| gratiela_9868 a întrebat:

As vrea sa ii prezint mamei pe prietenul meu transgender. Nu as vrea sa sa se simta ciudat nici el, nici mama si nici sa creez vreun moment dificil pentru ei dand ocazia la scandal sau divergente. Cum sa fac?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De ce ar trebui să se creeze divergențe sau scandal?!? Dacă știi că ai părinți homofobi, evită astfel de întâlniri. Dacă sunt totuși normali, nu e nicio problemă.

| Freya1 a răspuns:

Ce? E transexual?

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar trebui sa vezi lucrurile si din alt punct de vedere:

Cand esti parinte, vei face in general orice pentru ca al tau copil sa fie fericit.

Dar stii din experienta ca nu poti sa accepti o persoana care a facut o operatie de sex sa fie cu fata ta. Copii nu vor avea pe cale naturala, problemele in viitor vor fi, si din alea grele.

La fel si daca ar fi bisexual. Cred ca este extrem de greu pentru un parinte de fata sa vada ca prietenul fetei lui sarutandu-se cu un alt barbat.

Pur si simplu nu vrei sa accepti sa ii pui in joc fericirea copilului.

Asa ca stai linistita, nu va fi nici un moment de jena. Ci va fi un razboi in toata regula.

In general mergi pe o cale inca plina de necunoscut, o cale a ta care te va indeparta de toti si te va face sa mergi sintindu-te respinsa in viata, datorita prietenului acesta al tau.

Se spune, e adevarat, sa iti urmaresti calea, dar e bine sa o faci in armonie cu ceilalti.

Salveaza-ti parintii de la clipe de neputinta si durere. Si de data asta, asa cum ei au rupt de la gura pentru tine, din momentul in care te-ai nascut, viata lor a gravitat in jurul tau, poti sa ii salvezi si tu odata.

Lasa-l pe prietenul acela al tau transgender sau bisexual sau ce este si gaseste unul normal. Pt ca iti doresti o viata normala, nu una in singuratate.

Eu as incheia povestea si m-as desparti acum, cand sentimentele sunt doar la inceput, cand e mai multa pasiune decat iubire.

Gandeste-te la parintii tai cand faci asta. Nu le scurta viata cu ani la propriu cu o decizie care pentru tine nu are o mare insemnatate, dar pentru ei, le-ar cutremura intreg universul.

Nu te juca cu asta pentru ca nu merita. Odata pornit tavalugul va fi urat.

Sau cel putin asta cred eu. Si nu as vrea sa aflu daca ma insel happy

| aditimus a răspuns:

Fi directa, esti sigura de pasul care vrei sa il faci?