| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica nelamurire...Credeti ca daca ma voi duce la biserica si fac acatiste de 40 de zile se va intoarce persoane iubita inapoi? Ne-am despartit de-o saptamna si el dupa o zi s-a dus la alta pe motivul ca eu mereu il tachinam ca daca nu imi convine sa se duca la alta...sadNe iubim asta e cert dar el mi-a zis ca daca nu se combina cu respectiva se intorcea la mine asa ii este mai greu. tin sa mentionez ca ei s-au gasit la un gratar la care eu nu m-am putut duce din motive de sanatate a unui parinte care nu poate sta singursad...de atunci totul a fost ok dar dupa...am inceput sa ne certam fara motive... iar motivul banal care ne-a despartit definitv a fost cand i-am reprosat ca de ce nu poate trece macar 5 minute la mine sa ma vada pot sa spun ca au fost multe multe certuri mai dureroase si mai jignitoare si tot ne-am impacatsad... iar el sustine sus si tare ca dupa o zi dupa ce ne-am despartit noi de atunci e cu ea.si nu de inainte...nu stiu ce sa mai fac sunt absolut socata stau inchisa in casa si sufar in timp ce el se distreaza cu aia...credeti ca voi face bine daca ma voi duce la biserica sa tin acele 40 de zile cu acatiste? Oare va functiona? Orice sfat e bine venit...Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Sa fim seriosi. Cineva care te iubeste nu se cupleaza cu alta DOAR pentru ca nu esti de fata. Altfel ce ar insemna? Sa stai non-stop cu el, ca nu ai incredere ca daca o zi iese cu amicii, ii pica alta tipa cu tronc? Ii acorzi prea mult credit. De asemenea, daca iubesti pe cineva, oricat de prost dispus ai fi si de obosit, nu ii dai papucii ca te cheama in vizita si nu ai chef. Desi imaturi si folosindu-se de pretexte, baiatul asta iti transmite un mesaj pe care tu il negi. Nu mai vrea relatia asta. Acatistele, rugaciunile, vrajitoarele si altele de genul nu rezolva nimic, pentru ca e nevoie de 2 persoane care sa vrea sa fie impreuna ca sa existe un cuplu. El nu vrea. Cu cat accepti realitatea mai repede, cu atat iti poti vedea de viata mai usor.

38 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Nu cersi dragostea nimanui pentru ca-ti incalci demnitatea si nu este bine. Despartirea s-a produs, accept-o si nu-i mai da nici o atentie acelui om, pentru ca nu te merita si nu merita, in acelasi timp, sa plangi dupa el. Poti sa te rogi pentru lucruri importante, sanatatea ta si a familiei tale, pentru ganduri bune, calme si prolifice, care sa-ti indrume viata, dar pentru un om usuratec, este prea mult sa-i ceri Bunului Dumnezeu ajutorul, are el lucruri mai importante de rezolvat si acesta nu este unul dintre ele.
Mergi inainte, gaseste-ti alte preocupari, hobiuri, socializeaza si fa lucruri folositoare pentru tine si familia ta si sigur te vei simti mai bine.
O sa vina si pentru tine alesul si atunci vei fi din nou "pe val" si vei fi fericita, pana atunci sa fii sanatoasa si sa daruiesti celor din jurul tau zambete si nu lacrimi, pentru ca vei deveni poluanta, daca te vei lamenta si vei privi doar in trecut.
Mult succes pe mai departe si ganduri bune, fata de tot ce te inconjoara.

| Dara a răspuns:

Eu vad situatia cam asa: el a cunoscut-o, a placut-o si ti-a cautat tie noduri in papura pentru a te parasi. Mai ales ca spune ca nu s-au intalnit in perioada in care era prietenul tau.
Parerea mea e sa dai acatiste la biserica si sa aduci multumiri lui Dumnezeu ca ai scapat de el si nu-ti mai calca demnitatea in picioare pentru cineva care nu apreciaza ceea ce ai de oferit. Asa e in viata, uneori mai pierzi, alte ori mai castigi. Important e sa fii sanatoasa si sa reusesti sa treci peste socul despartirii. Cu cat te refaci mai repede, cu atat ai sansa sa cunosti un alt baiat care sa-ti ofere dragostea pe care o meriti si de care ai nevoie. Fii tare, nu te pierde din atata lucru, caci in viata ai sa ai multe de intampinat. Succes.

| EUSIATIT a răspuns:

Da se poate dar nimeni nu poate face minuni daca e sa se intimple si sa fie pentru tune da dar daca nu asa este soarta si asa a trebuit sa se intimple TE inteleg ca suferi dar trebuie sa lasi timpul sa rez totul nu forta lucrurile pentru ca nu e cazu fii optimista si vezi ce va fi. nu e rau sa mergi oa biserica nu neaparat sa te rogi sa se intoarca ci pentru tine pentru sufletul tau linistea ta iti urez numai bine

daniela
| daniela a răspuns:

Nu-ti pune mare baza in asa ceva. Dumnezeu e mare si intelegator dar restul depinde de noi.

| Linda a răspuns:

Dumnezeu respecta libertatea de alegere a unui om. Daca erati casatoriti si te rugai pentru reintoarecere era diferit, deoarece exista un legamant intre voi. Dar asa, roaga-te Lui sa-ti dea liniste si sa te indrume si ajute spre o relatie de care ambii sa fiti multumiti. Si eu cred ca e bine ca s-a intamplat acum. E o prostie parerea mea chestia cu amicii, scoate-l de tot din viata si cu asta gata. Citeste cartea Eu femeia http://www.clcromania.ro/eu-femeia_prd5332.html

regis
| regis a răspuns:

Sa presupunem ca va functiona. Vei fi mai fericita stiind ca e langa tine "impins" de acatiste?

| kh1ss a răspuns:

laughing Hai sa fim seriosi... La ce crezi ca o sa iti foloseasca 40 de acatiste? Daca se intoarce, bine, daca nu, nu. De ce stai inchisa in casa... nu pricep. El se distreaza, distreaza-te si tu.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Steaua a castigat meciul cu Barcelona (parca), daca Becali a donat doua milioane de euro la muntele Athos?!
NU!

prfml
| prfml a răspuns:

Prima regula : dragoste cu sila nu se poate (din prizma mea nu mai are farmec ), a doua regula : cu cat se intampla mai devreme cu atat mai bine, a treia regula : ce rost are sa suferim pentru cineva care nu merita, a patra regula : cand nu te astepti cineva se va gasi sa aprecieze persoana. Regula principala : suferi cand iubitul(a) se stinge din viata, acesta este singurul motiv care poate sa ne doboare, nu o spun pe experienta mea dar vecina de sub mine care urma sa se marite s-a stins din viata intr-un accident, gandeste -te ce simti tu si ce simte acel baiat care trebuia sa se insoare cu ea, asta ca iti dai seama ca se pot intampla lucruri mult mai grave si ai un motiv sa fi mai increzatoare in tine si optimista.

| JoJo a răspuns:

Peste o luna doua iti trece de tot si ai sa uiti de el...
Peste cativa ani ai sa razi de situatia asta cand ai sa ai pe altceva cu tinewinking incearca sa uiti...stiu si cupluri care au avut relatii de 4-5 ani si tot s-au despartit, ce sa mai zic despre casatorie si divortoh go onNu merge cu acatiste si alte chestii de genul... Dumnezeu te ajuta dar depinde si de tine.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el lupta pentru a il avea inapoi macar incearca

| r8driver a răspuns:

Te cred ca tii la el dar daca vezi k el nu vrea, a-ti place s-a speri ancontinu k poate se va antoarce...
Uita-te an jurul tau si ai s-a vezi cati baieti sunt singuri.
Uital, traesteti veata nu sta si suferi pe cand el se distreaza, parerea mea.
Nu merita.

| Brotacelu a răspuns:

Si daca da si gagica-to [fostul] acatiste sa scape de tine... pe cine sa ajute?

Intr-un cuvant[adica 4] nu-ti pune baza in asta!

| adinaciosescu a răspuns:

Poti sa mergi sa te rogi sa-ti de-a D-zeu minte.Sau sa-ti de-a cineva o bataie buna sa te trezeasca la realitate.ALOOOOOO,nu te iubeste, deci nu te merita, deci lasa-l focului, ingroapa-l in trecut, jeleste-l, fa-i si pomana de vrei dar uita-l si priveste mai departe.Viata nu se termina cu un barbat.Intotdeauna este altul sa-i ia locul, dar ai grija ca urmatorul sa te merite.

| roxana_9288 a răspuns:

As vrea sa zic ca asta te va ajuta dar nu, nu ti'l va aduce inapoi. In schimb, vei putea dobandi o liniste sufleteasca, vei gandi mai limpede si fi sigura ca te vei simti mai bine dar numai cu conditia ca o faci din suflet.
Cat despre baiat, incearca sa vb cu el, spune-i ca il iubesti iar el daca te iubeste se va sacrifica sa vb cu prietena lui care, la randul ei, va intelege ca voi va iubiti si ca a procedat asa "la nervi".
Daca nu vrea, atunci e timpul sa iti vezi de viata ta, sa iesi si tu cu altii si sa fi fericita. Esti tanara, ai o viata inainte si nu sti niciodata de unde iese "fat-frumos"
sper sa-ti fie de ajutor ceea ce am spus. Pupici!
P. S: imi pare rau pentru parintele tau, sper sa se insanatoseascahappy

| đąиiعℓ a răspuns:

Poate daca crezi ai mari sanse dar de ce nu te duci si tu cu altu sunt atatia pe dreapta vorba aceia ochi pentru ochi dinte pentru dinte totusi nu e o soutie sa stai si sa suferi in casa, pe el il duare in cot de asta si in plus nu rezolvi nimic

| Paris a răspuns:

Ia incearca si spune-ne si noua! laughing

| 1992 a răspuns:

Crede-ma ca Dumnezeu nu uita, si vede tot, daca nu te vei impaca cu el, va fi altu cu siguranta, tu poate nu vrei asta acum, dar in momentul acela nu va decide mintea si inima, si apropo nu baga mana in foc ca te iubeste, faza e ca dragoste cu sila nu se poatetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa-i dar pur si simplu nu stiu ce sa mai fac ca sa se intoarca la mine e vorba de 1 an si 8 luni...nu de cateva zile sau luni...toata lumea ne aprecia, ne spune-au ca ne sta bine impreuna...suntem cuplul perfect...si ca sa mai zic ca ne vedeau si casatoriticrying((...sunt contienta ca viata nu se termina aici... dar eu fara el nu pot trai...am incercat as ies cu alti baieti... dar degeaba sadpe unde merg...il vad pe el... ce vreau sa fac... e in gandul meu si ma apuca bocealacrying...nu stiu ce sa mai faccrying...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca va functiona cu acatistele.Mai bine incearca sa'l faci si tu gelos cu alt baiat si vezi dupa aia cum reactioneaza poate atunci isi da si el seama ca te iubeste si tu esti aleasa lui. Iar daca reactioneaza negativ atunci e timpul sa-ti iei gandul de la el nu te iubeste si nu te merita.Mult succes in tot ceea ce faciwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se va intoarce si pentru ca dumnezeu le face pe toate, daca tot te rogi si dai acatiste, da si pentru pace in lume, pentru ingrosarea stratului de ozon, sa nu mai existe copii fara parinti, batuti, abuzati, violati, sa le creasca mainile si picioarele amputatilor, sa-si recapete orbii vederea si sa nu mai existe bani.
Lasa-l sa-si traiasca viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adelyyy am incercat sa vb cu el mi-a zis ca daca nu se cupla se intorcea... dar asa nu poate ca vertikalitatea lui nu ar mai avea nici un sens...si plus de asta il cam intereseaza si parerea parintilor si a prietenilorsad sunt cmplet distrusa iar el...tot ce imi cere este sa ramanem amici...am incercat sa-l fac gelos dar el a zis ca se bucura pentru mine ca in felul asta nu voi mai suferi si ca il voi uita...nu stiu cat de afectat este... iar cu tipa aia mi-a zis ca nu i va da satisfactii sa creada ca inca ma iubestesad...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu...cred ca da...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca crezi in Dumnezeu si in minunile pe care le poate face, sigur ca va functiona. Dar nu te asteptata sa ti se implineasca imediat dorinta! Dumnezeu stie ce, cand si cum sa faca, ca sa ne fie bine, nu noi.De multe ori, un rau te fereste de un alt rau mai mare. Du-te la biserica, fa acele acatiste, roaga-te cat de mult poti(si nu doar atunci cand ai o nevoie, ci cat mai des cu putinta), apoi lasa lucrurile in voia Domnului! Iti doresc mult succes! Si nu mai fi trista, ci roaga-te! Dumnezeu ne supune la tot felul de incercari ca sa se vadeasca si mai mult credinta noastra in El, ca sa ne apropiem mai mult de El, si ca sa ne punem nadejdea in El.Deci nu trebuie sa disperi, ci sa te rogi la Dumnezeu, si sa-ti pui toata speranta in El.Vei vedea ca va fi bine! Capul sus! Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu te -as sfatui sa te duci la o manastire, sa te spovedesti si sa dai un pomenic sa scrii ceea ce tu iti doresti, sa faci exact ce iti spune preotulsa crezi si sa iti doresti cu adevarat poate nu este el pentru. tine dar poate este altul care te merita,, ori ce sfarsit are un inceput"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NicuNebunu tu cand ai iubit cu adevarat, asa ai lasat in plata Domnului? nu cred asta ar insemna ca nu stii ce e aia iubirewinking.crede-ma ca sunt dispusa sa fac absolut orice sa ne impacat... dar orgoliul lui e mult prea puternica decat sentimentele ce mi le poarta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SoftCristi sincer chiar nu ma pricep asa bine la fotbal dar sunt sigura ca Becali a facut-o pentru vedetism iar eu...eu o fac din iubire... a fost si va fi iubirea mea chiar de nu se va intoarce la mine si nu reusesc nimic cu acatistele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc toturor pentru sfaturi si pentru raspuns iti multumesc Jojo am vb cu el mi-a zis ca nu se va intoarce si ca vrea sa ramanem amici si atat nimic mai mult...asta e. vom vedea pe parcurs cum vor decurge lucrurile...cunosc si eu persoane care dupa 7 sau 8 ai au zis stop...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, ar trebui sa-ncerci chiar meritaa