| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema. De curand am terminat liceul si urmeaza ca luni sa ma inscriu la facultate. Am luat note mari la bac, media fiind de 9.55. Problema este ca eu imi doresc sa merg la facultate in Cluj, in schimb parintii mei nu accepta deoarece ei traiesc cu ideea ca orasul Bucuresti este cel mai tare si ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada... Plus ca la Cluj ar urma sa locuiesc cu prietena mea (cu care am o relatie de aprox. 4 ani) si sa impartim toate cheltuielile si sa fim impreuna... Chiar nu stiu cum sa procedez in situatia asta pentru ca ei nici nu vor sa-mi dea bani sa ma inscriu la facultatea pe care o vreau eu si restul de cheltuieli (legalizat acte, bani de benzina + cazare in perioada de admitere). Voi ce ati face? I-ati infrunta pe parinti si ati urma facultatea pe care o doriti, in orasul in care doriti, alaturi de persoana iubita sau ati ceda doar ca sa nu fie certuri?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ai o discutie serioasa si calma cu parintii tai, sa le expui toate motivele pentru care vrei sa mergi la Cluj si sa-i convingi ca este cel mai bine pentru viitorul tau. Nu ma pot pune in locul tau, eu mi-am facut celelalte studii, dupa profesionala(liceu seral si facultate la fara frecventa) pe socoteala mea, asa ca nu s-a pus problema sa am aprobarea parintilor, de fapt parintii m-au lasat sa fac ce vreau. Daca consideri ca te vei putea intretine singur(in caz ca parintii nu cedeaza) atunci urmeaza-ti drumul, nu ei or sa-ti traiasca viata. Succes si numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Pai, parerea mea, este sa vi la Cluj oricum, cu scoala sau fara scoala, cred ca parintii tai vor accepta pana la urma sa faci scoala aici, mai ales pentru ca la noi in Cluj este scoala buna happy
Hmm, daca ai nevoie de cazare aranjam noi cumva :\

| Zenithf a răspuns:

Nu m-am gandit la un lucru cand am spus cele dinainte, problema cu cheltuielile este foarte importanta, trebuie sa o pui in balanta, eu cred ca aici in cluj chiria este mai mica, poate alte cheltuieli sa fie mai mari, nu stiu cat te-ar costa transportul, pentru ca sigur vei dori sa mergi acasa cel putin la 2 luni...

| valy a răspuns:

Treaba este ca ei ne sunt parintii. daca nu ai alta sursa de venit.si daca nu te crezi in stare sa iti ei viata in propiile maini, sa iti gasesti un job part-time.nu ai ce sa faci. daca crezi ca te poti descurca singur. spune-le paritilor. ori ma lasati sa fac ceea ce imi doresc eu. ori uitati de mine.si daca o tine la tine.ca,copilul lor te vor ajuta in tot ce ai nevoie. daca nu, cu siguranta vor respinge.pare rau.mult succes

| anka a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi unde iti doresti tu sa mergi. Dar nu cumva vrei la Cluj pentru ca e acolo si prietena ta? Daca nu ar fi ea ai mai insista? Daca da, atunci fa-ti un plan cum te vei intretine si din ce veti trai pentru ca nu cred ca parintii te vor ajuta cel putin o perioada de timp. Succes! Ah, uitasem: CLUJ de o mie de ori!

| cîrne a răspuns:

Eu zic sa-ti infrunti parintii, e viata ta, tu ar trebui sa alegi ce vrei sa faci cu ea.in plus, bucurestiul e un oras de doi bani:aglomeratie cat cuprinde, trafic infernal, jigodii de oameni etc. in ardeal e alta mentalitate, iar clujul e la randu-i centru universitar si cred ca-i si mai frumos decat bucurestiul.

| SweetCherry a răspuns:

Dai incolo de parinti.Este viata ta nu a lor. Tu decizi nu ei.Aici e vorba de viitorul tau si sfatul meu este sa faci ceea ce iti doresti. Daca te lasi condus de parinti tai o sa regreti si o sa oftezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de obicei nu cedez nici la cate ore si pana la ce ora am lasa pe afara. Deci daca as fi in locul tau m-as duce unde vreau eu, pentru ca Bucurestiul nici nu-mi place si sincer nici nu m-ar interesa ce zic ei. Succes la facultate!