| Andreea2913 a întrebat:

eu stau cu tata si bunica, tata nu isi bate deloc capul pentru mine nu ma prea ajuta cu nimic, si nici nu prea am aici conditile necesare. Acum tata vrea sa se logodeasca cu o femeie de care mie nu prea imi place si tata face tot ce spune ea, ar putea sa ma ia tatal cu mama unei prietene in custodie la ei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, prin hotarare judecatoreasca dar este foarte greu. Sunt o tona de formalitati de indeplinit. Tatal trebuie decazut din drepturi sau sa renunte la tine, bunica la fel, mama (daca ai), apoi facute acte de infiere.

| Andreea2913 explică (pentru Salontanul):

Ok, multumesc.

| Salontanul a răspuns (pentru Andreea2913):

Multumesc si eu!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tatal tau este parintele si tutorele legal si nu se poate asta, pana la varsta de 18 ani. ca-ti place ori ba, trebuie sa fii cu taica-tu.
Chestia cu custodia se poate intampla numai daca gardianul tau legal, in cazul asta, fiind tatal tau este in imposibilitaea sa te creasca, fiind bolnav in spital sau in puscarie si atunci statul te-ar incredinta bunicilor daca au posibilitati, sau unui camin de copii, dar in nici un caz unei familii oarecare.