| Paulvasile10 a întrebat:

Am si eu o probelam destul de grava aproape de cand am inceput clasa I,acum urmez a noua,si parintii mei ma tot bat,injura si ma fac in toate felurile,imi tot spun ca stau prea mult pe telefon/tableta/calculator,dar de fapt eu nu stau de nevoie pe ele, ci stau doar sa treaca timpul..si cand au nevoie de mine ii ajut cum pot si cand ne certam tot imi spun ca nu fac nimic si stau toata ziua,ma tot compara cu fratele meu,care acum e la facultate,in timpul scolii imi tot zic ca nu invat,dar acum tot le-am dat peste nas si am intrat unde am vrut din prima,intrebarea mea este ce sa fac in continuare? ca m-am saturat sa am zilnic parte de certuri si batai,as prefera sa ajung si la un centru de plasament decat sa stau cu parintii astia,chiar daca am auzit lucruri destul de rele despre asta :/ sau cum sa fac? sa chem politia sa imi ia parintii? ca de iubit nu prea pot sa iubesc pe cineva care zi de zi ma bate/ma injura,raspundeti serios, fara mistouri si jigniri!

19 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Parintii au dreptate.Statul in exces la calculator dauneaza grav sanatatii.Ai auzit ca din "homo sapiens sapiens"am devenit "Homo smartphonicus"? Nu astepta ca parintii sa te invite la treaba.Asuma-ti chiar tu anumite treburi casnice. Ocupa-te si de un sport in echipa. Daca incerci asa si nu se shimba nimic, atunci este bine sa mergi pentru un an la un centru de plasament.Vei cunoaste aspecte ale vietii pe care nici nu la banuiesti.Succes.

| Paulvasile10 explică (pentru mira):

Am zis eu cumva ca stau in exces? am si eu viata sociala, mai ies cu prietenii, mai merg in vizite...nu am zis ca stau toata ziua online straight face si nu mi se pare normal atata timp cat esti racit si iti curge nasul sa te puna parintii sa culegii rosii din gradina, mai ales ca ploua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt rai dar sunt parintii tai. Ei aplica o metoda 'comunista' ii spun eu. Ei trebuie sa inteleaga ca prin bataie si vorbe urate nu rezolva nimic. Ceea ce poti tu sa faci este sa porti o discutie matura cu ei si sa nu dai apa la moara. Spune:" Vreau sa vorbesc serios cu voi"? Si sa le explici ce ai pe suflet. Daca nu inteleg apeleaza la psihologul scolii si te va consola si impreuna puteti rezolva totul. In ultimul timp am vazut multe astfel de cazuri cu care nu sunt de acord. Politia nu are ce cauta in povestea ta eventual protectia copilului dar totusi nu. Sa nu iti treaca prin gand sa fugi sau ceva de genul. Probabil ei fac asta pentru ca au asteprari mari de la tine si stiu ca tu poti mai mult. Ei isi exprima iubirea intr-un mod total gresit. Trebuie sa isi aminteasca ca si ei au fost ca tine si tie nu iti prieste mediul in care te aflii. Acum esti o adolescenta care in scurt timp va pleca pe picioarele ei insa pana atunci are nevoie de parintii ei. Fratele tau te poate ajuta daca te intelegi cu el. Spune-i problema ta si poate te intelege. O verisoara de a mea a patit acelasi lucru ca si tine dar acum e in America si le multumeste ca au fost mai duri. Bine acum nu spun ca trebuie sa induri caci poate avea un impact negativ asupra dezvoltarii tale. Sper ca te-am ajutat catsi de putin.

| Paulvasile10 explică (pentru anonim_4396):

Eu in general cand vine vorba de vorbit cu ei, vorbesc singur, nu le pasa ce zic eu :/ e mai important ceea ce au ei de facut decat sa ma asculte si pe mine...cand incerc sa le explic ce ma deranjeaza la ei,imi tot spun ca sunt pus pe scandal...m-au si dat afara pe usa de multe ori si sunt satul de asta sad cand eram mai mc,prin clasa a treia, ma tineau toata seara la usa, eu plangeam, stateam ca nebunul la usa si lor tot nu le pasa, uneori nici nu imi dadeau sa mananc deci nu stiu daca mai rezist asa prea mult

| Teardrop a răspuns:

Da frate, cheamă poliţia să-ţi ia părinţii, dă-i dracul' de babaci, că şi aşa nu-ţi trebuie', adică ***, la ce-ai nevoie.

Nu-i ca şi cum ţi-ar trebui casă, mâncare, haine, electricitatea pe care o foloseşti pentru rahaturile alea de telefon şi tabletă. Şi oricum, şi dacă ţi-ar trebui, ai avea bani ca să ţi le plăteşti singur, că doar heşti băştan la fraţî tăi, mânca-ţe-aş.

Mă copii, voi gândiţi înainte să vă folosiţi mânuţele alea ca să scrieţi? Nu vă e un pic aşa, că vorbiţi în halu' ăsta de părinţii voştri? Înţeleg că în orice familie apar dispute, înţeleg că nu e normal ca părinţii să îşi "bată" copii. Da' nu ştiu ce înţelegi tu prin bătaie. Să ştii că o palmă sau un picior în pund am luat toţi de-a lungul timpului.

Şi eu aş sugera să nu mai exagerezi atâta. Dacă ai fii aşa oropsit precum zici, n-ai avea atâta timp de jocuri şi nici bani să-i dai pe pariuri sportive. No offence.

Eşti foarte imatur pentru vârsta ta, şi din păcate, nu eşti singurul. Cum anume crezi că te-ai putea întreţine singur la 15 ani, când încă, la 25 sunt oamenii care stau cu părinţii?

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Imi pare rau, parintilor tai nu le pasa de tine.Cel mai bine ar fi sa ii asculti o vreme, sa vezi daca se schimba ceva. Inteleg cum este sa te simti asa, dar, iti spun sincer ca nici intr-un centru viaa ta nu ar fi mai buna. Acolo nu ai tablete, pc-uri, etc.Sunt o gramada de copii care vor sa se sinucida din centre de plasament. Oricat de rau ar fi, tot mai bine este in sanul unei familii. Bafta!

| Paulvasile10 explică (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Da dar din cate stiu eu, o familie nu trebuie sa fie asa ca a mea, cu parinti nepasatori si nerecunoscatori...si daca ii ascult, tot la fel or sa zica...prefer sa plec de acasa mai bine si sa fug in lume undeva

| PrecizeEveR a răspuns:

E foarte rau! Nu ar trebui sa faca asta, dar nici tu nu ar trebui sa chemi politia, ai face un mare pacat sa iti bagi parintii la inchisoare.
Mai asteapta, poate ei te iubesc si iti vrea binele.
Cel mai bine sa nu mai stai cateva zile pe telefon/pc sau ce ai tu, sa inveti si sa te comporti frumos si sa vezi ce iti face. daca nu iti fac nimic si se va comporta normal, inseamna ca te iubesc si iti vrea binele, dar daa nu... ei bine suni la protectia copilului.

| Paulvasile10 explică (pentru PrecizeEveR):

Pentru mine nu conteaza ca sunt parintii mei atata timp cat ei folosesc violenta ca mijloc de rezolvare al problemelor... daca incalca legea, sa plateasca, daca sunt parintii mei ce? asta le da lor dreptul sa faca ce vor? nu mi se pare normal sa faci un copil si apoi cand creste mare sa il bati...am doar 15ani totusi, am capacitatea sa imi port si singur de grija, m-am obisnuit deja de pe acum.eu sincer m-as ducla tribunal si mi-as da parintii in judecata, ce daca sunt parintii mei? nimeni nu e mai presus de lege si cand gresesti, platesti

| PrecizeEveR a răspuns (pentru Paulvasile10):

Stiu...din pacate multi parinti fac asta. eu zic totusi sa faci ce ti-am zis. macar 2 zile sa vezi, iar apoi chiar ar trebui sa suni la protectia copilului

| Paulvasile10 explică (pentru PrecizeEveR):

Cum am zis, nu sunt obsedat de chestiile astea, cande nevoie de mine ies si ajut, nu ca altii...si nu doar asta e problema...ci si faptul ca ei zic ca nu invat dar totusi am avut medie peste 9 si am intrat unde am vrut

| PrecizeEveR a răspuns (pentru Paulvasile10):

Este foarte bine, nu ar trebui sa faca chiar asa, dar incearca 2 zile si ma anunti.

| T0T a răspuns (pentru Paulvasile10):

Mai târziu, dacă faci asta îți vei da seama cât de idiot ai fost și îți vei da seama că de fapt nu ai avut nivelul necesar de discernământ așa cum pretinzi acum. Eu îți urez baftă în ceea ce vrei tu să faci, nu de alta dar în loc să mă enervez pentru un prost necunoscut mai bine mă amuz de cum o să dea cu capul de zid în viitor pentru că este foarte prost. Baftă.

| veryhonest a răspuns:

Parintii tai sunt cat se poate de normali.
Ai spus ca ai si tu o varsta unde iti poti purta singur de grija. Se pare ca nu este chiar asa.
Ai o personalitate slaba. Nu stii sa te aperi nici la jigniri, si nici la batai, ci lasi totul sa decurga dupa cum vor ei.
Daca ei sunt prosti, ar trebui sa fii tu ala care actioneaza inteligent.

| ardei795 a răspuns:

Salut!
Te-ai gandit vreodata ca poate ei te iubesc? Stiu ca probabil nu pare adevarat, dar uita-te in privirea lor profund cand le spui ca ai luat o nota mica sau ceva, si spune ca nu poti sa vezi nici un pic de tristete. Si apropo de calculator, eu ma jucam relativ mult pe calculator pana iarna aceasta, cand mi-a pierit tot cheful. Incearca sa faci altceva; sa vorbesti cu prietenii, eventual gasesti o fata, iti petreci timpul facand alt hobby (fotografie, muzica, pictura) sau poti chiar sa iti petreci mai mult timp cu parintii tai, deoarece asta v-ar usura discutiile.
Numai bine! happy

| Matei_Mihai_Alex_1971 a răspuns:

Daca ai note bune, parintii tai sunt niste nemernici si crescuti; la randul lor in batai, certuri, injuraturi etc., dar, daca si tu nu esti cu notele cat de cat bune, atunci ai si tu partea ta de vina.In cazul 1, deschide-le ochii, fai sa vada unde au gresit cu tot ce poti tu, dar, in cazul 2, incearca sa-ti remediezi notele, deoarece astea cauzeaza problemele.;-)

| AnaWlm a răspuns:

Imcearca sa vorbesti cu ei,sa le explici ca nu e utila absolit deloc metoda lor de "educare" si ca oamenii se pot intelege intre ei fara violenta,de orice fel. Arata-le ca esti matur,comporta-te ca un om matur si incearca sa le explici ce te deranjeaza. In general,mamele sunt cele mai intelegatoare. Faceti cumva,un compromis daca e nevoie,numai sa ajungeti la un front comun. Gasiti o cale de mijloc. Ai rabdare cu ei,nu se vor schimba din prima. Tu arata le ca ai crescut,esti matur si nu mai esti dispus sa accepti asta. Nu este un comportament normal. Imvearca o perioada sa le faci pe plac, si vezi daca te mai critica. Incearca sa fii un copil "model" ca sa vezi daca chiar ii detanjeaza tv ul/pc ul sau au probleme cu nervii. Repet, ai rabdare cu ei. Buni, rai, sunt parintii tai. Succes!

| Pzychews a răspuns:

Ai nişte părinţi proşti, cu mentalitate învechită. Notele de la şcoală nu arată nivelul de inteligenţă al unei persoane. Sistemul de învăţământ din această ţară este unul comunist. Sunt mii de articole pe internet contra şcolii şi sistemului de învăţământ românesc, le poţi arăta acele articole şi poate-i faci să înţeleagă. Referitor la bătai şi jigniri, poţi apela la protecţia copilului sau la cineva de încredere din familie sau din afară.

| Stefana¹⁴ a răspuns:

Sa-mi faca ai mei asa as fugi de acasa rolling on the floor))))))))