| daniella01 a întrebat:

As vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca dupa divort sa castig in totalitate drepturile copilului adica sa ii iau drepturile de parinte si de vizita la copil si nu numai sa pastreze fata de noi o distanta minima de macar 500 metri, s-a terminat divortul si el nici o data nu sa prezentat si nici pensie alimentara n-a dat de 2 luni si nici din urma, va rog frumos daca aveti idee ce ar trebui sa fac mai exact?

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu ii poti interzice sa isi vada copilul, este tatal lui indiferent de cum se comporta.In schimb pensie alimentara il poti obliga sa plateasca, il dai in judecata si va fi obligat sa plateasca tot plus cheltuielile de judecata!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu tu hotarasi ci instanta. Nu inteleg de ce nu ti da pensie nu lucreaza? Si asa legea il obliga sa i deapensie. E ceva nec; lar aici. Nu poti sa i iei drepul de a vedea copilu aaatunci de ce ai pretentie la pensie. Sau l ai facutr singura? esti egoista scuze dar asta este. daca e tatal copilului are dreptu si el ca si tine si trebuie sa si achite datoriile fata de copil iar tu nu poti face nimic., Gindestete ca va creste si va vb cu el si te va judeca. lASa lucrurile asa Si gindeste te ca au fost si clipe frumoase cind ati conceput copilulEsti parinte si cred ca esti putin imatura ...mai ginndeste te putin si vezi ce sfaturi mai primesti ok

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Il mai chemi odata in instanta ca nu a platit pensie alimentara.
Cu toate ca orice ar fi facut, nu ar trebui sa-i iei dreptul de a-si vedea propriul copil.

| daii a răspuns:

Drepturile de vizita nu ai cum sa i le iei.Pentru pensia alimentara il poti da in judecata. Cel mai bine ai consulta un avocat. El te-ar sfatui mult mai bine. Daca copilul este in custodia ta, inseamna ca ai toate drepturile asupra lui.Cat despre vizite, ti-am mai zis.Ar mai fi o varianta, sa se dovedeasca a fi nebun(tatal) si atunci sa fie inchis la balamuc.Asa nu ar mai avea cum sa viziteze copilul.
Succeshappy

by daiiwinking

| 1968 a răspuns:

Sa ai un avocat bun si banii in buzunar...

| AdelinaL a răspuns:

Parerea mea: u ar trebui sa consultzi un avocat cu sigurantza el te va indruma cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drepturile banesti poti sa le obtii cu dovezi ca nu au fost platite si-ti va plati pina la ultima centima dar in ce priveste chestii pe care vrei sa le cistigi, doar cu dovezi de netagaduit ca pe respectivul copil l-ai facut singura.

| budokai701 a răspuns:

As vrea sa divortez de nevasta dar ma tot cearta toata ziua te cand ne-am cunoscut cu ea dar era buna cu mine dupa nunta a inceput sa fie rea cu mine si agitata si nu vrea sa ma asculte pe mine o asculta doar parinti ei si socru imi sta asupra mea nu imi place asa ceva imi doresc ceva dar vreau sa divortez si am op fetita dar nu vreau nimic castig ci doar sa plec de ele