| Patriciiia a întrebat:

Amoxicilina este buna pentru tratarea cosurilor, acneelor sau infectii?
(scuze categoria, dar este cea mai citita)

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te mai scuza atâta timp cât există secțiunea Sanatate!
Antibioticul îl iei la indicația medicului, etc.
Depinde ce infecție, nu este pentru tratarea coșurilor sau acneei!
Este indicat în afecțiunile aparatului respirator, O.r.l., stomatologie, aparatul urogenital (căilor genitourinare), ori intervenții chirurgicale la pacienții cu risc.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

De ce nu ai postat intrebarea la rubrica "sanatate"? Tu nu citesti ce scrie acum pe blog? Cum se cere sa fie sterse toate intrebarile care nu sunt puse la rubrica corespunzatoare? Te rog s-o postezi unde trebuie, ca eu ti-o sterg! Acum!

| alessia5158 a răspuns:

Amoxicilina, este un antibiotic --- folosirea fara discernamant sau fara recomandare medicala, poate conduce la dezvoltarea unor forme de bacterii rezistente la actiunea lui --- cu alte cuvinte, acele bacterii care au dezvoltat rezistenta la antibiotic nu mai sunt omorate de catre acesta. Ai grije si nu folosi antibiotice fara recomandare medicala! Numai bine!

| PetreConstanta a răspuns:

Infectii

| Rayyy a răspuns:

Bună,
La mine a dat rezultate absolut excelente peroxidul de benzoil. De amoxicilină nu am auzit, însă pe primul ţi-l recomand din tot sufletul.

| ralucaralu a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa risti. Mai bine mergi la un dermatolog.

| aumih16 a răspuns:

Pentru durerile dentare este amoxicilina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa consulti un medic.Amoxicilina,fiid antibiotic, poate face si mult rau, luata la intimplare.Numai bine.