa parerea mea, bacalaureatul se da in jurul varstei de 17-18 ani, iar un copil la aceasta varsta cred ca este destul de "matur" si de constient de greselile pe care le face, si chiar daca a picat, daca el va fi sustinut in continuare de parinti, a doua oara nu va mai gresi.