| Abracadabra22222 a întrebat:

Astazi m-am certat cu iubita mea si tot ea s-a suparat pe mine... sa va explic. Trebuia sa ma anunte daca iesim sau nu in seara asta pe la ora 7, vorbisem inainte sa ma sune sa ma anunte. Abia s-a mutat si trebuia sa mute niste haine, tocmai la 11 seara mi-a dat mesaj ca cica ii pare rau, ca s-a luat cu treaba si a uitat si i-am spus ca nu e frumos ce a facut ca nu a dat si ea un semn, un mesaj ca are treaba. Si-a cerut scuze si eu cum sunt mai critic m-am suparat pe ea si i-am spus si dupa ea s-a suparat... Nu am incercat sa o fac sa ii treaca starea asta pentru ca ea este mereu indiferenta si genul acela de fata care merge pe principiul "lasa-ma ca sa te las". Multi poate o sa-mi spuneti de ce nu am sunat-o eu cum de alfel si ea mi-a spus si eu va spun ca m-am saturat ca ea sa fie mereu ocupata, sa nu aiba timp de mine si sa o caut eu.Si astazi vorbisem sa ma anunte ea, de ce ar fi trebuit sa dau eu un semn? Eu sa fiu mereu punctual si de cuvant si ea sa caute scuze mereu, pur si simplu m-am saturat si nu stiu ce sa fac, sa o fac sa inteleaga, m-am saturat cand sunt eu suparat ea sa se supere si tot eu sa o impac, astazi am spus nu la asta, sa caute sa ma impace ea! Am observat ca daca las de la mine prea mult devin "fraierul ei" care accepta tot. Sa ii dau maine mesaj pentru ca poate a fost prea exagerat ce am facut sau sa o las sa ma "impace ea" pentru ca ce a facut nu a fost frumos dar nici ceva atat de rau, de judecat. Va multumesc, e cam tarziu si nu m-am putut exprima foarte bine, am gandurile vraiste. O seara placuta

28 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu ca `devii fraieru ei` esti deja, de aia se si poarta cum se poarta cu tine, esti prea la picioarele ei si profita de asta

| Freya1 a răspuns:

Mai este unu pe aici cu care te poti lua de mana.
Scuzami duritate in exprimare, dar de ce vi si scrii aici si o faci nebună si o discrediteze ca nu inteleg? Nu iti place de ea, nu o mai suporți las-o frate ca nu te forțează nimeni sa o accepți.Dar e bine sa fie cineva călduț si macar din cand in cand sa iti de-a atenție nu?
Are si ea partea ei de vina, poate pentru ca e copila poate pentru ca se axează pe anumite chestii mai mult decât trebuie dar serios, nu puteai sa ii scriu un mesaj sa o întrebi dacă mai vine? Tocmai se mutase cum ai zis si probabil luat de treaba a uitat daca tot nu i-ai amintit si tu si acum te crizei degeaba.
Are 18 ani, este virgină probabil este si la scoala, sta la părinți ce o întrețin tu cam ce ai vrea sa faca? Sa lase tot si sa se mute cu tine ca dupa un an maxim poate sa ii dau un șut în fund si sa ramana pe străzi?
Ai încercat să mergi la ea acasă, sa vorbești cu ai ei sa vada ca esti serios si etc pentru ca totusi are 18 ani e la început de viața cum s-ar zice...Ai facut asta pentru ea? Ai încurajat-o să învețe, să meargă la o facultate sau sa isi ia un loc de munca pentru ea si pentru viitorul ei sa vada ca ii vrei binele si sa poata avea incredere in tine sau doar vrei sa sara ea la tine in brate cu tot cu bagaje si sa faca ce vrei doar pentrucă exiști?
Poate ca are si ea partea ei de vina nu neagă nimeni, dar daca e asa si tu esti cel matur de ce stai cu o copila nebună cum o faci? Las-o ca nu te tine nimeni legat.

| Hammurabi a răspuns:

Aceste mici rahaturi care se întâmplă, îți dau măsura iubirii ei față de tine.
Nu sunt chestii grave, nu sunt chestii de reproșat - aici greșești - dar sunt chestii care ar trebui să-ți dea de gândit, de analizat relația în care ești. Ceva nu e ok. Ceva nu merge bine.
Dacă ea uită de tine pentru că "s-a luat cu treaba", înseamnă că în ierarhia priorităților ei, probabil ești pe undeva mai jos decât preocupările ei zilnice.
Nu sună bine deloc, nu?
Gândește bine de ce ați ajuns în punctul ăsta și fă ceea ce trebuie să faci, indiferent cât ar fi de dureros.

| sofisis a răspuns:

Copilarisme...si din partea ta si din a ei. Daca e ceva comun la ea, asa e ea. Nu te poti supara random pe un comportament repetitiv al ei. Ori te superi de fiecare data si ii faci scandal si poate asa face un efort sa nu repete greseala, ori o accepti asa aeriana cum e. Si-a cerut femeia scuze, ce voiai sa faca? Sa-si taie venele?

| Plato a răspuns:

Nu va potriviti deloc. Pana cand sa tot impaci, tot impaci?
Cand relatia e mai mult un stres decat o placere, e momentul s-o desfiintezi.
Bineinteles ca nu trebuie sa fii fraierul nimanui.

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Stai ca acum am vazut: "vreau o relatie serioasa" laughing
Prietene, e o fetita de 18 ani, vezi-ti de treaba. Nu stie ce e o relatie serioasa, si nici tu nu stii. Tu chiar nu ai nicio idee ce e.

| Lioana a răspuns:

Dragostea e mereu rabdatoare. Daca o iubesti incearca sa o intelegi. Ati gresit amandoi in situatia asta. Ea ca nu a sunat la timp (totusi ti-a dat mesaj) si tu ca ai criticat-o pentru asta. Puteai sa fii mai intelegator. Mai ales daca ea si-a cerut scuze. Se mai intampla sa uite omul sa sune. Nu e un fapt atat de grav.

| Abracadabra22222 explică (pentru Lioana):

Mi-a dat mesaj dupa 4 ore? M-am saturat de scuze simple "imi pare rau iubitule am uitat" sau altele. Vreau sa simt ca ii pare rau, mereu scuze, mereu cineva trebuie sa accepte si sa se multumeasca cu "orice primeste". M-am saturat sa fiu eu cel rabdator, de ce trebuie sa fiu eu acela, imi poti sau imi puteti spune? Doar pentru ca sunt baiat/barbat? Eu sunt mereu intelegator dar gata. Caz real, de cate ori sunt intelegator de atatea ori nu invata nimic si imi face acelasi lucruri si revenim la "scuze iubitule" etc etc. Nu a fost grav nimic grav, crede-ma/credeti-ma ca nu sunt absurd sa ma supar din atat, dar gata, am devenit frustrat ca niciodata nu invata din greselile ei, locul 2 nu e pentru mine, nu in relatia asta, nu in nicio relatie, ok sunt cazuri grave sau necesare cand trebuie sa fiu pus, inteleg, chiar inteleg dar simt ca sunt mereu asa, "roata de rezerva". O iubesc, chiar o iubesc dar vreau sa realizeze ca cum nici ea nu imi este datoare sa imi faca pe plac, sa se lupte cu mine si sa nu realizeze nimic niciodata, sa inteleaga ca nici eu nu ii sunt dator sa o inteleg, sa raman langa ea. M-am saturat sa iert, sa fiu intelegator, gata nu mai pot, te rog sa ma crezi ca nu mai pot, nu sunt asa dar nu mai pot, ma doare inima la propriu de suparare, uneori chiar "lacrimez" si stau nopti/zile sa ma gandesc la solutii, cum sa fac sa fie bine, ea nu are nicio problema e multumita pentru ca am avut eu grija sa fie totul bine si ea si-a uitat rolul, as indrazni sa spun datoria pe care o am si eu fata da ea, sa faca sa imi fie bine cum ii fac eu. De asta spune ca am mereu nemultumiri si reprosuri, da am pentru ca eu chiar incerc, dragostea in cazul meu nu e doar cand imi spune "te iubesc" si ma saruta, dragostea inseamna mai mult, vreau sa fiu fericit alaturi de ea, stiu ca ma poate face dar are mereu retineri, are mereu altceva mai bun de facut si nu stiu cu ce i-am gresit. Sunt frustrat ca imi face asta, ca este asa de pasiva, ma doare mult.

Răspuns utilizator avertizat
| OrdanKarris a răspuns:

Greseala ta suprema a fost ca ai lasat-o pe ea sa domine relatia. I-ai facut toate mofturile, ai lasat-o sa decida cand sa iesiti in oras, daca sa iesiti in oras, esti de acord cu tot ce face si tot ce zice, ii treci cu vederea toate greselile si nesimtirile, in speranta ca te va iubi si aprecia mai mult(se va intampla exact opusul, si anume te va detesta si te va calca in picioare) ba mai mult tot ea se supara si tot tu iti ceri scuze in speranta ca se va remedia situatia.

Spui ca te chinui sa cauti solutii sa repari situatia care tot nesimtita a cauzat-o. Solutia e simpla prietene, FACI EXACT INVERS CE AI FACUT PANA ACUM, exact reversul. Cand se supara si nu mai vorbeste cu tine, o lasi sa fiarba in suc propriu cu zilele, saptamanile daca este nevoie, fara sao suni inapoi, fara sa-i dai mesaj fara nimic. Ai vazut ca tot ea ti-a raspuns dupa 4 ore. Prietena ta e ca un copil razgaiat care i s-a oferit toate jucariile care le-a dorit si tot nu e multumita, tot da din picioare ca vrea altceva. Asa si cu tine, o face pe nebuna sa vada daca esti suficient de slab si ingaduitor sa-i mai oferi ceva, ca apoi sa te calce in picioare si mai mult si mai tare. Tu incerci sa repari ce nu trebuie reparat. Iti garantez ca daca prietena ta era un baiat, se lasa cu bataie cu pumni si picioare daca facea si un sfert din rahaturile care ti le face prietena ta, corect? Spuneai ca plangi si nu poti dormi pentru ca, cauti solutii pentru ralatia ta. Prietena ta nu vrea solutii. Prietena ta, ca oricare alta muiere, vrea indignare, vrea haos, vrea drama. Vrea sa aiba motiv sa sufere, sa planga si mai mult de atat te testeaza sa vada daca esti suficient de puternic si tupeist sa-i faci fata, sa-i tii piept, sa-i demonstrezi ca poti si fara ea. Ea in sinea ei nu vrea sa-i facitoate mofturile, vrea s-o pui la punct, cum face taica-su probabil. Ea in sinea ei stie ca face prostii dar in acelasi timp stie ca exista o armata de baieti tineri care i-ar trece cu vederea toate prostiile si nesimtirile ca sa fie cu ea, si de asta i se urca la cap, de asta face astfel de prostii, pentru ca si tu faci aceleasi greseli. Ea vrea acel barbat care sa fie diferit, care sa nu-i pese daca o pierde sau nu, care poate dormi linistit noaptea si nu-si face griji o secunda cum ar putea repara, imbunatati relatia. Iti garantez pentru genul ala de barbat, ea ar deveni depresiva daca l-ar pierde, ea si-ar face griji ce sa faca sa repare relatia, ea ar fi aia care s-ar mula dupa tine ca un cameleon, ea ar fi aia care ar sta la dispozitia ta. Barbatii iubesc idelistic, femeile iubesc oportunistic. O fata poate iubi si respecta doar barbatul care nu pune botul la prostiile ei de muiere, care nu o lasa sa decida ea cand si daca iesiti in oras, nu o lasa sa decida ea cand si daca are dreptul sa se supere pe el, nu decide ea nimic. doar barbatul care e nepasator si rece fata de ea, care nu-i pasa daca oricand se leapada de dansa, care oricand are taria sa-i arate unde a gresit iar daca ea o face pe nebuna, sub NICI O FORMA sa nu remedieze sau sa calmeze situatie, ci sa o lase sa faca pe nebuna pana i se face acru in gura si pana ea realizeaza ca tacticile ei de manipulare si control, nu au efect asupra ta. Ala e genul de barbat care nu are nevoie o secunda sa isi faca griji de relatie. Ea isi va face griji. Ea trebuie sa se chinuie mai mult sa te multumeasca pe tine, decat tu pe ea. Fa-te punctul tau de origine in relatie. Tu esti si trebuie sa te vezi ca partea valoroasa in relatie, nu ea.

P.S si sub nici o forma nu ii spune ca stii toate astea. Femeile asteapta ca un barbat sa faca ce am scris mai sus in mod natural, fara sa i se explice toate astea. Daca afla ca cineva ti-a explicat toate astea, te bagi intr-un rahat mai mare. Fa exact ce ti-am spus mai sus, dar nu spune prietenei tale NICIODATA ce gandesti. De fapt, nu-i spune nimic. Nu explica nimic, dovedeste. Nu o amenita ca faci ca dregi, fa-o si atat. Demonstreaza, nu explica. Nu ai tu nevoie ca ea sa fie de acord cu ce urmeaza sa faci. Nu trebuie sa stie ce ai de gand sa faci pentru ca atunci se va pregati mental sa reziste. Las-o vulnerabila, asa cum si tu ai fost vulnerabil in fata manipularii ei. Demonstreaza, nu explica.

| 90210 a răspuns:

Pot spune ca am fost in aceeasi situatie cand eram de varsta ei. Ai mei au fost extrem de protectori cu mine si pot spune ca inca sunt, dar in aceeasi masura. Norocul lor a fost ca eu nu ieseam din casa deloc. Doar la scoala si acasa (foarte rar cu fetele prin mall sau la un film). Eu n-am avut prieten pana la 23 de ani si cred ca o parte din vina au avut-o si ei pentru ca de fiecare data cand aduceam vorba de baieti mama ma zapacea cu ideile ei idioate ca trebuie sa am un singur barbat in viata. Daca ma despart de actualul prieten ar trebui sa ma calugaresc dupa gandirea ei. Ceea ce vreau sa-ti spun este ca poate si ea a fost crescuta sa-si valorifice virginitatea si sa nu i-o dea oricui. Mie mi se pare o prostie pentru ca oricum virginitatea nu e vreun cadou pe care il dai, ori ai facut sex, ori n-ai facut sex. Nu e nimic special. Poate ea chiar crede lucrul asta si nu vrea sa se culce cu tine pana nu e 100% sigura de relatie.
Ai mei comenteaza si acum la 2 ani de relatie pe care ii am cu iubitul meu ca stau prea mult cu el la telefon, ca ne vedem prea des, daca tata il vede in fara blocului cu un buchet de flori imi spune "Hai coboara ca a venit Fat-Frumos", asa intepaturi de genu care nu-mi fac placere deloc, dar ca sa evit ii spun iubitului meu sa ma astepte la masina, ii spun sa vb prin mesaje daca sunt cu ai mei pentru ca mama e o disperata si asculta absolut tot ce vorbesc si ma scoate din sarite. Poate din cauza asta nu te-a sunat nici ea. Poate era intr-adevar ocupata cu mutatul. Nu e usor sa te muti la urma urmei si este foarte posibil sa fi pierdut notiunea timpului.
Am citit si mai jos ce-ai mai scris despre comportamentul ei si pot spune ca e destul de rece cu tine, dar poate e si vina ta intr-un fel pentru ca ii tot spui ca vrei relatie serioasa. Daca tot ii repeti asta fata se poate panica si varsta de 18 ani chiar nu e varsta la care sa te gandesti la nunta.
In legatura cu bacalaureatul parerea mea este s-o lasi sa invete. Crede-ma parintii sunt destul de enervanti in perioada asta si sa-i mai adaugi si tu stres, chiar nu e bine. Plus ca daca n-o s-o lasi sa invete ai ei o sa dea vina pe tine "Normal ca n-ai invatat, ai stat sa te plimbi mereu".
In legatura cu partea cu dormitul peste noapte. Daca are parinti mai stricti crede-ma ca nu o lasa sa doarma peste noapte cel putin pana nu ia bacalaureatul. Ai mei tot comenteaza si la 25 de ani ca nu sunt de acord sa dorm la iubitul meu sunt ceva gen "Ce e cu prostia asta? Daca sunteti asa in iubire si nu mai puteti sa stati noptile unul fara altul atunci casatoriti-va!" ceea ce ma enerveaza pentru ca nu vreau sa ma marit deocamdata.
Faptul ca nu o prea intereseaza cand te superi si ca ea nu te cauta daca tu nu o cauti este intr-adevar un semnal de alarma, dar incearca sa vorbesti cu si sa vezi ce se intampla. Crede-ma ca acum este foarte posibil sa fie destul de ametita si sa nu stie in ce directie s-o ia. Gandeste-te ca trebuie sa-si aleaga si o facultate, urmeaza si admiterea. Este o perioada in care trebuie s-o intelegi.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine din ceea ce ai spus tu inteleg ca consideri ca iubita ta nu este un om punctual sau de cuvant. Poate ai exagerat putin reactionand astfel in cazul dat. Uneori cand suntem foarte ocupati putem uita de promisiunile facute. Tuturor li se mai intampla sa uite sa faca ceva promis. Faptul ca si-a cerut scuze arata ca catusi de putin regreta ca s-a intimplat asa,dar punete si tu in locul ei,ce ai fi facut tu daca sa zicem uita-i sa o suni si faptul ca iti ceri scuze nu o face sa te inteleaga? Ai zice ca e prea suparacioasa,dar ce gandeste ea oare despre tine in cazul dat? E foarte important ca intr-o relatie sa acceptam defectele celuilalt,nu exista oameni perfecti,fiecare are neajunsurile sale. Daca te deranjeaza comportamenul ei, trebuie neaparat sa vorbesti cu ea despre asta, sa-i spui ce simti, caci daca vei lasa totul in voia sortii, crede-ma ca nimic nu se va schimba, ci doar se va agrava.O discutie sincera e suficienta pentru a repara totul.Incearca sa nu te atasezi prea mult de ea caci daca vei cere de la ea prea mult si daca te vei supara pentru fiecare greseala, ea va incepe a nu se simti bine in preajma ta, si totusi sa nu uitam ca unele fete sunt mai suparacioase de fire. Daca ne vom supara pe oamenii care gresesc, vom ajunge sa nu avem pe cine sa ne mai suparam, si daca vom tot spera ca ceva se va schimba de la nimic, vom trai o viata intreaga cu o speranta inexistenta care va fi o adevarata dezamagire.Mai rar o fata isi cere scuze de la un baiat, de obicei e invers, dar totul depinde de om.Nu-i permite nici tu sa te foloseasca, in cazul in care intr-adevar intrece masura, spune-i, si inceteaza sa fii tu mereu cel care o face sa-i treaca supararea si care umbla dupa ea, mai las-o si pe ea sa alerge dupa tine.Incearca sa vezi si partile pozitive ale ei, nu doar pe cele negative.Ai mare grija la ceea ce tolerezi pentru ca astfel invatam oamenii cum sa se comporte cu noi.

| relativsausigur a răspuns:

Sincer, mai ai prin atatea de trecut in viata, incat nici nu-ti imaginezi cat esti de copil. Habar nu ai ce inseamna o relatie serioasa, ce inseamna un om, si ai ceva compulsii in tine de ajungi sa-ti apui atentie si sa reprosezi rahaturi de genul.
Sunt chestii importante care conteaza, sa stii sa-i fii alaturi unui om cand nimeni nu ii e, sa il ridici de jos cand nici el nu mai stie s-o faca, si sa faci toate astea fara nici un repros. Stai si calculezi respectul la chestii din astea minuscule care chiar nu conteaza, greseli si defecte omenesti care nu-s grave, si ajungi sa fii si tu la randul tau egoist, sa te gandesti numai la tine si "sa dai cu piciorul in ea" ca " uite cum e". Iubirea nu-i sa stea cu tine pana dimineata ca sa-ti satisfaca tie dorinta de a te uita la filme cu nopti nedormite, iubirea e mai degraba sa ii arati in chestia asta ca o respecti pe ea, si respecti normalul, acela de a avea un program normal. Pornesti cu niste asteptari absurde in care te pierzi, si din care nu mai apuci sa vezi care sunt asteptarile adevarate ce ar trebui fiecare din voi sa le aveti.

| claudiad a răspuns:

Imi cer scuze ca iti spun dar dintr-un punct de vedere obiectiv iti spun ca astea nu sunt probleme ce ar trebui sa le aiba un cuplu normal. Probabil ca sunteti mici si nici voi nu stiti ce inseamna cu adevarat o relatie.

| Abracadabra22222 explică (pentru claudiad):

Problema este ca eu am 21 de ani, iar ea 18. Eu incerc sa fac sa fie o relatie matura, serioasa si tot tacamul chiar incerc crede-ma te rog pe cuvant m-am saturat pana la limita sa imi spuna lumea ca nu este ceva serios, incerc sa fie cat de serios posibil. Fata asta este nebuna, nu iese cu mine, nu stie sa pretuiasca timpul cu mine, mereu gaseste motive, este virgina, avem 8 luni de cand ne cunostem si inca refuza sa faca dragoste cu mine, cred ca innebunesc si eu, pur si simplu eu am atatea planuri cu ea si i le-am spus, "hai mai sa ne mutam impreuna" sau "hai sa mai dormi din cand in cand la mine avem atata timp impreuna si vii o data la luna sau 2 luni la mine acasa sa vedem un film" stam doar 3-4 ore impreuna dupa imediat o suna mama ei, cu timpul nu a mai sunat-o dar cauta ea nod in papura ca are treaba, ori ca invata, ori ca face nu stiu ce altceva, ori ca se supara mama ei(cand eu personal ma duc sa ii cer aprobare, da-ti te rog seama, la 18 ani inca ii mai cer aprobare de la mama ei sa iasa cu mine). M-am saturat sa ma grabeasca, 3 maxim 4 ore putem sa stam impreuna dupa vrea sa plece... si nu e ok pentru ca am fost despartiti 2 luni si am stat cu fete in acel timp care apreciau timpul meu, stateam pana dimineata cu unele, ba chiar nu aveau nicio problema sa doarma la mine si poate nu era dar ma faceau sa ma simt ca intr-o relatie serioasa, m-am saturat sa tot caut si imi doresc ceva serios si ea imi zice ca isi doreste acelasi lucru dar din exemplele de mai sus uita-te, nu sta la mine, nu ma lasa la ea, nu dormim nici o noapte impreuna, nu stam si ne plimbam cu masina mea pana dimineata, o duc in locuri grozave si tot vrea sa "evadeze". Pe langa asta nu-mi spune niciodata hai sa iesim iubitule si tot eu trebuie sa insist, vrea o data pe saptamana, ca are bacul ca nu stiu ce. A invatat totul aproape perfect si totusi inca nu are timp de mine nici in weekend, tot la 3 ore ne raportam, nu mai suport sunt un frustrat din cauza ei. O scot la restaurant o data la o perioada de 2 4 saptamani ii mai fac o atentie o floare o ciocolata la o perioada ma port frumos cu ea zic eu si tot nu simt nimic doar pasivitate din partea ei sa nu mai spun ca nu putem avea o discutie serioasa, despre viitorul nostru, ne raportam doar la viitorul meu si al ei si doar i-am explicat ca vreau o fata cu care sa ma casatoresc, m-am saturat sa "umblu din floare in floare" si ca caut ceva serios si din moment ce este cu mine a acceptat asta pentru ca probabil isi doreste ceva serios si intr-o zi poate sa ne casatorim. Scuze ca am scris asa mult, m-am aprins tare

| claudiad a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Ok din ce am inteles, trag mai multe concluzii. 1: daca ea e virgina si e genul care asculta de mama ei la fiecare pas, inseamna ca a fost crescuta asa, si din punctul asta de vedere o inteleg pentru ca am avut aceeasi problema. In sensul ca mi-a luat foarte mult sa am incredere in mine, sa iau propriile decizii, sa trec peste rusine si timiditate. Poate asa este si ea, daca mama ei a tinut-o sub papuc si nu i-a oferit deloc libertate ca sa invete ce e cu adevarat viata si sa-si ia propriile decizii. 2: ea evita sa faceti sex pentru ca este virgina si exista alte doua motive si aici. Primul e ca poate ii este rusine, poate nu se simte bine in pielea ei si probabil cum nu are experienta si tu ai, se gandeste ca ar face ceva gresit, nu stie cum sa procedeze, nu stie efectiv cum se face. Si din frica de a nu parea ridicola, evita momentul. Al doilea motiv este ala ca poate nu vrea efectiv, poate amana crezand ca la un moment dat te va iubi cu adevarat si va simti ca vine de la sine, dar pana atunci refuza pentru ca este totusi vorba de dezvirginarea ei si probabil ca tine la acel moment. Pentru o fata care a asteptat atat si nu s-a grabit asa cum fac majoritatea fetelor din ziua de azi, probabil ca ii pasa cu cine cum unde si de ce o va face pentru prima oara. Deci pot fi ambele motive. 3: din ce ai povestit, ea nu pare interesata de tine. Crede-ma ca oricat de stresat esti, atunci cand ti cu adevarat la cineva si vrei ceva serios, nu ignori, nu esti indiferent, nu refuzi orice fel de intalnire. Pe tine te refuza cam cu totul in afara de iesiri la restaurant si cadouri. Trebuie sa te gandesti ca poate sta cu tine si din motivele astea. Oricum e mica si daca nu are experienta unor relatii, atunci tinde sa se agate de primul cu care are o relatie mai lunga, oricat de nepotrivita e aceea. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca voi nu va potriviti de fapt. Gandeste-te per ansamblu, gandeste-te la viitor. Crezi cu adevarat ca vei ramane o viata intreaga cu o fata care 8 luni de relatie te-a ignorat, te-a refuzat, te-a amanat? Care doar comenteaza si se cearta si nu accepta nici o intalnire la tine acasa, o discutie mai deschisa? Daca o vezi ca e asa, de ce mai stai cu ea? Treci peste, oceanul e plin de peste, vorba aia. Sfatul meu e sa cauti altceva, pe altcineva. Nu aveti o relatie ce poate fi considerata sanatoasa, normala. Intr-o relatie normala exista incredere reciproca, iubire, sustinere, respect, apreciere, comunicare. La voi aparent nu exista nimic din cele enumerate. Eu nu cunosc toate detaliile relatiei voastre, tocmai de aia am spus ce concluzii am tras eu. Tu ce poti face este sa ii spui clar, concis ca vrei sa porti cu ea o discutie foarte serioasa despre relatia voastra. Ii spui ca nu mai poti sta cu o persoana care pare ca nu vrea nimic de la tine, si o intrebi direct, ea ce vrea de fapt? De ce sta cu tine de fapt. Care sunt motivele pentru care inca sta in relatia asta. Ii spui ca nu vrei sa o presezi sa faceti sex pentru ca nu despre asta este vorba de fapt, ci despre faptul ca aveti o relatie nesanatoasa in care nu puteti creste impreuna si ai observat ca ea este complet indiferenta. O rogi sa iti spuna adevarul fara rusine, sa nu-i fie jena sa iti spuna pe fata ce simte. Sunt fete care dintr-o anume teama si rusine nu spun pe fata ce simt cu adevarat, si amagesc in continuare spunand ca tin la tine dar trec printr-o perioada dificila. Asta ca sa nu spuna pe fata ca nu te plac. Ea poate e o fata indecisa, neexperimentata care se agata de o relatie doar de dragul de a avea o relatie, fara sa realizeze ca nu simte nimic pentru tine, poate chiar se minte singura ca te place/iubeste, dar actiunile ei arata altceva.

| supadeceapa a răspuns (pentru Abracadabra22222):

După 8 luni sa va mutati împreună la vârsta asta? Foarte serios și matur laughing)). Nu, acum pe bune, e prea devreme, te cam grăbești. Nu aveți un viitor, nu ți-e clar? Se vede din avion că nu sunteți compatibili. Daca asta e felul ei de a fi, n-o sa se schimbe niciodată. Te chinui degeaba dacă rămâi cu ea. Scrie-i și ei ce ne-ai scris nouă și dacă nu are niciun efect, adio.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Sigur tu esti ala care incearca sa faca o relatie matura? sigur?laughing
reciteste-ti intrebarearolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Tu vrei sa te muti cu una de 18 ani? serios? Sa termine facultatea macar.

| deobiceiinsist a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbiti despre asta.

| Abracadabra22222 explică (pentru deobiceiinsist):

Ce sa vorbesc cu ea? M-am saturat tot sa vorbesc eu, eu si doar eu. De ce sa nu ma calmeze ea? De ce sa nu ma impace ea? Ce daca sunt baiat/barbat nu ma pot supara? Trebuie sa suport chiar orice de la o fata/femeie doar pe principiul ca "barbatii trebuie sa fie intelegatori"? Nu avem si noi dreptul sa fim tratati corect si nu ca niste marionete? Ori esti un nesimtit ignorant ori esti un fraier bun la suflet. Aleg sa fiu din perspectiva asta un fraier bun la suflet si sa nu-mi pierd calitatea asta despre care inca consider ca o poate aprecia cineva. Te rog citeste raspunsul pe care i l-am dat Claudiei din topicul asta si spune-mi parerea ta daca doresti, multumesc pentru timpul tau

| deobiceiinsist a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Hmm, am citit. e vina ei, isi bate joc de tine, daca nici dragoste nu vreasa faceti, nici sa doarma la tine, si tot gaseste scuze, e cam clar, indeparteaza te o perioada si vezi daca te cauta, sau incearca sa ti gasesti pe altcineva.

| Abracadabra22222 explică (pentru deobiceiinsist):

Asa m-am gandit si eu, dar totusi am spus sa intreb aici sa primesc si eu niste raspunsuri de la niste oameni, ma gandeam ca poate gandirea mea, creierul meu are vreo problema. Dragostea nu este tot intr-o relatie poate, dar dupa cate am facut, dupa cat am stat dupa ea, sa nu se schimbe nimic si am spus macar atat sa facem poate salvam ceva, ei ii convine tot la mine, problema e la mine, mie nu imi convine ca ofer mai mult, si ofer fara sa cer dar cand nu vine si din partea ei la un momentdat ma simt ca un "fraier" care i-a oferit totul pentru nimic si devin frustrat. Adica eu incerc sa fac totul serios si ei ii convine asa. Sunt barbat am si eu nevoi, de ce sa ma duc la "altele" cand am o iubita pe care o iubesc si nu vreau sa o insel, am incercat cu alta sa fac ceva, nu pot, simt remuscari si o vina foarte mare, dar nici asa nu pot sa traiesc. Stiu ca mi-ai dat raspunsul, dar nu am ratat ocazia sa imi expun in continuare problema, in caz ca nu am dezolvatat prea bine. Totusi daca ai o parere despre asta simte-te libera sa mi-o impartasesti, evident daca iti doresti asta. Multumesc pentru timpul acordat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Tu doar sex vrei de la ea, atit, in rest nu i ti pasă de ea nu o ajuti cu nimic, esti egoist si te gîndesti numai la tine si sa ti faci poftelle sexuale cu ea, bine face ca nu i ti dă.

| Balan33 a răspuns:

Hey uite ai procedat foarte corect ai facut o alegere foarte buna adica daca ea va imcerca sa te impace inseamna ca te iubeste dar daca nu inseamna ca nu ii pasa de tine. Asteapta ca ea sa-ti dea mesaj iar daca nu ti da ii dai tu si inchei relatia.

| Abracadabra22222 explică (pentru Balan33):

Asa o sa fac, o sa fiu pasiv si o sa astept sa vad ce rezolvare gaseste ea la "problema" asta. Daca crede ca trece de la sine fara sa spuna nimic, fara sa rezolve ceva se inseala, o sa fiu indiferent si o sa fiu critic daca nu incearca sa rezolve, sa-mi demonstreze ca ma iubeste si sa isi dea seama ca a gresit. Nu imi este datoare cu nimic, dar nici eu nu ii sunt dator sa ii suport toate "prostiile" pe care le face, nu sunt dator sa iert nimic decat daca vad ca incearca. Daca lasa sa treaca de la sine o sa las si eu sa treaca "relatia noastra" de la sine. Multumesc pentru timpul acordat

| Anaag a răspuns:

Chill frate. Nu mai sta dupa papusici care nu si vad interesul. Esti material bun de iubit happy Ai destule tipe cu care poti vorbi si ti poti da seama daca poti construi ceva cu ele. Eventual da-mi un contactwinking laughing)

| User1746 a răspuns:

Având în vedere situația, las-o pe ea să te împace! Nu trebuie să o faci tot tu când ea este de vină. Dacă simți că ea e aleasa, îți doresc mult succes la rezolvarea problemelor, însă dacă ai îndoieli, poți pune punct oricând și îți poți găsi o fată ce apreciază efortul și timpul ce îi este acordat.