| Delcatty a întrebat:

Am un prieten intr-o situatie complicata si cer niste sfaturi. Eu nu prea stiu ce sa ii zic.

A fost intr-o relatie de un an cu o tipa.
Si nu a fost prea fericit: ea vorbea zilnic cu fostul ei fiind destul de apropiati, s-au si vazut de 2-3 ori, tipa are depresie + alte probleme psihice pentru care face terapie, dar care lui ii faceau viata grea (plangea zilnic, nu misca un deget in casa, ei stand impreuna, avea constant o atitudine negativa, are/avea probleme cu alcoolul si cu iarba, nu se tinea de promisiuni, una zicea si alta facea, era/este imprevizibila, schimbatoare). Ea i-a zis ca vor sa se desparta si asa a si facut. Ca motive, a zis ca ea nu mai poate, ca vrea sa fie singura si ca familia ei zice ca asta e cea mai buna decizie. Familia ei il uraste pe el. Am intrebat de ce, cica pentru ca e mai distant si din cauza aspectului fizic, au bine intepenita ideea ca ar face cine stie ce ilegalitati. Dar nu e asa, prietenul meu se ocupa de reparatii. Bine, aceeasi familie care o santajeaza pe ea, care i-a facut nu stiu cate probleme in viata, brusc a decis sa ii asculte. Ciudat.
Pana la urma, previziunea lui a fost corecta, ca in timpul ala cat au stat despartiti, ea a marturisit ca incepe sa il placa din nou pe acel fost problematic cu care vorbea in timp ce era in relatie cu prietenul meu! Aceasta sustine ca nu a incercat nimic, ca i-a dat block imediat ce a sesizat ca reincep sa apara sentimentele, dar ca a preferat sa stie toata lumea: eu, prietenul meu, fostul ei, ba chiar si iubita lui.
El s-a mai racit si a iesit la o intalnire cu o prietena de-a ei. Cica a acceptat la inceput, chiar i-a urat succes, dar in cateva ore l-a sunat plangand si implorandu-l sa se intoarca la ea.

Pana la urma, acea prietena l-a refuzat, dar ei au ramas apropiati platonic.

El s-a bagat din nou cu cealalta, dar i-a dat trei luni sa faca lucrurile sa fie bune. La cateva zile dupa ce s-au bagat, el mi-a povestit ca ea s-a intors contra acelei tipe. Gelozie. Si ca a facut scandal sa nu mai vorbeasca cu tipa cu care fusese la intalnire, dar a ramas ferm si pana la urma s-a impacat cu ideea si ea. Sau asta zice.

Acest prieten de care zic e intr-o stare destul de dificila: pe de o parte o iubeste, dar pe de alta nu stie ce va iesi. L-am intrebat ce au mai facut si cica a terminat cu scandalurile, ca a inceput sa fie harnica, face ce i se spune, de o saptamana merge treaba. Si lui ii este foarte greu, este in continuare afectat, suparat pe ea pentru ce i-a facut. La oboseala si la nervi, nu ezita sa o compare cu prietena ei, sa ii reproseze ca putea sa se comporte altfel, sa ii zica sa nu mai fie proasta, neajutorata si fie mai puternica.
Mai au o problema, sexul. Ea nu are libidou deloc, nu a avut de cand se stiu. Nu stiu daca e de la depresie, violul prin care a trecut acum cativa ani, medicamente, alcool, mancare, cica nici ea nu are habar, dar ca isi doreste sa ii vina pofta odata. Doar ca iubitul ei se simte respins din cauza asta, el punand accent mult pe interactiunea fizica.
Totusi, tin sa mentionez ca el vede eforturile ei, asa ca ii zice ca i-a placut ce a facut, o incurajeaza si uneori ii mai cumpara cate o inghetata.
Nu numai asta, dar a fost la medic cu ea cum a rasarit soarele, amandoi fiind treji de la 2 noaptea din cauza durerilor date de o problema medicala. Nu stiu exact ce are, dar presupun ca a fost grav.
Ea ii zice zilnic cat isi doreste sa ii recastige increderea, sa devina alt om, chestii. Eu il stiu de mult timp pe el si pot spune ca e greu sa il faci sa aiba incredere in tine, e cel mai suspicios dintre toti prietenii mei, aproape paranoic uneori.
Cat despre ea, imi e si ea apropiata, as vrea sa ii vad impreuna si sa se schimbe pe bune. Dar, in final, trebuie luata cea mai buna decizie.

Ce e de facut in situatia asta? Credeti ca ii va iesi la finalul acestor trei luni? El ce are de facut? Dar ea? Ce sa le zic?
Multumesc.

11 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Am senzația că „fosta lui iubită" a avut o relație cu fostul ei iubit când era cu prietenul tău. Eu îi recomand să nu revină și să-și găsească pe altcineva, cine știe pe cine mai găsește d-șoara!

| OrdanKarris a răspuns:

Povestea ta a fost foarte imprestiata si mi s-a rupt filmul la jumatatea comentariului tau. Sfatul meu clar si direct pentru amicul asta al tau: cand are de a face cu o muiere instabila psihic, sa fuga MANCAND pamantul. O relatie cu o muiere instabila psihic care goneste dupa fantomele trecutului, nu va avea niciodata liniste cu ea.

1. Cand o fata e in relatie cu mine, dar vorbeste de fosti: afara pe usa.
2. Cand e in relatie cu mine si nu ma trateaza ca atare: afara pe usa.
3. Cand e bolnava mintal, instabila, psihopata: afara pe usa.
4. Nu exista prietenie platonica. Prietenia platonica = exploatare. Prietenia platonica inseamna ca ea muiere dereglata si defecta mintal beneficiaza SI de atentia acestuia in continuare fara sa fie in relatie cu el, fara sa-i ofere ea ceva.
Cand o muiere ma ia cu "prietenie platonica": afara pe usa cu sut in fund, direct!

Daca amicul asta vrea mai multe detalii si doreste sa-l ancorez in realitate si sa-i spun ce-l asteapta, arata-i ce am scris si adu-l aici. Il pot ajuta enorm.

| Nilsson a răspuns:

Da' ai scris nu gluma, aproape am pierdut firul narativ. happy
Văd că în ciuda dificultăților prin care au trecut, lucrurile par să se limpezească.
Până la urmă dragostea adevărată se dovedește in timp când se trece peste impasuri.
Poate ar fi bine sa continue cu psihoterapia de cuplu și să își facă planuri serioase de viitor, adică căsătorie.
Eu sunt mai tradiționalist, un cuplu ar trebui să își înceapă viața sexuală după un angajament serios.
În privința lipsei libidoului, cred că își spun cuvântul și adictiile pe care le-a avut în trecut, efectul unui drog, pe lângă altele, este și acela de a scădea intensitatea placerii și pentru alte activități.
În timp poate se remediază psihologic.

| Freya1 a răspuns:

E mult mai complicată treaba aici. Daca ei vor sa treaca peste tot ce s-a intamplat ok, dar din cauza comportamentului si pretențiilor lui nu prea vad cum.
Ea a gresit cand a vorbit cu acel fost iubit si a incercat sa reia legătură nu zice nimeni nu, dar oare de ce a simțit nevoia sa caute in alta parte daca el era ok cu ea? Ce așteptări avea de la o persoană cu probleme psihice pe tratament? El daca sau despărțit din cate femei erau pe lume doar cu aia si-a gasit sa iasa sa fie mai dureros pentru ea?
Aici se vede imaturitatea dintre cei doi.Ea trebuia sa conștientizeze daca nu este capabilă să ducă o relație sa nu și-o faca si atunci nu încurcă pe nimeni, iar el daca o știa cu probleme si vedea in ce stare e sa o susțină si ajute.Nu ii cădeau nici lui dinti daca vorbea cu ea despre ce o doare,despre cum se simte sau despre ce doreste de la el. Putea sa o ajute cu treburile casnice până ii dădea energie si ei si se simțea in largul ei să facă. Daca a vazut ca vorbeste cu altcineva putea sa se despartă sau sa o întrebe "bai femeie ce iti lipseste?".Iar după ce sau împăcat si a vazut ca ea face progrese sa termine cu comparatia dintre ea si prietena si pentru ca e foarte urat si o demoralizeaza.Iar având în vedere că a trecut printr-un viol sa fie mai înțelegător, ca nu este ușor să treci peste o asemenea dramă si sa fi fresh cu viitorul iubit in pat pentru ca asa vrea el, trebuie sa fie mai romantic, mai pasional sa o faca sa aiba incredere si sa se simtă confortabil nu sa o recompenseze ca pe un caine cu ceva de mâncare cand ii da ceva pentru ca si ea trebuie sa se simtă bine.
Si eu am avut depresie si am si acum probleme cu anxietatea, dar iubitul meu nu ma comparat niciodata cu altcineva si are răbdare să fiu eu pregătită să mă acomodeze cu anumite situatii nu ma grăbește si forțează. Asta înseamnă sa iubesti si sa vrei o relație cu persoana respectiva, daca nu faci asa las-o in treaba ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Am întrebare.
Ai acum o prietenă?
I-ai aplicat ferm toate cele 4 criterii ale tale? Corespunde 100%?
Câte fete ai dat afară pe ușă până ai găsit-o?

| OrdanKarris a răspuns (pentru sadrian46):

Da, am prietena. Am dat cateva afara, nu mai stiu cate, nu am stat sa numar, nu am contorizat. Nu le-am dat afara violent dar le-am invitat sa-mi paraseasca apartamentul sau dupa caz, am parasit eu apartamentul lor rugandu-le sa nu ma mai contacteze. Unele s-au conformat, altele s-au agatat ca scaiul de mine dupa scena asta. Cert e un lucru: interesul meu nu este sa am neaparat prietena, interesul meu este sa filtrez acele muieri care sunt sub orice critica de imbecile, confuze, narcisiste si profitoare. Spre exemplu: cand o muiere e cu mine si incepe sa tanjeasca dupa fostul neglijandu-ma pe mine. Ce ar trebui sa fac? S-o tolerez in continuare? Sau poate una care imi canta placa aia cu "platonicu". Pai pe aia o scuip intre ochi fara regrete fratele meu. Alea sunt mizeria pamantului. Macar sa-mi spuna in fata: nu te plac, dar vreau sa te exploatez emotional. La alea cu "platonicul" nu am nici cea mai mica, repet, NICI CEA MAI MICA faramitura de regret cand o dau afara. Si daca 99, 9% dintre femei sunt asa, prefer oricand singur decat cu astfel de tipar de femei. Norocul meu, este ca nu toate sunt asa. Pentru femeile care au o personalitate gretoasa exista femei faine, cu chef de viata, cu caterinca, cu pofte, fara spaime sociale, fara hangups.

Am dat si voi da afara oricat de multe fete va fi nevoie, pana le filtrez pe alea care trebuie. Si nu regret nimic. Ti-am raspuns la intrebare?

| OrdanKarris a răspuns (pentru Freya1):

Nu se poate, trebuie sa zic cateva chestii:

1. De ce ar trebui el si doar el sa faca demersurile necesare intrucat "sa treaca peste tot ce s-a intamplat", ca si cum nu s-a intamplat? Parca suna ca si cum ai zice ca-i vina lui.

2. "dar oare de ce a simțit nevoia sa caute in alta parte daca el era ok cu ea" =====> pentru ca ea nu era ok cu el, dar il putea stoarce si exploata emotional in continuare fara sa fie dansul centrul universului ei. Uite de aia.

3. "Ea trebuia sa conștientizeze daca nu este capabilă să ducă o relație sa nu și-o faca si atunci nu încurcă pe nimeni, iar el daca o știa cu probleme si vedea in ce stare e sa o susțină si ajute" ====> Tocmai tu ai spus, ce asteptari sa ai de la o persoana labila si dereglata si defecta psihic. Deci, da.

4. "Nu ii cădeau nici lui dinti daca vorbea cu ea despre ce o doare, despre cum se simte sau despre ce doreste de la el" =====> Nu l-a respectat niciodata intr-atat incat sa-i comunice direct ce doreste ea. Barbatii comunica direct, femeile indirect. Probabil ea avea pretentia de la dansul sa ghiceasca ce gandeste ea, sa intuiasca ce vrea. Iar daca nu putea era motiv si mai mult sa-si bata joc de el. Femeile incalca reguli pentru barbatii de care sunt interesate si creeaza reguli pentru restul. Daca ea il respecta si il placea cu adevarat, incalca regula femeilor si comunica direct, pe limbaj barbatesc ce vrea de la dansul. Ori nu, fiind un barbat care-l tinea aproape doar pentru sprijin emotional si inrest nu-l respecta absolut deloc, evident ca facea lucrurile pe cat de dificil posibil pentru dansul. Astepta ca el sa se ridice la niste standarde mari ca ea sa-l placa cu adevarat, printre astea el sa fie mama omida si sa interpreteze ce gandeste ea. Asta deduc eu din toata povestea asta. O femeie care ma vrea si ma place, va comunica cum imi este mie mai usor, va face ea interactiunea cat mai placuta si usoara pentru mine. O femeie care vrea cu orice pret sa-mi testeze limitele si rabdarea va comunica pasiv-agresiv cu mine, va face totul imposibil de greu inclusiv comunicarea si va folosi asta ca prilej sa ma insele, respectiv sa ma paraseasca. N-ai cum sa comunici cu o femeie care din start nu te place si este setatata sa se foloseasca de mine cat poate si cum poate.

5. "Putea sa o ajute cu treburile casnice până ii dădea energie si ei si se simțea in largul ei să facă" - Aproape niciodata nu functioneaza asta decat daca femeia efectiv nu are pe altcineva si nu este in masura sa il inlocuiasca pe actualul. Nu inseamna ca-l place pe actualul, inseamna doar ca n-are cu cine il inlocui din varii motive: stima de sine foarte scazuta, izolare sociala mai mare decat alte fete. Cu cat eu ca barbat trebuie sa ma chinui mai mult cu o femeie cu atat e mai clar ca nu ma vrea si nu ma place. Exista posibilitatea sa stea cu mine dar tot sa nu ma placa, dar sa stea cu mine pentru ca nu are de ales altceva decat singuratatea. O femeie trebuie sa respecte barbatul ei, altfel relatia e varza. Nu am nevoie de astfel de relatie, ca sa nu mai zic situatie. Daca trebuie eu sa te imping de la spate sa faci chestii ca sa ma placi, forget it. Pleaca de unde ai venit. Eu nu stau sa conving pe nimeni sa ma placa si nu am nimic de demonstrat. Cand vii in fata mea, vi corect, sa nu vi deloc.

6. "Daca a vazut ca vorbeste cu altcineva putea sa se despartă sau sa o întrebe "bai femeie ce iti lipseste?" ====> Gresit, niciodata nu exista motiv rational cand femeia "simte" ca trebuie sa si-o traga cu altul desi e intr-o relatie. In momentul ala nu trebuie intrebat nimic. Trebuie ejectata afara din casa instant si nici explicatii nu trebuiesc date. Scurt, si la obiect! Eu nu caut explicatii la femei de ce fac ce fac. Iau de buna ca a facut ce a facut, presupun din oficiu ca era complet constienta, matura si vaccinata cand a a decis sa-mi calce onoarea si demnitatea de barbat in picioare, si o ejectez afara pe usa, poate si cu un mic bonus mucos intre ochi.

7. "Iar având în vedere că a trecut printr-un viol sa fie mai înțelegător, ca nu este ușor să treci peste o asemenea dramă si sa fi fresh cu viitorul iubit in pat pentru ca asa vrea el" =====> Nici eu nu pot sta pe uscat pentru ca tu ai fost violata, doar ca asa vrei tu. Eu pana la urma nu am gresit cu nimic ca sa practic abstinenta de dragul tau. Nu am violat-o eu, nu am cauzat eu violul, e regretabil ce i s-a intamplat, dar NU E VINA MEA. Ori sta naibii singura pana isi aduna gandurile si e din nou pregatita sa fie 100% pentru barbatul cu care intra in relatie, ori desface picioarele pentru barbatul ei, daca vrea relatie.

8. "trebuie sa fie mai romantic" ====> si daca nu am un strop de romantism in mine, ce te faci? E o mare greseala sa fi romantic cu o femeie violata. Iti dau exemplu personal: am fost in relatie cu o tipa violata care parasea o relatie in care individul era cum spui tu: romantic, atent, grijuliu, o incurajase etc. iar ea era scarbita. Primul lucru care mi-a spus cand a venit vremea sa ajungem in pat a fost sa recreez scena violului. O femeie violata e atat de damblagita incat primul de care isi va bate joc va fi tipul romantic si va cauta sa recreeze violul. true story. Cand esti romantic cu o femeie defecta, violata, instabila psihic, primul caruia ii va musca toata mana va fi mana care o ajuta. Probabil nu ai fost violata, deci nu stii. Ori eu am avut o relatie cu o violata, si stiu. Crede-ma ca stiu f bine.

| Freya1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Dacă el a vazut ca este asa (depresivă si cu probleme) nu trebuia sa se înhame la o asa relație pentru ca pe parcurs a vazut ca nu e ceia ce cauta el, asa ca nu are scuza pentru ca se plânge.Tu esti genul de om căruia daca nu iti convine de o femeie nu stai cu ea nu? E, uite ca la fel trebuia sa faca si el. Daca a considerat că nu este pentru el si cum vrea el nu trebuia sa isi mai bată capul.
Nu am spus că ea nu are vina, are două destul de mari.1.Ca a început o relație cand nu trebuia sa faca asta pentru ca nu era pregătită.
2.Ca nu s-a despărțit de actualul cand a vazut ca vrea sa mai vorbeasca cu fostul.
Dar cred si consider ca ar fi fost corect din partea lui daca atunci cand a vazut ca nu se poate descurca cu ea sa o scoată din depresie sa isi vada de ale lui. Poti sa spui tu ce vrei dar cu un om cu probleme nu poate sta oricine.Si eu am o anumita experiență de viață si eu la randul meu am stat cu oameni mai ciudați pentru ca recunosc era tiparul meu dar ai nevoie de răbdare, intelegere, nervi de oțel si un strop de nebunie daca iubesti si vrei sa stai cu o asemenea persoana.Nu am spus că ea nu trebuie să facă anumite sacrificii, dar uite ca si daca mai tarziu încearcă să facă acum doar ca, ca sa meargă totul cum trebuie trebuie si el sa lase din orgoliu si ciclaleala de femeie si sa o ia de la zero daca asta isi doreste.
Si mai tin sa te contrazic cu o chestie, o femeie nu trebuie să se facă preș in fata ta doar ca sa o iei tu de femeie ca are si ea creier, suflet o viata si are si altcineva cine sa o ia nu esti tu miezul din cozonac si daca vrei ca o relație sa meargă trebuie de ambele părți sa se faca compromisuri si sa ofere chestii.
Cred ca acea femeie cu care ai fost te-a mintit in legatura cu violul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu știu așa. Când un om face o tranzacție, o negociere. când are ceva de luat sau de dat, când împarte viața cu cineva, acum și aici fiind vorba de o relație sexuală, de conviețuire dintre un bărbat și o femeie, cei doi implicați odresc să îți satisvacă nevoile trupești care țin de perpetuarea vieții și sufletești. Astfel, fiecare dorește relația, dar nu oricum, ci intră în relație cu această pretenție, care uneori poate fi ciuddată, absurdă.
Un exemplu anecdotic.
- De ce nu fierbi tu laptele ca nevasta cea dintâi.
Până la urmă a venit clarificarea. Prima nevastă ardea de fiecare dată laptele când îl fierbea și acesta avea un gust ușor amărui.
Ce să le spui? Ce le poți spune ca ei să și facă? Dta îi iubești pe amândoi și vrei ca ei să fie fericiți împreună. Dar ți-au cerut ei să mediezi relația? Să le faci terapie de cuplu. Ai autoritatea față de ei și știința necesare pentru asta?
Nimic.

| Sonia822 a răspuns:

Desi s-a despartit de el pentru acea decizie buna de a sta cu familia, realitatea e ca s-a despartit de el pentru a se duce la celalalt. Ala a stat putin cu ea, a vazut-o in halul in care e si i-a dat turn down din nou. Ea a vazut ca nu-i iese cu ala, si l-a vrut pe prost inapoi.
Asta nu e femeie de viitor, cu care sa merite sa-ti traiesti viata. Daca zici ca se drogheaza si o mai lua ceva medicamente, are sanse foarte mari sa iasa copiii cu handicap. Sa-ti *** viata definitiv cu un blod bolnav fizic si psihic, ce o sa-ti pape toate resursele nu suna a viitor. Fiecare indivit trebuie sa-si caute fericirea, pentru ca doar o viata are. Nu trebuie sa stea cu ea pentru ca s-a obisnuit si e greu s-o ia de la capat, trebuie sa ramana lucid. Nici macar nu-l iubeste.

| Delcatty explică (pentru Sonia822):

Vad ca ai comentat acum, dupa mult timp, si simt nevoia sa dau si eu un update situatiei: desi s-au impacat o perioada, s-au despartit din nou recent. De atunci nu am mai tinut nici eu legatura (o luna si ceva) cu acest cuplu, avand multa treaba nu m-am mai dedicat problemelor nimanui. Tipa e suparata pe mine, iar el a inceput sa fie tot mai izolat si preocupat de hobby-uri incat o vad ca pe un copying mechanism.
Imi pare rau de toata situatia. Am sperat sa fie mai bine si nu a iesit.