| Lariesa98 a întrebat:

Hi all. vreau sa va zic chestia ce nu-mi da pace, ce nu ma lasa sa dorm, si sper ca sfaturile voastre ma vor ajuta.
Eu si iubitul meu suntem impreuna de 2 luni jumatate.[imi place de el de cand aveam 8 ani, el ma place de 2 ani]. Ne intelegem super, nu ne certam, ne iubim, etc. Faza e ca, el fumeaza, si e genul de baiat ce se stie distra; insa mama nu prea il are la inima. Mi-e teama ca daca ar afla de el[ desi da semne ca stie] ar fi gata toata relatia. Tin enorm la el si nu vreau sa ne despartim pentru asa ceva. El tot vrea sa imi cunoasca parintii[ eu ii cunosc pe ai lui], si nu stiu ce sa fac. Tin sa va spun ca eu cu familia mea nu avem o relatie buna, adica nu prea vorbim oh go on. Mamei ii e teama sa nu ma influenteze in rau[ ea nu stie ca 4 din 5 copii fumeaza si mai se si drogheaza. iubi nu afce asa, si s-a cam lasat de fumat. de la 2 pachete pe zi, a ajuns la 4-5 tigari pe zi datorita mie]. Voi ce ziceti. sa ii spun mamei, sa il aduc acasa sau ce sa fac?

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Priveste din perspectiva mamei tale. Un golan, care umbla cu fica ei. Concluzie: Nu o merita.
Cam asta e in mintea mamei tale, si asta trebuie tu sa schimbi.
Trebuie sa-i arati ca baiatul ala te iubeste si tu il iubesti pe el.
Da, trebuie sa-l prezinti parintilor tai, chiar daca ei v-or fi impotriva relatiei tale, pentru ca daca esti cu el si ei v-or afla, va fi mai rau, pe langa faptul ca ei il v-or ura mai rau, pentru ca va fi vina lui ca nu le-ai spus de el, vei pica si tu rau, pentru ca te v-or obliga sa te desparti de el.
Asa, daca il prezinti parintilor tai mai repede, si incerci sa-i convingi ca-l iubesti si el te iubeste, fiind putin "impunatoare" adica daca ei zic sa te desparti de ei tu zici "Nu ma despart de el pentru ca-l iubesc. Si chiar daca m-as despartii in fata voastra, tot as fi cu el, si tot l-as iubii", ca sa vada ca tu chiar tii la el.
Concluzie: Da, adu-l acasa si prezinta-l parintilor.

| Lariesa98 explică (pentru MenInShadow):

Mama nu il cunoaste personal, doar din auzite. Si bineinteles, din auzite normal ca a auzit numai rau. Faza e ca. mamei mele ii era chiar foarte drag[ el invata foarte bine si e si politicos]. Dar niste prieteni de ai mamei i-au bagat in cap ca eu cu el am facut *** si prostii din astea, si ca eu am fumat cu el sau mai stiu eu ce[ nu e adevarat nimic] si de atunci mama se teme sa stau cu el...Inainte chiar mi-a zis sa il chem la noi, la un film sau ceva straight face

| MenInShadow a răspuns (pentru Lariesa98):

Si daca prietenii aia atat de pampalai(ca sa nu zic mai rau), au zis ce au zis, tu trebuie sa demonstrezi contrariul, adica sa-i explici mamei tale ca nu s-a intamplat nimic, si ca ei mint.
Il chemi acasa, il prezinti parintilor tai, ei vad ca e un baiat bun, politicos, si o sa-si schimbe parerea. Singurul lucrur "rau" e ca fumeaza, dar poate si el sa zica ca fumeaza maxim 2 tigari pe zi, sau chiar una doar seara, sau ceva de genu, ca sa ii linisteasca putin.
Cat despre faptul ca voi ati facut nu stiu ce si nu stiu ce, spune-i ca nu-i adevarat si ca prietenii aia ai ei sunt niste tampiti care n-au ce face decat sa barfeasca.
Deci, du-te la mama ta, spune-i daca vrea ca maine, sau poimaine sau cand o fii sa vina pe la voi iubitul tau sa-l cunoasca si ea, vorbeste si cu baiatul sa vezi daca are timp, si rezolvi problema, astfel mama ta v-a vedea cum este baiatul si isi v-a da seama de minciunile pe care au putut sa i le spuna asa zisii ei prieteni.

| Kamelia2000 a răspuns:

Deci daca zici ca mama ta nu te influenteaza spre rau....eu zic sa ii asculti sfaturile si sa ii spui si iti sugerez sa il convingi pe el sa se lase de fumat! asculta-mi sfatul! funda?