| Larisalarisucaaaa a întrebat:

Am un băiețel de 5 luni dar stiţi deja asta din celelalte 2 întrebari, dar acum am alta problemă.Eu sunt foarte ataşată de copil şi nu îmi place să îl las în grija nimanui doar eu vreau să am grija de el, e copilul meu.Pentru ca, cand avea 3 luni s-a atasat de mama mea şi plangea dupa ea, dar eu sunt mama lui şi am suferit mult atunci cand cel mic s-a ataşat de mama.Şi părinții mei spun ca sunt în depresie pentru ca sunt foarte ataşată de copil.Voi ce parere aveţi despre ce spun parinţii mei?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De regula, un bebelus la 3 luni si nu numai, este atasat doar de mama lui. Nu inteleg de ce ar fi atasat de bunica lui.

| ania a răspuns:

Cred că celmai mult contează să ai cel mai mult grijă de copil, că atunci e cel mai atasat de tine.Chiar dacă mai plânge cand pleacă și alte persoane de care e atasat, nu insemna că e mai atasat de ele decat de mamă, dacă cu ea stă cel mai mult.
pe mine mama mă lăsa cu lunile la bunica mea și am ajuns să mă simt mai atasată de bunica decât de mama și mi/am propus ca in cazul copiilor mei să nu ii las atat de mult cu mama mea incat să o iubească mai mult pe ea decat pe mine și am reusit. Totuși o iubesc mult șl pe mama poate cam odată p saptamana sau la doua saptamani stau o dupa masa cu bunicii, dar cred ca e bine pentru ei sa aiba o relatie bună si cu bunicii.si pe urma ii inveti un tipar, poate nici tie in viitor nu ti.ar place ca atunci cand vor avea si copii să nu ii lase deloc cu tine.

| ioana748 a răspuns:

Foarte bine ca dorești sa ai grija de copilul tău.
Este firesc și natural.
Nu ești în depresie... căci în cazul acela nu te interesa de copil.
Dacă ai timpul necesar mama trebuie sa stea lângă bebe.
Restul sa ajute, dacă doresc, însă în măsura în care dorești tu acest lucru.
Posibil ei cred ca copilul este o jucărie.
Nu ești singura mama care își îngrijește copilul singura si refuza orice ajutor.
De acum este parte din tine, totul va fi în funcție de el.
Simțul tău matern este natural.
Bebe trebuie sa stea lipit de mami pana la un an cel puțin.
Pe de alta parte este bine sa aibă în preajma si alte persoane.
Căci într o zi va merge la grădiniță si sa nu fie șocat ca mami nu mai e.
Dar mai este pana atunci.
Asa ca pana la un an cel puțin pentru bună lui dezvoltare este ideal sa stea lipit de mama... căci în burtica ei s-a dezvoltat și bătăile inimii ei I au cantat sa adoarmă.
Atașamentul de copil este dar de la Dumnezeu pentru ca noi mamele sa avem grija de ei.
Asa ca, sa te lase în pace sa ți vezi de bebe.
Mai târziu, încet, încet...nu ai sa transformi atașamentul în posesivitate...Dar asta I alta discuție.
Momentan faci ceea ce trebuie sa faci și bine faci.
Este puiul tău și doar al tău.
Dacă doresc jucării sa se ducă la magazin sa și cumpere.
Ma bucur sa aud de un copil fericit, pe care mami nu dorește sa l lase din brate.
Căldura și afecțiunea ta nu se compara cu nici o alta forma de grija din partea cuiva.
Bebe are nevoie de dragostea mamei la ora asta.
Toate cele bune, mami❤