| PedoBarbie a întrebat:

Am un tată dar eu îi zic pe nume ci nu "tată".
Momentan nu e cu mama mea, dar nu se ştie.
Eu locuiesc cu dânsul.
Să îi zic sau nu "tată"...
Ce să fac?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
draga mea, parinti sunt cei care te cresc, sunt multi care dau nastere ingerasilor, si apoi ii parasesc, decizia iti apartine in totalitate, fa cum iti dicteaza sufletul si inima! daca te iubeste/te ingrijeste/te ocroteste inseamna ca e un parinte ideal si merita sa fie respectat!
O frumoasa zi sa aihappy

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa-i spui pe nume daca nu-l deranjeaza si daca vezi ca e dornic sa te educe asa cum se cuvine merita sa-i zici tata.

| Liviu a răspuns:

Ehe la mine parinti sunt cam in o ureche sa zic.
Cand eram mic le ziceam "mami, tati" acu cand am crescut le zic "mama si tata "
Ei au pretentie sa ii alint eu cu 'mami si tati ' mi se pare patetic la 21 de ani sa le zic asarolling on the floor)

| mona a răspuns:

Vorbeste cu tata-l tau pe tema asta, poate prefera sa-i zici tata

| Vix999 a răspuns:

Faci cum simti si cum vrei. Si eu ii zic tatalui meu pe nume 90% din timp. Asta nu inseamna ca nu e tatal meu si ca nu il ador.

| Angelaaa a răspuns:

Sa faci cum simti.

| rtvskyline a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa ii zici "tata". Conteaza sa ii zici cum simti, cum consideri tuhappy

| Lollo29 a răspuns:

Buna! Aceeasi problema o am si eu deci exact la fel si mama a cunoscut un barbat il cheama "Ionut" si nici eu nu-i spun "TaTa"inca si daca i-am spus i-am zis maxim de 2 ori sfatul meu este sa-ti urmezi constiinta cand vei vrea a-i zici tata poti s-o faci iar daca nu nu conteaza pentru tine se simte ca un tata chiar daca nu aude acest cuvant din gura ta!

| lKopilasFaraNasl a răspuns:

Deci, daca "tatal" tau te iubeste pentru el este o bucurie de ai zice tată. Adica daca ii zici tată el se va gandi:
Ia uite ma, nu sunt tatal lui si el imi zice tata, ce copil bun.
Adica orice parinte vitreg gandeste asa deodata ce nu e tatal tau si tu totusi ii zici tata.
Tata nu e cel care te lasa si pleaca e cel care te creste!

| DidiEnL a răspuns:

Fa ce-ti spune inima, daca il iubesti si-l simnti ca pe un "tata" spune-i astfel, daca nu spune-i pe nume nu e nici o problema!