| OptimusTr a întrebat:

Asta e prima mea întrebare, fiind principalul motiv pentru care m-am alăturat acestei comunităţi.
Deci să trec la subiect:
Sunt moort după o fată cu care sunt prieten bun, dar ea nu mă place în sensul acesta. Nu ştiu ce să fac. Adică o fac mereu să râdă, îi ţin partea, las de le mine, dar nimic. Nu sunt sigur dacă să îi spun ceea e simt sau să mai aştept. Menţionez că suntem prieteni de vreun an, dar mie îmi place de vreo 3 luni.
Mie frică să-i zic ceea ce simt deoarece poate o să stric această prietenie. Apropo, de vreo două săptămâni ea s-a despărţit de prietenul meu cel mai bun, tot eu fiind cel care i-a combinat, chiar dacă eu o plăceam. Am considerat acest lucru pentru că ambii se plăceau şi am zis " Eu ce mai caut aici?" - şi am încercat s-o uit, dar de când s-au despărţit parcă mai tare o plac.
Mulţumesc anticipat de răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| TheoryOfHarmony a răspuns:

Inteleg,dar nu ai ce sa faci. Daca te grabesti pierzi ocazia sa recunoasca de buna voie ca te place. Si in cazul in care ea nu te place si te considera doar prieteni, spunandu-i direct "Sti, eu te plac." sunt sanse sa se distruga si prietenia voastra. Ai rabdare, ramai prieten cu ea si intr-o zi tot o sa se intample ceva ok.
Poti sa incerci sa o inviti doar pe ea afara cu scuza ca ai o problema si vrei sa discuti cu ea, sau ca te plictisesti in casa si nu ai chef sa iesi cu toata lumea.

3 răspunsuri:
| TheoryOfHarmony a răspuns:

Oh,da,este destul de dificila situatia ta. Eu ti-as recomanda sa nu ii spui direct ceea ce simti pentru ea,deoarece ea nu o sa stie ce sa iti raspunda. Chit ca te place sau nu, o sa fie socul de moment si mai rau o sa iti pierzi tu speranta. Incearca sa continui sa te intelegi bine cu ea. Fa-i "apropouri" subtile, dar nu ii spune direct ca o placi, acest lucru este cea mai mare greseala, deoarece femeile sunt foarte hmmm...egoiste,ca sa zic asa si suntem foarte fascinate sa ne jucam cu sentimentele oamenilor(din pacate). Asa ca cel mai bine este sa stai linistit,vorbeste cu ea,iesi cu ea,poarta-te perfect normal,pentru ca toate vin la timpul lor. Cu, cat esti mai adorabil cu ea,dar totusi nu pari indragostit de ea,cu atat o sa o faci pe ea mai mult sa te remarce. Sper ca te-am ajutat si succes cu fata!
Si un sfat: Nu mai face greseala sa combini fata de care iti place cu un prieten, oricat de mult se plac, nu spun nici sa-i faci sa se urasca, dar pana la urma oricat de bun prieten iti este oricine, si tu ai sentimente la fel ca persoana cealalta!

| OptimusTr explică (pentru TheoryOfHarmony):

Ideea ar fi că nu pot să ies cu ea, adică doar cu ea. Dacă aş invita-o, de exemplu, la un suc, ar fi ca şi cum i-aş zice direct. De obicei când ieşim suntem vreo 4-5. Şi nici nu prea ştiu ce să cred, adică ea nu realizează cine o place cu adevărat?
Mă enervează că mereu fetele sunt atraşi de aşa numiţii "băieţi răi", care efectiv doar îşi bat joc de ceilalţi şi, de cele mai multe ori ies cu o fată doar pentru "palmares". Spun asta că aseară, chiar după ce am postat întrebarea mi-a zis că iasa cu X, care e exact genul de "JERK", menţionat mai sus.
În plus, la aspect nu stau rău, adică fac baschet de 7 ani, deci am ceva masă musculară, am 1, 74m, gras nu sunt(da' nici slab), mă îmbrac cu haine "de firmă"(nu pentru ca să mă pot da mare - doar pentru că sunt mai de calitate şi arată muult mai bine), pe care le ştiu asorta destul de bine.
E destul de nasol ca tu să toot aştepţi să se întâmple, chiar încerci şi ea nimic. Plus că e o fată speciala, la care chiar ţin. Deci e genul de persoană care zice verde în faţă, nu se lasă umilită, dar tot odată e sensibilă. Ambii jucăm baschet la acelaşi club, doar că ea la fete, suntem în aceeaşi clasă şi ne plac cam acelaşi lucru în materie de muzică, film, jocuri( deci cred că e prima fată pe care o ştiu care joacă FIFA, GTA sau NBA 2K), deci avem o grămadă de subiecte de discuţie.
Şi nu consider că am greşit combinându-i. Merita un băiat bun ca prietenul meu, care e aproximativ ca mine, doar că ei nu prea au avut subiect de discuţie(fapt pentru care sau despărţit).
Plus că chiar nu sunt atras fizic de ea, nu că nu ar avea un corp frumos sau nu ştiu ce... Eu m-am îndrăgostit de ea ca persoană, nu pentru că are "bidoane" sau altceva.

| OptimusTr explică (pentru TheoryOfHarmony):

Merci de ajutor... Apăi cred că o să aştept să se despartă de ăla şi după aştept... Poate îşi dă seama ce are sub nas. happy

| TheoryOfHarmony a răspuns (pentru OptimusTr):

Inteleg,dar nu ai ce sa faci. Daca te grabesti pierzi ocazia sa recunoasca de buna voie ca te place. Si in cazul in care ea nu te place si te considera doar prieteni, spunandu-i direct "Sti, eu te plac." sunt sanse sa se distruga si prietenia voastra. Ai rabdare, ramai prieten cu ea si intr-o zi tot o sa se intample ceva ok.
Poti sa incerci sa o inviti doar pe ea afara cu scuza ca ai o problema si vrei sa discuti cu ea, sau ca te plictisesti in casa si nu ai chef sa iesi cu toata lumea.