| Madaaaaaaaaaaă a întrebat:

Cum pot scăpa de anxietate, adică frica de oameni?
Sunt o persoană aproape antisocială: în afară de mama și cei trei prieteni pe care îi am nu prea am mai vorbit cu nimeni niciodată, iar dacă încerc să vorbesc cu cineva care nu face parte din această arie mă cam încurc și parcă nu știu să vorbesc.
Nu știu de ce, dar am încercat să îmi rezolv problema asta de unul singur și (repet: nu știu de ce) am crezut că o să pot comunica mai bine dacă o să par superior celorlalți, așa că am început în mod dependent să citesc foarte multe carți pentru a-mi dezvolta vocabularul și cunoștințele generale, și de asemenea am învățat anatomia corpului uman.
În zadar această „muncă", pentru că în momentul în care ies afară din casă ma simt cuprins de teamă (adică îmi este teamă uneori să trec și pe lângă persoane pe stradă, sau să mă duc la magazin)...
Menționez că sunt băiat și am 17 ani.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un psihiatru, pentru ca ai nevoie de ajutor acum, inainte sa ajungi adult si sa te izolezi complet in casa.

| MrSnow a răspuns:

Încearcă să comunici mai mult cu persoane noi, ieși din zona ta de confort, am avut aceeași problemă, asta se "tratează" în ani,cunoști oameni noi, socializezi, ești pus în diferite situații, dacă nu înfrunți asta te va domina mereu, nu te simți superior, vei părea misogin care le știe pe toate, nu dă bine, așa că socializează cât mai mult, știu că e greu dar nu imposibil, ia-o pas cu pas, orice lucru e capabil atâta timp cât îți dorești. Oamenii nu te mănâncă, doar te supără uneori dar trebuie să te doară în cot. Dacă nu merge așa încearcă la un psiholog, te va ajuta și te va pune în temă cu ceea ce trebuie să faci, fiindcă asta trebuie rezolvată, vei vrea să vorbești cu o fată și nu îi vei putea spune ceva fiindcă ești închis în zona ta de confort, iar fetele din ziua de azi ajung să aibă un pic de tărie de caracter în sensul că vor băieți care să le abordeze fără să aibă vreo reținere. Whatever, dacă sfatul meu nu te-a ajutat atunci mai am de lucrat la sfaturile mele chiar dacă îmi place să o fac.
Baftă cu tot și ai încredere în tine, poți.