| Iulianaiulia40000 a întrebat:

Am un băiețel de 3 ani, tatăl copilului a murit înainte să nasc, acum copilul mă întreabă mereu "unde e tati"eu nu știu ce să îi zic, îmi e greu să vorbesc de asta. Cum credeți ca ar trebui să abordez subiectul cu copilul meu?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ii spui ca taticul lui a plecat la cer, la Doamne-Doamne.
Mai tarziu, cand va mai creste ii poti explica realitatea, dar a acum este suficient sa-l pui seara sa-si faca cruce, sa spuna rugaciunea cu ingerasul, sa se inchine rugandu-se pentru taticul lui, plecat la cer, inainte de vreme.

| AliGab a răspuns:

Ii spui adevarul copilului pe intelesul lui.

| Simpatic a răspuns (pentru AliGab):

Da,dar totusi la 3 ani nu ai cum sa vorbesti o limba pe intelesul lui!

| AliGab a răspuns (pentru Simpatic):

Ai copii? Daca nu, ai face bine sa taci. Sigur ca ii poti spune unui copil de 3 ani ce se intampla in jurul lui si nu, nu trebuie ferit nici de lucrurile neplacute care se intampla in viata.

| TheGentleman a răspuns:

Îl iei frumos de mânuță și îl duci în cimitir. sau îi arăți urna de cenușă.

Copiii înțeleg mult mai ușor moartea decât sunt adulții tentați să creadă.

Din păcate însă, nu mai sunt expuși la realitatea morții și nu mai iau contact cu aceasta (adică nu mai participă la privegheri, înmormântări, sacrificări de animale și nici la împerecherea, gestația, travaliul și la final nașterea noii generații. Astfel, ei ar înțelege și s-ar obișnui că există un ciclu natural și firesc, care nu poate fi oprit și care este inevitabil.

De aceea întreabă.

Răspuns utilizator avertizat
| norisorulpufos a răspuns:

Spune-i că tati a plecat la Dumnezeu.
Adică intr-o țară foarte indepărtată.
Si că intr-o zi veti merge și voi la el.
Atât să-i spui.