| AlexandraElena a întrebat:

Am si eu o problema.Parintii mei sunt prea exigentistraight face. Am 14 ani, intr-adevar nu sunt prea mare.Nu am cerut sa stau peste ora 9 seara sau asa. Dar macar in weekenduri, pe zi, pana sa se intunece sa ma lase.si totusi nu ma lasa.Grupul meu de prieteni il cunosc. orasul unde locuiesc nu este nici prea mare.Nu cred ca am facut ceva vreodata sa ii dezamagesc, la scoala merge destul de bine...Si totusi de fiecare data ca ii zic tatalui meu sa ma lase nu ma lasa! IZice ca dupa aia ma invat sa ies mereu.acum e prioritara scoala, ca la 18 ani pot face ce vrea eu. Si totusi, nu e bine nici sa ies atunci in lume.prietenele mele ies, ma intreaba daca vreau si eu sa vin pe afara, sa vin pe la ele.Imi e jena sa le zic mereu NU si din astea.Deci chiar nu vad o cale prin care sa il conving pe tatal meu sa ma lase.Cu mama nu am probleme, ia m-ar lasa.Cand e weekend si tata e la servici si ii zic sa ies ma lasa.Nici ea nu ma lasa pana tarziu, si ea ma intreaba cu cine merg.unde.si totusi ma lasa! Tata orice i-as zice nu ma lasa decat din joi pana in pasti. Sa chem prietene pe la mine ma lasa, dar sa merg eu pe la ele sau afara nu! Si chiar m-am saturat asa.Vara o petrec aproape in intregime la tara, la bunici.chiar daca eu nu suport lucrul asta.Se comporta prea exigent, nu intelege ca vremurile s-au mai schimbattt straight face! Ce pot face sa il fac sa inteleaga ca am mai crescut si eu, ca sunt cuminte daca ies, nu fumez, nu beau.Si chiar sunt convinsa ca nu m-as apuca de fumat. mi se pare cea mai mare prostie. oricat ar fi anturajul, poate fuma oricine langa mine, mi sa mai intamplat sa fie colegi dupa scoala sa fumeze o tigara lange mine si sa spun nu eu nu fumez cu cea mai mare usurinta.Deci chiar nu vad o problema in a mai iesi.nu sunt nici asa nebuna sa zici ca nu au incredere in mine... Sfaturi?

Funda happy

9 răspunsuri:
| Chrysk2 a răspuns:

O sa regrete ei asta ca nu te lasa acum, pentru ca atunci cand vei avea cale libera vei face tot ce se poate.
Sa nu zici ca nu esti asa, pentru ca stiu 2 cazuri asemanatoare si cand le-a dat "liber" au facut de toate,acum nu ii mai poate opri.
Betie,batai etc la fata fu*ai scoala gata etc.

Cel mai bine e sa vb cu el sa ii explici care e situatia ca lumea s-a schimbat, dar sincer eu nu cred ca te va lasa, asa unii parinti si e total gresit.

| Chrysk2 a răspuns:

Victoria11 imi dau seama ce parinti buni ai laughing
Nici sa ai prieten de la 12-13 ani, si eu am o sora de 13ani,parintii sunt plecati "afara",dar daca ar avea prieten as tine-o cu adevarat la inchisoare,o duc la scoala o aduc inapoi,afara deloc+invatat la greu.
E bine sa lasi copiii sa fie liberi,dar nici cum esti tu, adica eu stiu cazuri ca si a lui alexandraelena si daca nu ii lasi cat de cat sa fie liberi, o sa faca nebunii cand o sa apuce sa iese.
Imi dau seama ca parintii tai victoria11 sunt mai batrani si iti accepta orice, eu pe tine chiar te-as tine la inchisoare... si te-as bate numai cu nuia sau varful' de la undita.
Parintii mei intotdeauna au fost mai lejeri cu mine, dar in limita bunului simt si asta tine si de caracterul omului.
victoria11 sa vi si la mine sa imi faci o felatie (am 20ani) nu intru in categoria pedofilie rolling on the floor

| gabrielutzu a răspuns:

Probabil ca le este frica sa nu ti-o tragi cu vreo unu si sa nu ramai gravida, sa -i faci dupa aia de rusine.De asta nu te lasa prea mult afara.

| Adi2ro a răspuns:

Spui ca vremurile s-au schimbat, ai dreptate, mai mult nebuni in ziua de azi pe strada si pe net. Sfatul meu sincer e ai toata viata inainte, nu te grabi. Trust me! Acum ti se pare ca toate alearga si ca piezi viata daca nu te bucuri de ea dar mai tarziu o sa fie si mai frumos. Nu trebuie o regula gen "la 18 ani poti face asta". Ci. doar pentru ca poti face un lucru nu inseamna ca si trebuie sa-l faci. Daca parintii deocamdata nu prea te lasa ai putina rabdare. Ascultarea de ei iti formeaza un caracter mai frumos decat "pustoaicele" ce pierd noaptea prin Bucuresti, fata de care n-am pic de respect. Din punctul meu de vedere (ca daca tot sunt baiat sa-ti zic cum e si la noi) daca fata nu asculta deloc de parinti si isi face de cap, poate fi "misto" ca ne gandim ca face prostii si cu noi dar n-avem respect de fapt pentru ea si cand vine alta o lasamwinking Dar una de calitate. lupti pentru ea!

| Viviluka a răspuns:

Ma sti tu ...totii tatii sunt la fel.Eu una nu cred ca am fost tinuta chiar asa in casa dar nici talalau de capu meu nu am umblat.Plus ca eu am si 12 anisori si deja am prieten.Bine chestia cu fumatu si bautul se exclude pentru ca eu nu as face asta. Tata e uneori foarte aspru dar uneori e mai bunicel si ma intelege.Da sti o vorba mie una mi se pare ca fata care sta asa in casa odata si o data va iesi si ea poate chiar la 18 ani sau mai devreme.Dar si cand vei iesii si tu in cluburi si chestii.Vei fi diferita de toate adica vei fi noua si tu vei fi si cuminte nu ca toate. si te vor aprecia baietii si lumea intreaga. Daca nu iti place chestia asta fa ca mine. nu mai manca numai vorbii cu ei si daca te intreaba : " fata mea ce ai patit " spui clar. sunt tinuta ca la inchisoare prefer mai bine sa stau asa decat cu niste parinti dupa vreme lui bunicuwinking eu sunt nebuna si crede-ma eu ies si seara dupa 12 afara pe furis laughinglaughing

| aumih16 a răspuns:

Nasol naspa! dar trebuie sa intelegi ca parintii nu iti vor raul! doar binele! trebuie sa intelegi ca unii parinti sunt mai comunisti din fire!

| justfreelove a răspuns:

Eu la 14 ani am fugit de acasa, dar eu sunt baiat. Daca te uiti la tv nici tu nu ti-ai lasa copii sa iasa dupa ora noua afara daca ii iubesti. in ceea ce priveste amicii tai, poate a sosit timpul sa fi rebela. E mai usor sa regreti ceva ce ai facut decat ca nu ai incercat. Distreaza-te, zambeste, simte-te bine, parintii te iubesc dar ei uita ca odata si ei au fost copiii asa ca intreaba-te putin inainte. Se merita sa iei bataie (sau sa fi pedepsita) pentru o zi de distractie alaturi de amici?

| Irina_9101 a răspuns:

. chiar sunt exigenti ei se poarta cu tine ca un bebelus, nu te lasa nu stiu unde, nu te asa afara, parca esti la inchisoare ( nu te supara ) dar. parintii tai vor asa sa se intample cu viata ta.

| pisicutza50 a răspuns:

Ce ai zice sa ai rabdare, in general parintii stiu mai bine cum sa te protejeze si probabil au si motivele lor pentru care actioneaza asa. Daca prietenele tale au parinti carora nu le pasa de ele e ghinionul lor.Ai sa ai timp sa iesi si sa stai mai mult afara chiar pana se intuneca, la 14 ani eu zic ca e prea devreme.