| alondrakiss a întrebat:

Buna ziua! Că sa obti pensie alimentară la copil trebuie sa fie in urma unui divorț?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparata nevoie sa fi intervenit divortul. Se poate obtine si inainte de divort daca un parinte nu locuieste cu minorul si nu contribuie material la cresterea si educatia minorului.
De asemenea se poate cere pensia alimentara si daca parintii biologici ai minorului n-au fost casatoriti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Dai în judecată pe tatăl copilului și dovedești paternitatea.

| alondrakiss explică (pentru sadrian46):

Iar cheltuielile de judecată mi le poate plati? Nu am m-ai făcut astfel de treburi, m-am ferit de judecăți...

| sadrian46 a răspuns (pentru alondrakiss):

Ți le plătește dacă câștigi procesul.

| pacatos a răspuns:

Poti să îl șantajezi sexual știți voi femeile si cu ate lucruri poate stii despre el că lucrează fără factură si mai instaleaza si lucruri la care ar trebui anumite autorizatii si avize si acte si permise de la stat asa ca îl bagi la inghesuiala si il duci la notar cu forta
Mergi tu inainte la notar inainte te plangi la el faci ceva dragoste cu notarul ii dai un cadou ceva
Și până la urmă faceti separatie de bunuri acolo scrieti ca tot ceea ce este al lui va ramne al lui si tot ceea ce este al tau este al tau
Sau te faci ca vrei sa bagi divrot prin notariat
El nu vrea sa bage divrot
super a cazut in plasa
acolo la notar zici sa iti ramana tie copii si el va plati pensie
daca el vrea sa aveti amundoi copii la comun atunci notarul spagurit de tine il va costrange sa semneze ca va contribui la cresterea copiilor in mod egal
apoi tu vei spune uite nu a dat bani in instata
apoi poate vei primi o hotararea judecatoresca prin care sa il oblige sa platesca
vei dovedi ca este de rea credinta ca el face bani la negru sau ca are salariu
ceri sechestru penal pe bunurile lui si il executi

| alondrakiss explică (pentru pacatos):

Pai nu sunt căsătorită cu el...