| moni a întrebat:

am un copil de 1 an si 7 luni si nu stiu cum sa l intarc ca plange rau dupa supt.am incercat cu ardei iute dar dupa ce i a trecut iuteala a supt iar, si pe strada ma cauta de san. ce ma sfatuiti sa incerc
?

Răspuns Câştigător
| bluedar a răspuns:

Eu am intarcat pustanul meu acum 3 saptamani, la 1 an si 5 luni, si pot sa zic ca mi-a reusit de minune. L-am luat treptat, am testat mai intai laptele care ii place, am inceput sa ii dau cate putin din lapte, sa il obisnuiesc ca e bun si ca trebuie sa pape, cand incepea a ma caute, ii atrageam atentia spre altceva, sau il lua tati cu vorba. Usor, usor am incercat sa ii bag biberonul si noaptea, cand se trezea sa il alaptez, la inceput a fost crima si pedeapsa, incepea sa urle si tragea de mine, dar il luam in brate, il linisteam cat de cat, si ii tineam biberonul in dreptul guritei pana cand deschidea gura si sugea, il tineam asa pana cand adormea. Cand am vazut ca ma cauta iar, am incercat sa il scot afara cat mai mult, sa uite, si ii tot dadeam biberonul. A durat de luni pana joi, cand a incetat sa mai aiba mese de lapte, si am zis si eu, de acum gata, chiar daca ma cauta, chiar daca plange, nu ii mai dau. Va accepta usor schimbarea, daca nu e bruscat. Iar eu am luat pastile imediat ce am hotarat ca nu ii mai dau san, pentru ca glanda mea continua sa secrete lapte. Acum mai vine si mai zice "tzitzi" dar ii zic ca nu mai e, s-a terminat... si face mutrite, dar nu se mai crizeaza. Si bea lapte, mult mai mult decat atunci cand il alaptam.

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ai vazut tu copil care sa suga cand are 2, 3 6, 8 ani? Cand va sosi timpul, o va face singur. Bucurati-va amandoi de asta, pentru ca e o experienta irepetebila pentru el. Are voie pana la 2 ani, iar tu ai concediu de maternitate pana atunci, deci de ce iti faci probleme? Ai rabdare. El suge nu doar lapte ci si iubire de la tine, atentia ta si imbratisarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna moni - intarcatul : vezi ce se discuta despre intarcat pe forumul desprecopii.com
http://desprecopii.com/info. asp? ID=50
FORUMURI http://forum. desprecopii.com/forum/
"Cum sa intarc?

Treptat. Expertii va sfatuiesc sa nu suprimati brutal alaptatul din alimentatia copilului, deoarece acesta ar putea fi traumatizat. Un weekend petrecut fara copil de exemplu, nu este solutia potrivita.

Daca copilul nu da semne ca nu mai vrea sa fie alaptat, acesta va opune rezistenta. Incearca sa te calmezi si inarmeaza-te cu multa rabdare. Pregateste copilul, spunandu-i in timp ce il alaptezi ca in curand, pentru ca deja a crescut, va trebui sa nu mai bea laptic de la mami. Vei gandi probabil ca este prea mic ca sa inteleaga toate acestea, dar vorbindu-I pe un ton calm si soptit aceasta il va ajuta foarte mult. Copiii gasesc in alaptat nu doar o sursa de hrana, ci si una de regasire a comfortului si linistii personale. De aceea, este bine sa incercati urmatoarele metode:

*

Sariti un alaptat.

Daca bebelusul se arata dezinteresat sau distras in timp ce-l alaptezi sau molfaie sfarcul, acesta ar putea fi un semn ca este timpul sa fie intarcat. Sari peste un alaptat si obsearva ce se intampla. Ofera-i un pahar sau un biberon cu lapte in locul sanului. Poti folosi lapte pompat sau o formula de lapte. In cazul in care copilul are peste un an, poti folosi si laptele de vaca. Daca vei reduce treptat timpul de alaptare, copilul se va obisnui mult mai repede si in cele din urma se va putea lipsi de alaptatul la san. Producerea laptelui se va diminua, astfel incat nu vei mai suferi de angorjarea sanilor si nu va mai exista riscul aparitiei unor mastite.

*

Reducerea timpului de alaptare.

Incepe prin a alapta o perioada mai scurta de timp. Daca de obicei alaptezi timp de 5 minute, reduce timpul la doar 3 minute. Daca bebelusul este destul de mare (peste 6 luni) pentru a primi hrana solida, suplimenteaza alaptatul cu o masa rapida si usoara, de preferat neindulcita-un pahar de lapte sau suc natural. Alaptatul inainte de culcare va fi cel mai greu de suprimat, acesta fiind de obicei ultimul la care se va renunta.

*

Amanare sau distragere.

Incearca sa amani alaptatul daca alaptezi intermitent. Cand coplilul va vrea sa suga, spune-I ca il vei hrani mai tarziu si distrage-I atentia. Aceasta metoda va prinde atunci cand copilul este mai maricel. In loc sa-l alaptezi seara, amana-l pana la ora culcarii.

Ce sa facem daca nici o metoda nu functioneaza?

* Daca ai incercat fara succes sa-ti intarci copilul, probabil ca nu ai ales momentul potrivit.
* Daca te curand te-ai reintors la lucru s-ar putea ca bebelusul sa vrea sa se adapteze la noua situatie.
* Daca copilul a fost bolnav, el va incerca sa se linisteasca prin supt.

Orice schimbare in viata de familie (mutarea in alta locuinta, divortul etc) va ingreuna intarcatul si, ca atare, va trebui sa amani aceasta pentru o perioada mai linistita, care sa nu-l afecteze pe copil. Incearca iar peste o luna si nu-ti pierde rabdarea. Mai devreme sau mai tarziu si copilul tau va fi intarcat.

autor: desprecopii.com
Toate drepturile rezervate (c) 2006" acesta este un forum in care discuta mamicile despre copii si despre ele, vezi ce se mai discuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Sa iti traiasca.Si eu am un baiat de 1 an si 3 luni si l-am intarcat la 11 luni jumate. Facea exact ca al tau.Intr-o zi am zis gata, ajunge.Si nu i-am dat chiar daca plangea de mi se rupea sufletul. I-am dat ceai si ii puneam biberonul la indemana.La inceput nu il accepta dar de foame l-a luat.Intr-o saptamana am reusit sa renuntam definitiv si sa uitam de san.Ideea e ca daca vrei sa il intarci nu trebuie sa te mai sucesti.Chiar daca primul impuls e sa ii dai sa suga atunci cand plange.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am fost in aceias situatie fetita mea are un an si 5 luni.eu am incercat cu usturoi granulat incearca de 2 sau 3 ori sa pui pe piept atunci cand cere si o sa vezi ca nu mai cere.in orce caz succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt iuliana sa stii ca eu l-am intarcat la 1 an si doua luni, m-am uns pe sani cu cereale de la nestie din acelea de cacaua amestecate cu otet si nu ia mai trebuit tita nici in ziua de azi. incearca si ai sa vezi ca da rezultat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna moni ma numesc roxana si am o fetita de 1 an si 9 luni. a supt pana la 1 an si 7 luni si de aici am zis stop ca mai am vrut sa raman insarcinata.Cum am procedat:m-am facut cu usturoi pe sfarc si a functionat, ziua o culca tata iar seara cand plangea ii dadeam apa.Si nasa mea tot asa o procedat, si ei i-a functionat. daca vrei poti sa incerci.

| monicel a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta,,, nu stiu ce sa ma fac.crying