| porodic22 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Bunicul meu are un frate vitreg,fratele lui este casatorit si are un baiat, baiatul respectiv are o fata.Eu am vreo relatie de sange cu ea?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fiind frate vitreg unul din părinții lor e comun, deci sunteți rude de sânge. După calculul meu, sunteți rude de gradul VI.

| Violleta2022 a răspuns:

Bunicul are un frate vitreg - deci este frate de mama sau tata, fiind frate de sange, de la unul din parinti.
Cum fratele bunicului are un fiu, evident ca mostenste sangele familiei bunicului, chiar daca este partial.
Iar fata, care este nepoata unchiului, mosteneste partial, sangele familiei (bunic-tata-fata).
Deci, voi sunteti veri si NU aveti voie sa aveti relatii intre voi, fiind prezenta, o legatura sanguina intre voi, care ar putea sa afectezei copii nascuti intre voi, cu handicap mental sau fizic.

| cristimihailov a răspuns:

Mie imi suna a verisoara de gradul 2 sau 3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Victoria18 a răspuns:

Da! Daca a avut aceeasi mama sau acelasi tata cu el bunicul tau, atunci da!

| iamprettybored a răspuns:

Nu sunt complet sigură, dar cred că este verișoară cu tine de gradul II, vitregă bineînțeles.
Dacă există o relație de sange între bunicul tău și fratele său vitreg (deci au un părinte în comun ca să zic așa), atunci și între tine și fată există o legătură de sange. Dacă prin vitreg te referi că bunicul și fratele său au ambii părinți diferiți, atunci nu, nu ai nicio legătură de sânge cu fata.

| Catalinjr a răspuns:

Nu

| mortix123 a răspuns:

Daca sunt frati vitreci, ceea ce inseamna ca nu au aceeasi parinti nu ai nici o relatie de sange cu ea, bafta cu combinatul