| cryss_1828 a întrebat:

Am si eu o nelamurire... E normal ca atunci cand incerci sa ii povestesti ceva din trecutul tau persoanei iubite sa spuna ca nu il intereseaza de trecutul tau ( aici fie vorba de iubiti, prietene, de tot )? Mereu cand incerc sa ii povestesc ceva din trecut imi inchide repede gura spunand "nu ma intereseaza". Ce parere aveti de astfel de comportament? E ceva normal sau nu? Eu una as vrea sa stiu trecutul lui mai ales daca mi l-ar povesti el eu as accepta sa il ascult pana la capat. thinking

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ma intereseaza trecutul tau = nu ma intereseaza persoana ta
Faptul ca iti si spune asta in fata inseamna ca nu da doi bani pe tine.

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mi se pare normal, dar oamenii sunt diferiti si normalul are multe fete.

mira
| mira a răspuns:

Pentru unii este normal, pentru altii nu.Cred ca nu este bine sa aduci vorba despre fostul iubit.Actualul va crede ca faci comparatii. Uneori astfel de destainuiri se pot intoarce impotriva ta. O anume discretie este mai potrivita.

| Anca a răspuns:

Hmm... e un pic ciudat felul in care reactioneaza.
Si iubitul meu imi mai zice uneori ca nu-l intereseaza despre fostii mei iubiti dupa care vine el singur si ma intreaba laughing)
In acelasi timp e posibil sa bati prea mult apa in piua cu trecutul.
Axeaza-te mai mult pe, prezent.

| Anca a răspuns:

@Abh, cred ca ai exagerat.
De unde stii tu ca, fata nu ii face lui capul calendar cu trecutul ei.
Sau poate ii vorbeste toata ziua buna-ziua despre fostii ei.
Si sa stii ca, e deranjat sa vb despre fostii tai. El poate se simte comparat cu ei ( iubitul meu asta mi-a zis la un mom dat, ca. atunci cand vb de ei si de varsta lor, automat il compar pe el cu ei ).
Iar eu am lasat-o mai moale cu povestirile astea despre trecut. Pai el ma ia pentru ceea ce sunt sau pentru ceea ce-am fost?!

| Anca a răspuns:

Crysa, pai ce-l intereseaza pe tine de amicele cu care te paruiai in gradinita?

De ce mai bine nu vorbiti despre voi 2?

| miauu a răspuns:

E normal
el te iubeste si thu ii vorbesti de altii
il deranjeaza

| stweety10 a răspuns:

Depinde pe ce ton iti spune, stii cum e, tonul face muzica. E posibil sa te iubeasca atat de mult incat sa nu-l intereseza ce ai facut in trecut(in sensul bun), sau e posibil sa nu-l intereseza atat de mult persoana ta si sa-l plictisesti atunci cand incerci sa-i povestesti. Daca vrei sa-i afli trecutul pune`l sa ti`l povesteasca.

| Irina a răspuns:

Nici eu nu vreau sa aflu trecutul, dupa aia imi fac tot felul de ganduri, cum s-a purtat cu alta, ce a facut, pe unde a fost. Mai bine ma concentrez la prezent si nu imi amarasc viata.

| ΔH a răspuns:

Adica prietena mea sa-mi vorbeasca despre fostii ei?
Nici mie nu mi-ar convenii, sa-mi indruge mereu ce-a facut, si ce-a zis fostul ei, mereu. (hai, odata, de doua ori, da` din cate citesc la tine cu "mereu cand in povestesc..." o cam bati la cap).

Tie ti-ar place sa-ti tot vorbeasca despre fostii ei?

Răspuns utilizator avertizat
| cryss_1828 explică:

Am si specificat ca nu ma refer doar la relatiile cu fostii iubiti ci si cu amice, persoane cu care ai avut probleme in trecut si in prezent inca persista, etc.

| retouchan a răspuns:

Hey! Eu vad ca nu ati citit bine intrebarea, ea este fata!
Eu nu cred ca e normal, daca te iubeste ar trebui sa te asculte, dar bine, nu despre fostii iubiti, ci de trecutul tau, nici mie nu mi-ar placea sa`mi vorbeasca prietenul meu numai de fostele iubite!
Ar trebui sa incerci sa vorbesti cu el si sa ii spui ca nu iti place atitudinea lui!

| yanny`s a răspuns:

Din cate am observat eu baietii nu sunt la fel de curiosi ca noi si probabil de`asta nu vor sa dezgroape trecutul.

| Lumynyzza a răspuns:

Nu e ceva normal...mai mult nu-l intereseaza de tine

| sweety_9492 a răspuns:

Mi sa mai intamplat si mie sa imi zica nu vreau sa stiu, nu ma int dar asta nu inseamana ca nu ma iubeste! se simte ciudat adica nu e ff confortabil sa ii povestesc despre fostii iubiti...cum nici mie nu mi-ar veni asa bine! trebuie sa intelegi ca poate crede ca il compari sau cine stie!

| simonapopovici a răspuns:

Categoria de "normal" desemneaza o medie comparata cu un sir de evenimente, comportamente in cazul desemnat de tine. Referindu-ne strict la cazul la care te referi, exista multe persoane care fac afirmatii de acest gen. Dincolo de mesajul pe care cuvintele il exprima, ar mai putea exista si un alt mesaj, neexprimat de aceasta data prin text. Pe acesta il poti descifra din comportamentul celui care face afirmatia: "nu ma intereseaza trecutul tau". Sa vedem cateva posibilitati. S-ar putea crede ca persoana considera ca este un nou inceput si ca (cel putin temporar) este dispusa sa ignore trecutul de dragul prezentului sau al unui viitor asteptat. Posibil ca in viitorul apropiat, prietenul sa astepte o "recompensa" pentru faptul ca este dispus sa ignore trecutul (cu toata incarcatura sa "istorica"). Daca lucrurile stau asa sau altfel, vei observa din comportamentul lui, adica din cat de nerabdator este sa ajunga la "premiul" asteptat. exista insa si riscul ca, odata telul atins, si in functie de gradul de satisfactie pe care il obtine dupa ce si-a primit "recompensa", "prietenul" sa-si revizuiasca atitudinea cu privire la interesul fata de trecutele relatii.
Ar exista si varianta in care, prietenul, mai matur, trecut prin furcile caudine, sa-si asume odata cu relatia lui cu tine, si trecutul tau, pe care il considera irelevant pentru ca el stie exact ce asteapta de la tine si ce poate schimba la tine. Trecutul este mort oricum, viitorul nu s-a intamplat inca, deci de ce nu s-ar bucura de prezent? Prezentul ii va spune ce i-ar putea rezerva viitorul. Oricum, nu uita ca un barbat este mai putin dispus la angajamentele pe termen lung in comparatie cu o femeie. Daca totusi doreste un angajament in relatia cu tine pe un termen cat de cat mai de durata, ar trebui sa stie sa te asculte. De regula insa, barbatii sunt dispusi mai mult la actiune decat sa asculte siruri nesfarsite de cuvinte insirate care ii obosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da il vei asculta si vei fi geloasa in sinea ta. si vei cauta un motiv sa-l inseli tocmai in trecutul ce ti l-a povestit.vei spune; te inteleg si te iert. dar nu uit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exagerati ambii. Tu ca il fortezi sau ii impui ceva pe care vrei cu adevarat sa ii spui si nu te lasi pana nu-ti duci la indeplinire "misiunea" si el ca nu vrea sa te asculte. nu-l condamn straight face. Poate a avut o zi grea, poate nu se simte bine dar poate face un efort care nu necesita decat sa para ca te ascultahee hee. Adica macar sa simti ca crezi ca se gandeste la ce zici pe cand el se gandeste cu ce sa se ibmrace maine ca sa-si impresioneze noua colega de serviciu. Acum fie vorba intre noi, daca continua sa nu te asculte deloc, apeleaza la un specialist, ori are probleme la servici ori de santate ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa-i placa sa asculte povesti despre fosti iubiti.
Dar daca nu vrea sa asculte ceva despre tine , ori ceva ce tu consideri ca e important , atunci , nu prea aveti mare lucru in comun.Oricum , si numai expresia "nu ma intereseaza " eu n-as putea-o tolera de la un prieten .Un om care spune " nu ma intereseaza " nu are cum sa-ti fie prieten , cu atat mai putin iubit !

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa-i placa sa asculte povesti despre fosti iubiti.
Dar daca nu vrea sa asculte ceva despre tine, ori ceva ce tu consideri ca e important, atunci, nu prea aveti mare lucru in comun. Oricum, si numai expresia "nu ma intereseaza " eu n-as putea-o tolera de la un prieten. Un om care spune " nu ma intereseaza " nu are cum sa-ti fie prieten, cu atat mai putin iubit!

| .::Roxy Shi Atat::. :*:*:* a răspuns:

Ce a fost a fost nu/si are rostul trecutul

| ionela86 a răspuns:

Unii dintre noi, pun prea mult accentul pe trecut si mai putin pe prezent sau viitor. Nu e prea bine. Incearca sa mergi inainte, fara sa ti cont de trecut...chiar daca ai avut parte de amintiri frumoase sau neplacute. Inchide-le bine intr-o cameruta din sufletul tau si pastreaza-le acolo...si atat. Traieste clipa alaturi de persoanele dragi tie.
Poate din ce i-ai povestit tu pana acum, sau ai incercat sa ii povestesti, l-a deranjat ceva si nu vrea sa vorbiti despre chestia respectiva...fi mai rezervata, si gandeste de doua ori inainte sa spui un lucru.

| unareafoc a răspuns:

Mai sincera sa fiu ncii pe mine nu ma intereseaza trecutul prietenului meu, pentru ca ce a fost a fost si nu se va mai intoarce, asa ca nu pun prea multe intrebari ca nu ma intereseaza