| DangerF a întrebat:

Daca eu am plecat de acasa cu un parinte in aprilie si divortul se termina abia in septembrie celalalt parinte trebuie sa imi plateasca pensie alimentara incepand cu septembrie sau de cand am plecat?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

De la data prevăzută în hotărârea definitivă și irevocabilă de divorț, dacă alocația de întreținere figura în cererea de divorț, sau de la data unei alte decizii definitive și irevocabile pronunțată într-un proces separat.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la data pronuntarii divortului.

| sierra1 a răspuns:

Cum decide instanța și probabil va decide de la data pronunțării