| andr33a_5009 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ar fi sa alegeti intre prietenie si iubire ce ati alege? daca va-ti indragosti de prietenul vostru cel mai bun ce ati face? va multumesc

Răspuns Câştigător
| SarcasticEnchanter a răspuns:

Stii, prietenia si iubirea nu inseamna la fel pentru toata lumea; asa ca fiecare iti va spune ce va face, functie de ceea ce reprezinta pentru el aceste doua notiuni;
cei mai multi oameni se feresc sa iubeasca persoane din cercul lor de prieteni; nu prea inteleg de ce; de fapt inteleg, numai ca mi se pare aiurea;
daca iubirea inseamna pentru tine doar niste cuvinte dulci si cateva nopti in pat, at eu zic sa nu te apuci sa iubesti pe nimeni dintre prietenii tai;
eu unul sunt de parere ca un prieten poate fi un bun iubit, insa invers e mai greu; probabil din acest motiv exista atat de multe cazuri de despartiri in cuplu;
cica e o teorie cu "friends zone" cum ca e naspa daca ai intrat acolo; ca persoana respectiva te va vedea ca pe o prietena(un prieten), nu ca pe o iubita (un iubit); eu cred ca este un bullshit scornit de vanatorii de fete si de vanatoarele de baieti; niciodata prada si pradatorul nu vor putea fi prieteni; si cu atat mai mult nu poate exista iubire inter ei laughing
eu ma bucur ca te-ai indragostit de prietenul tau cel mai bun si sper ca si el sa iti impartaseasca sentimentele; si eu sunt indragostit de o prietena; i-as spune, insa parca ma tine ceva; nu stiu ce; emotii, chestii, etc. sper sa imi treaca mai repede starea asta si sa ii spun; la fel ar trebui sa faci si tu happy
multa bafta!

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iubire, daca amandoi au aceleasi sentimente, daca dragostea este reciproca. Vom putea fi in continuare iubiti SI prieteni. Si in orice caz, chiar daca am renunta la iubire, prietenia n-ar mai fi ca inainte, ar interveni un sentiment ciudat, jenant, stanjenitor. E mai bine sa trecem la stadiu urmator. Daca exista cu adevarat iubire, relatia n-are de ce sa se termine (va dura cel putin cativa ani).winking

| cristi202 a răspuns:

Ar fi bine sa le poti imbina pe amindoua. Insa in realitate e mai rar asa. Am avut amice care aveau curajul sa imi spuna totul, iar prietenii lor nu stiau de ceea ce ele imi spuneau, sau am auzit de cazuri in care doi amici se intelegeau mai bine intre ei decit cu prietenii lor. Adevarul e ca pretuiesc mai mult o prietenie profunda decit o iubire superficiala. Insa e minunat (mai rar asta) cind prietenia profunda duce la iubire. O iubire profunda nu o poate distruge nimic si nimeni din aceasta lume

| Razvan a răspuns:

In absolut orice conjuctura as alege prietenia.Mai ales in cea in care m-as indragosti de cel mai bun prieten. N-are sens sa incerc sa fiu cu cineva pe care il cunosc mai bine ca pe propriul meu buzunar.Pentru mine a incetat de mult sa mai fie o enigma.Si tot ce e lipsit de mister nu ma atragetongue

| andreutz a răspuns:

Am trecut deja prin asta, si am ales prietenia (dar era fata, nu baiat) happy

| Katherine † Pierce a răspuns:

Cel mai bun prieten al meu e baiat.si imi place de el de vreo 4 ani laughing si mi-a zis ca si el m'a placut acum 3 ani. Dar nu vreau sa fim impreuna.Am mai fost tot asa cu un amic si acum nu mai vorbim deloc.Decat sa stric ceva mai bine nu ma bag.

| anonim_8893 a răspuns:

Eu as alege prietenihappy e mai important prietenia decat iubire
uite vorba mea. "iubire este trecatorie iar prieteni raman pe viata"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ales iubirea, chiar daca stiam ca risc! Nu a mers relatia, insa nu regret nimic din trecut.Listen to your heart!

| HappyGirl_4236 a răspuns:

Alege prietenia happy va distrati mai bine si va simtiti mai bine unul langa altul, si poate el te v-a refuza si veti strica o prietenie frumoasawinking

| Ad3_4951 a răspuns:

Sincera sa fiu eu cred ca mai de pret ar fi prietenia...si la faza cu prietenul cel mai bun ar trebui sa il faci sa simta iubirea ta pentru el si poate p parcurs se va indragosti si el de tine.bineinteles trebuie multa rabdarewinking...succes:*

| aNdReYa_4166 a răspuns:

Poi nu trebuie sa alegi trebuie sa vb cu acel prieten si sai spui ca il iubesti dar tu vrei sa fiti si prieteni cum ati fost acum ceva timp.

| George_5449 a răspuns:

Sincer? nu cred ca se merita sa strici o pretenie pentru o amicitie de o zi sau mai mult care nu poate dura la nesfirsit, prietenia poate dura la nesfirsit, iubirea nu chiar, dar acum e alegerea ta, candva am trecut si eu prin asta, si am renuntat la a iubi pentru prietenie